reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD Ryzen jsou tu, co všechno nám nabídnou?

, , článek
AMD Ryzen jsou tu, co všechno nám nabídnou?
AMD konečně připravilo a vypustilo do světa procesorovou generaci, která má být schopna konkurovat tomu nejlepšímu od Intelu. Máme tu procesory Ryzen a my se dnes podíváme zatím na to, co nám generace Ryzen přináší.
AMD Ryzen jsou tu, co všechno nám nabídnou?
Situace společnosti AMD byla na konci roku 2014 velice nezáviděníhodná. Její podíl na trhu s grafickými kartami se v průběhu roku přímo propadl pod pouhou čtvrtinu a procesory AMD už několik let nedokázaly konkurovat Intelu. AMD z velké části doplatilo na to, že na rozdíl od Intelu nemělo ten luxus v dostupnosti nejnovějších výrobních technologií, ale to se postupně začalo měnit. Dozvěděli jsme se o návratu Jima Kellera, který v minulosti pro AMD připravil velice úspěšné architektury Athlon 64 a Opteron a na ně chtěl navázat novou architekturou, jež začala být ihned známa jako Zen.



Jim Keller

Nicméně ještě více než dva následující roky si příznivci firmy AMD museli vystačit s 32nm procesory vycházejícími z architektury Bulldozer nebo s 28nm APU. Nový 14nm výrobní proces, který si v GlobalFoundries licencovali od Samsungu, byl nejdříve využit pro výrobu polovičaté generace grafických čipů Polaris a to pravé AMD slíbilo až na tento rok. Tyto sliby přitom zatím plní, protože už dnes si můžeme vyzkoušet nejvýkonnějšího dostupného zástupce generace Ryzen a za pár měsíců mají následovat grafické karty s čipy Vega, čili konečně už 14nm hi-end od AMD. Poprvé po mnoha letech tak AMD bude mít v rukách ucelenou platformu, která bude patřit k tomu nejlepšímu, co je v desktopovém segmentu dostupné a ještě tento rok můžeme očekávat také první APU s jádry Zen i mobilní procesory Ryzen. Čili vskutku: AMD je zpět a zatím se jen rozjíždí, jak nám firma sdělovala v minulých týdnech.



Modul architektury Bulldozer

Jim Keller svou práci v AMD dokončil už v roce 2015, takže opět odešel, ale zanechal návrh nové moderní vícejádrové architektury, jež měla umožnit výrobu levných a výkonných procesorů. AMD tak zcela opustí odkaz architektury Bulldozer, která se neukázala jako příliš úspěšná a vyčítáno jí bylo především to, že nestaví na opravdu samostatných jádrech, ale na dvoujádrových modulech se sdílenými částmi jako FPU. To bylo dokonce napadeno u soudu jako klamání spotřebitele. Architektura Zen to napravuje a zavádí nové pojetí modulů v procesorech AMD. Jde již o čtyřjádrové, které však mezi sebou nesdílejí nic jiného než cache 3. úrovně (L3 cache), a to rovnou 8 MB.



Diagram jednoho jádra Ryzen

Ještě na konci minulého roku jsme se dozvěděli, že AMD vyšle na trh procesory s obchodní značkou Ryzen a půjde o čipy vyráběné 14nm technologií FinFET. Už tehdy bylo jasné, že půjde o procesory s až 8 fyzickými jádry a dalšími osmi logickými (konfigurace 8C/16T), které budou taktovány na 3,4 a více gigahertz, budou mít k dispozici celkově až 20 MB paměti cache a budou odemčené a vybavené technologií XFR pro automatické přetaktování nad rámec specifikací.

Vypadalo to velice dobře, ale tehdy ještě byla namístě zdrženlivost a opatrnost, ovšem s příchodem února se informace o generaci Ryzen začaly valit ve velkém a byly velice povzbuzující. Už jen třeba to, že namísto slibovaného 40% nárůstu IPC (Instructions Per Clock) oproti procesorům Excavator to je nakonec 52 %.



Nyní se však už můžeme podívat na to, jaké představení si AMD pro novináře připravilo těsně před vypuštěním procesorů na trh.
reklama
reklama
reklama