www.svethardware.cz
>
>

Řešení pro CO2? Levná extrakce ze vzduchu a výroba umělých paliv

Řešení pro CO2? Levná extrakce ze vzduchu a výroba umělých paliv
, , aktualita
Emise CO2 jsou zejména politicky velkým strašákem a společnosti hledají cesty, jak množství tohoto plynu snižovat. Carbon Engineering vyvinula a otestovala způsob, jak zpracovat tunu CO2 za méně než $100.
K oblíbeným
reklama
Skleníkové plyny jsou pro mnohé velkým strašákem a lidstvo se snaží tyto neduhy řešit. Tlaky politiků a ekologů bývají však někdy možná až příliš velké (známe až přehnaný tlak na emise v dopravě vedoucí k downsizingu, což řeší věci především na papíře a ne až tak výrazně ve skutečnosti). Jednou z cest je tedy preventivně minimalizovat produkci CO2, což nám v poslední době pořádně ztěžují těžaři kryptoměn, jejichž spotřeba elektřiny např. mnohonásobně překračuje potřeby elektromobilů. Další cestou je odstraňování již vzniklého CO2, což v minulosti zprovoznila už společnost Climeworks a nyní i Carbon Engineering.
 
Carbon Engineering továrna
 
Tu založil David Keith v roce 2009 a testovací zařízení pro odbourávání CO2 běží již od roku 2015 ve Squamish, B.C. Využívá Direct Air Capture (DAC) technologii, která doposud u podobných projektů zpracovávala jednu tunu CO2 za cenu okolo $600 (většinou v rozmezí $500 až $1000). V případě továrny Carbon Engineering se povedlo dostat pod magickou hranici $100 za tunu. Abychom byli přesnější, náklady se zatím pohybují v rozmezí $94 až $232. Takže až tak optimistické to sice není, každopádně je to podstatně níže než u dosavadních metod a dostávají se tak do oblasti, kdy by mohly být i prakticky použitelné (přijatelně nákladné).
 
Jde o modifikovanou chladicí věž, kde pomocí několika chemických reakcí vyextrahují ze vzduchu čistý CO2, který se pak využije zpět k výrobě umělých uhlovodíkových paliv. Společnost si od toho slibuje především to, že bude možné vyrábět paliva pro stroje, jejichž elektrifikace je nemožná nebo alespoň dost problematická (velká letadla, lodě). Proto se také proces nazývá Air To Fuels.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů