www.svethardware.cz
>
>

Řešení pro CO2? Levná extrakce ze vzduchu a výroba umělých paliv

Řešení pro CO2? Levná extrakce ze vzduchu a výroba umělých paliv
, , aktualita
Emise CO2 jsou zejména politicky velkým strašákem a společnosti hledají cesty, jak množství tohoto plynu snižovat. Carbon Engineering vyvinula a otestovala způsob, jak zpracovat tunu CO2 za méně než $100.
K oblíbeným
reklama
Skleníkové plyny jsou pro mnohé velkým strašákem a lidstvo se snaží tyto neduhy řešit. Tlaky politiků a ekologů bývají však někdy možná až příliš velké (známe až přehnaný tlak na emise v dopravě vedoucí k downsizingu, což řeší věci především na papíře a ne až tak výrazně ve skutečnosti). Jednou z cest je tedy preventivně minimalizovat produkci CO2, což nám v poslední době pořádně ztěžují těžaři kryptoměn, jejichž spotřeba elektřiny např. mnohonásobně překračuje potřeby elektromobilů. Další cestou je odstraňování již vzniklého CO2, což v minulosti zprovoznila už společnost Climeworks a nyní i Carbon Engineering.
 
Carbon Engineering továrna
 
Tu založil David Keith v roce 2009 a testovací zařízení pro odbourávání CO2 běží již od roku 2015 ve Squamish, B.C. Využívá Direct Air Capture (DAC) technologii, která doposud u podobných projektů zpracovávala jednu tunu CO2 za cenu okolo $600 (většinou v rozmezí $500 až $1000). V případě továrny Carbon Engineering se povedlo dostat pod magickou hranici $100 za tunu. Abychom byli přesnější, náklady se zatím pohybují v rozmezí $94 až $232. Takže až tak optimistické to sice není, každopádně je to podstatně níže než u dosavadních metod a dostávají se tak do oblasti, kdy by mohly být i prakticky použitelné (přijatelně nákladné).
 
Jde o modifikovanou chladicí věž, kde pomocí několika chemických reakcí vyextrahují ze vzduchu čistý CO2, který se pak využije zpět k výrobě umělých uhlovodíkových paliv. Společnost si od toho slibuje především to, že bude možné vyrábět paliva pro stroje, jejichž elektrifikace je nemožná nebo alespoň dost problematická (velká letadla, lodě). Proto se také proces nazývá Air To Fuels.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu
Společnost Microsoft oznámila, že kvůli špatně nakonfigurované databázi vytvořila nechtěný bezpečnostní problém. Databáze zhruba 250 milionů případů z uživatelské podpory se totiž volně objevila na Internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek9 komentářů