reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Robot Tesla Optimus Gen 2 na novém videu zrychlil chůzi o dalších 30 %

29.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Robot Tesla Optimus Gen 2 na novém videu zrychlil chůzi o dalších 30 %
Tesla pokračuje ve vývoji robota Optimus a jeho druhá generace Optimus Gen 2 představená před pár měsíci doznala dalších vylepšení. Chůze robota je opět o něco přirozenější a byla dále zrychlena.
První prototyp robota Tesla Optimus pod kódovým označením Bumblebee představila Tesla v září 2022. Tehdy to bylo neforemné klubko kovu, motorků a drátů. V květnu 2023 už dostal i nějaké kryty, takže začal vypadat trochu více jako humanoidní robot, který by se s ještě pár kryty navíc mohl i prodávat. Jen o pár měsíců později, v prosinci 2022, byla představena verze Optimus Gen 2 s moderním designem, o 10 kg nižší hmotností a také o 30 % rychlejší chůzí. Jenže tady to neskončilo a vývoj jde dál. Nyní Tesla totiž ukázala nové video a zmínila další vylepšení.
 
 
Na sociální síti X (Twitter) dal Milan Kovac nové více než minutové video, kde robot Tesla Optimus Gen 2 představuje další pokroky v chůzi. Nečekejte žádné akrobatické kousky, tanečky a podobně, jde jen o chůzi. Firma ale zapracovala na lepším kontaktu chodidla se zemí, trajektorii chůze, v pohybu robota se více projevuje i trup, jehož mírné pohyby pomáhají lepší stabilitě, zapracovalo se na plánování pohybu a robot by měl být stabilnější i při otáčení. Výsledkem těchto vylepšení je ito, že proti prosincové verzi má nová varianta robota o dalších 30 % vyšší rychlost chůzi, která nyní dosahuje zhruba 0,6 m/s (cca 2,2 km/h).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama