Robotický pes od Boston Dynamics pomůže s domácností

Robotický pes od Boston Dynamics pomůže s domácností
, , aktualita
Menší model psího robota od Boston Dynamics má sloužit jako pomocník v domácnosti. Společnost proto zveřejnila video, v němž demonstruje robotovy schopnosti a celkově to, jak si v domě dokáže sám poradit.
K oblíbeným
reklama
Boston Dynamics si lidé spojí s jejich pokročilými roboty. Tato společnost se při vytváření svých robotů inspiruje nejen u člověka, jak dokazuje vylepšený humanoidní robot Atlas, ale i u zástupců ze zvířecí říše. Roboti od Boston Dynamics tak můžou nejčastěji připomínat psa, za zmínku stojí čtyřnohý armádní robot BigDog. Člověk si při pohledu na tak masivní stroje představí spíš využití v armádě nebo na podobném místě, nyní ale společnost představila menšího psího robota, který má lidem jednoduše pomáhat s domácností.

Čtyřnohý SpotMini není nijak velký, jedná se o menší verzi BigDog, drobeček to je ale jen v porovnání s ostatními modely. Tento nejnovější robot je navržen k tomu, aby s lidmi žil v jejich domácnosti a pomáhal jim s méně příjemnými pracemi, jako je například mytí nádobí. SpotMini váží asi 25 kilogramů a je vysoký 60 centimetrů.


Na videu, které Boston Dynamics zveřejnilo, je vidět, jak malý SpotMini vystoupí z řady dalších robotů a pak si to zamíří přímo do domácnosti. To už má na místě, kde by u psa měla být hlava, nasazené robotické manipulační rameno. Když se toto rameno vysune, robot trochu připomíná žirafu. Na jeho konci je úchopné zařízení, které vypadá jako tlama a které slouží k veškerým operacím. Není tedy problém, aby robot svému majiteli takto přinesl třeba plechovku s pitím.

SpotMini funguje jako robotický sluha, který je schopný podlézat třeba i pod stolem. Robotický pes se předvádí i v ohledu svých dalších pohybových schopností, dokáže i se kroutit, problém není ani chůze do schodů, Boston Dynamics se snaží mít i v tomto ohledu své roboty propracované. Dobře si také poradí v kuchyni, kde skládá nádobí do myčky a odpadky vyhazuje do koše. Aby společnost demonstrovala robotovu schopnost se samostatně postavit na nohy, nechala ho i uklouznout na banánové slupce. Po ošklivém pádu se však s pomocí robotického ramena zvedl jakoby nic.

Robot SpotMini si tedy dokáže díky sadě navigačních a dalších senzorů na vnímání prostředí poradit samostatně, od člověka jen potřebuje, aby mu zadal úkoly. Na jedno nabití takto dokáže zatím fungovat 90 minut. SpotMini se jen tak do skutečných domácností ještě ale nepodívá, protože se stále jedná o prototyp. Na to, aby domácí mazlíček nosil místo kosti na hraní vychlazené pití, si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Vývoj je však na správné cestě.

Zdroje: engadget.com, YouTube

reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o procesory Intel Rocket Lake-S a nové Comet Lake-S Refresh.
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka105 komentářů
Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090 Překvapením Nvidia GTC 2021 bude i soutěž o GeForce RTX 3090
Zítra bude spuštěna virtuální konference GTC 2021 společnosti Nvidia z kuchyně Jensena Huanga. Ten slíbil i nějaká ta překvapení a jedním z nich budou i schované poklady v rámci prezentace včetně GeForce RTX 3090.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů Prodeje PC překvapivě stoupají. I přes nedostatek komponentů
Podle nejnovějších dat IDC zažil celosvětový trh s počítači výrazný meziroční růst. I přes pokračující nedostatek komponentů se mělo v 1. čtvrtletí 2021 prodat o polovinu více počítačů než vloni.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT Časopis Playbox začne s prodejem fotek a dalších děl jako NFT
K módě prodeje NFT se přidává další velký hráč. Bude jím časopis Playboy, který po 67 letech přešel do čistě digitální formy a nyní chce začít prodávat kolekci svých děl, na kterých se podíleli i známí umělci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře