Rocket Lake: moderní CPU a iGPU na 14nm procesu?

Rocket Lake: moderní CPU a iGPU na 14nm procesu?
, , aktualita
Leaker vystupující pod přezdívkou RetiredEngineer, která je ostatně fakticky přesná, nám přináší nové informace o procesorové generaci Intel Rocket Lake. Respektive nejsou ani tak nové, což je ale ještě zajímavější.  
K oblíbeným
reklama
Nedávno se totiž spekulovalo o tom, že procesory Intel Rocket Lake-S, čili desktopová Core, nebudou jen další 14nm modely na motivy Skylake. Mluvilo se jednak o grafice 12. generace (Xe) a pak o možném backportu moderních jader Sunny Cove či dokonce chystaných Willow Cove na 14nm procesu. Viz již známý obrázek. 
 
 
Intel by tak po dlouhé době a nehledě na zvyšování počtu jader připravil v oblasti desktopových procesorů opravdu něco zajímavého. Jak můžeme dobře vidět, RKL mají nabídnout maximálně osm jader a 32 EU dvanácté generace integrovaných GPU. A jak už bylo řečeno, tato kombinace by byla poněkud podivná, kdyby mělo jít prostě o Skylake (Kaby Lake, Coffee Lake, atd.), neboť ani CPU část a ani GPU nevypadá jako důvod tvořit po CML (Comet Lake) novou generaci. To kdyby šlo o CPU jádra z 10nm Ice Lake či dokonce Tiger Lake, to už by bylo něco jiného. 
 
 
A RetiredEngineer, který nám dříve přinášel i přesné informace o generaci AMD Rome, říká přesně to. Rocket Lake mají být prostě 14nm verzí generace Tiger Lake, což znamená využití procesorových jader Willow Cove, čili uvažovaný backport. Coby desktopové procesory mohou mít oslabené grafiky, to bude málokoho zajímat, dále nahradí FIVR (plně integrovanou regulaci napětí) konvenčním SVID VRM. Trošku podivná je zmínka o absenci iTBT, což by měla být Turbo Boost Technology, neboť si lze už těžko představit výkonný a vícejádrový desktopový procesor bez turba, ale zato se má počítat s AVX-512. 
 
Uvidíme, jaké budou konečné specifikace, ostatně především jde o to, že 14nm generace procesorů Intel pravděpodobně opravdu neustrne na mikroarchitektuře starých Skylake a my můžeme konečně očekávat procesory s vyšším výkonem na takt. Jenomže ještě před tím přijde na trh ještě jeden refresh a je otázka, kdy by měly Rocket Lake dorazit. Pokud je Intel pojme jako další generaci po Comet Lake, pak to bude s největší pravděpodobností až v roce 2021.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala