Rocket Lake: moderní CPU a iGPU na 14nm procesu?

Rocket Lake: moderní CPU a iGPU na 14nm procesu?
, , aktualita
Leaker vystupující pod přezdívkou RetiredEngineer, která je ostatně fakticky přesná, nám přináší nové informace o procesorové generaci Intel Rocket Lake. Respektive nejsou ani tak nové, což je ale ještě zajímavější.  
K oblíbeným
reklama
Nedávno se totiž spekulovalo o tom, že procesory Intel Rocket Lake-S, čili desktopová Core, nebudou jen další 14nm modely na motivy Skylake. Mluvilo se jednak o grafice 12. generace (Xe) a pak o možném backportu moderních jader Sunny Cove či dokonce chystaných Willow Cove na 14nm procesu. Viz již známý obrázek. 
 
 
Intel by tak po dlouhé době a nehledě na zvyšování počtu jader připravil v oblasti desktopových procesorů opravdu něco zajímavého. Jak můžeme dobře vidět, RKL mají nabídnout maximálně osm jader a 32 EU dvanácté generace integrovaných GPU. A jak už bylo řečeno, tato kombinace by byla poněkud podivná, kdyby mělo jít prostě o Skylake (Kaby Lake, Coffee Lake, atd.), neboť ani CPU část a ani GPU nevypadá jako důvod tvořit po CML (Comet Lake) novou generaci. To kdyby šlo o CPU jádra z 10nm Ice Lake či dokonce Tiger Lake, to už by bylo něco jiného. 
 
 
A RetiredEngineer, který nám dříve přinášel i přesné informace o generaci AMD Rome, říká přesně to. Rocket Lake mají být prostě 14nm verzí generace Tiger Lake, což znamená využití procesorových jader Willow Cove, čili uvažovaný backport. Coby desktopové procesory mohou mít oslabené grafiky, to bude málokoho zajímat, dále nahradí FIVR (plně integrovanou regulaci napětí) konvenčním SVID VRM. Trošku podivná je zmínka o absenci iTBT, což by měla být Turbo Boost Technology, neboť si lze už těžko představit výkonný a vícejádrový desktopový procesor bez turba, ale zato se má počítat s AVX-512. 
 
Uvidíme, jaké budou konečné specifikace, ostatně především jde o to, že 14nm generace procesorů Intel pravděpodobně opravdu neustrne na mikroarchitektuře starých Skylake a my můžeme konečně očekávat procesory s vyšším výkonem na takt. Jenomže ještě před tím přijde na trh ještě jeden refresh a je otázka, kdy by měly Rocket Lake dorazit. Pokud je Intel pojme jako další generaci po Comet Lake, pak to bude s největší pravděpodobností až v roce 2021.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit Garmin dostal dešifrovač pro ransomware, nejspíše musel vyděračům zaplatit
Před téměř dvěma týdny zaznamenali uživatelé zařízení firmy Garmin velký výpadek jejích systémů a jak se brzy ukázalo, byl za ním ransomwarový útok. Server BleepingComputer nyní uvádí, že firma dostala dešifrovací klíč, takže je zřejmé, že zaplatila.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu Flight Simulator 2020 dostane podporu VR a bude i na Steamu
Microsoft Flight Simulator nám svou formou distribuce připomene éru disket, neboť krabicová verze bude k dispozici s celkem deseti oboustrannými DVD. Ovšem lidé preferující digitální distribuci budou mít možnost si hru koupit i na Steamu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek