Rocket Lake: moderní CPU a iGPU na 14nm procesu?

Rocket Lake: moderní CPU a iGPU na 14nm procesu?
, , aktualita
Leaker vystupující pod přezdívkou RetiredEngineer, která je ostatně fakticky přesná, nám přináší nové informace o procesorové generaci Intel Rocket Lake. Respektive nejsou ani tak nové, což je ale ještě zajímavější.  
K oblíbeným
reklama
Nedávno se totiž spekulovalo o tom, že procesory Intel Rocket Lake-S, čili desktopová Core, nebudou jen další 14nm modely na motivy Skylake. Mluvilo se jednak o grafice 12. generace (Xe) a pak o možném backportu moderních jader Sunny Cove či dokonce chystaných Willow Cove na 14nm procesu. Viz již známý obrázek. 
 
 
Intel by tak po dlouhé době a nehledě na zvyšování počtu jader připravil v oblasti desktopových procesorů opravdu něco zajímavého. Jak můžeme dobře vidět, RKL mají nabídnout maximálně osm jader a 32 EU dvanácté generace integrovaných GPU. A jak už bylo řečeno, tato kombinace by byla poněkud podivná, kdyby mělo jít prostě o Skylake (Kaby Lake, Coffee Lake, atd.), neboť ani CPU část a ani GPU nevypadá jako důvod tvořit po CML (Comet Lake) novou generaci. To kdyby šlo o CPU jádra z 10nm Ice Lake či dokonce Tiger Lake, to už by bylo něco jiného. 
 
 
A RetiredEngineer, který nám dříve přinášel i přesné informace o generaci AMD Rome, říká přesně to. Rocket Lake mají být prostě 14nm verzí generace Tiger Lake, což znamená využití procesorových jader Willow Cove, čili uvažovaný backport. Coby desktopové procesory mohou mít oslabené grafiky, to bude málokoho zajímat, dále nahradí FIVR (plně integrovanou regulaci napětí) konvenčním SVID VRM. Trošku podivná je zmínka o absenci iTBT, což by měla být Turbo Boost Technology, neboť si lze už těžko představit výkonný a vícejádrový desktopový procesor bez turba, ale zato se má počítat s AVX-512. 
 
Uvidíme, jaké budou konečné specifikace, ostatně především jde o to, že 14nm generace procesorů Intel pravděpodobně opravdu neustrne na mikroarchitektuře starých Skylake a my můžeme konečně očekávat procesory s vyšším výkonem na takt. Jenomže ještě před tím přijde na trh ještě jeden refresh a je otázka, kdy by měly Rocket Lake dorazit. Pokud je Intel pojme jako další generaci po Comet Lake, pak to bude s největší pravděpodobností až v roce 2021.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře