Rozhraní VirtualLink končí, zrušeny byly i webové stránky

Rozhraní VirtualLink končí, zrušeny byly i webové stránky
, , aktualita
Rozhraní VirtualLink bylo představeno teprve v roce 2018 a hned se dostalo na grafické karty NVIDIA generace Turing. A ačkoliv mělo podporu všech důležitých firem, nakonec se neprosadilo a nyní končí. 
K oblíbeným
reklama
Rozhraní VirtualLink a za ním stojící standard zavedlo konsorcium firem AMD, NVIDIA, Microsoft, Oculus, Valve a HTC. Těžko si lze přát lepší výběr firem, pokud jde o prosazení rozhraní pro PC a headsety virtuální reality, ovšem přesto se přihodilo, že rozhraní VirtualLink nyní končí z toho prostého důvodu, že se neprosadilo. Jak je to možné? 
 
 
Rozhraní VirtualLink mělo značně usnadnit připojení VR headsetů k PC. Fyzicky šlo o konektor USB C, který mohl obstarat vše potřebné, čili audio/video signál, ostatní data i napájení (až 27 W), takže pro napojení headsetu by stačil jen jeden kabel. A v daném případě nejde jen o snadné zapojení, ale i to, že uživatel vizuálně odříznutý od reálného světa by byl omezován a ohrožován právě jen jedním kabelem, i když zde záleží spíše na provedení konkrétního headsetu. 
 
Nicméně sjednocené rozhraní vypadalo jako dobrý nápad, zvláště když mělo za sebou přední firmy v oboru a ihned se dostalo na moderní karty RTX 2000. Pro ně to přitom znamenalo, že oněch 27 W musely být schopny dodávat, takže to i zvedalo jejich nároky na napájení. NVIDIA tak svůj standard podpořila, a to se nedá říci o jejích AIB partnerech, kteří si všímali toho, že je VR firmami spíše ignorován. A zcela jej ignorovalo také AMD, ačkoliv samo patřilo do daného konsorcia.
 
Mezi firmy, které podpořily rozhraní VirtualLink, patří dle VideoCardz pouze XTAL a StarVR. Oculus Quest sice využívá USB C, ale ne samotné rozhraní VirtualLink a co se týče firmy Valve, ta měla plány na jeho využití, ale z nich nakonec nebylo nic. Připravoval se totiž adaptér pro headset Index, ale dle jistých technických potíží a problémům se spolehlivostí nakonec firma Valve jeho vývoj zastavila a rovněž zmínila, že VirtualLink se nedočkal podpory ani ze strany výrobců notebooků, kteří by přitom měli po jednotném a malém rozhraní sáhnout jako první. 
 
VirtualLink je tak nyní mrtvý. Jeho stránky nefungují, nevíme o nových produktech, které by toto rozhraní měly využívat a není tu ani žádný jiný standard, který by dokázal nabídnout srovnatelné vlastnosti. To ostatně i dobře ilustruje celkový stav trhu s VR headsety, který stále představuje okrajovou záležitost a bezesporu právě i proto se výrobci hardwaru zdráhali ve svých produktech nové rozhraní nabízet. A lze si představit, že důvodem k tomu mohlo být zvláště napájení, neboť 27 W není (zvláště v případě notebooků) tak málo na to, aby se nad potřebou vyhradit příslušný příděl energie mohlo jen mávnout rukou.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem HyperX Pulsefire Haste: lehká herní myš se symetrickým tělem
Od HyperX se na trh dostává nová herní myš, která představuje další odlehčený model využívající děravý plášť. HyperX Pulsefire Haste má také symetrické tělo, ovšem přesto se nebude hodit levákům stejně dobře jako pravákům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek