reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ruský Baikal-S se ukázal se 48 jádry Arm i koprocesorem RISC-V

, , aktualita
Ruský Baikal-S se ukázal se 48 jádry Arm i koprocesorem RISC-V
Ruská společnost Baikal Electronics oznámila, že poprvé nabootovala systém s procesorem Baikal-S, serverovým čipem vybaveným celkem 48 jádry ARM. Jedná se konkrétně o model BE-S1000. 
Ruský Baikal-S se ukázal se 48 jádry Arm i koprocesorem RISC-V
Firma Baikal Electronics nás nedávno zaujala svými Baikal-M, 28nm procesory BE-M1000 určené pro desktopové osobní počítače. Baikal-M1 obsahují celkem osm jader Cortex-A57 na taktu 1,5 GHz, dále 8 MB L3 cache a také osmijádrové GPU Mali-T628 a dvoukanálový kontroler pro DDR3 či DDR4. Máme tu také šest USB (čtyři 3.0 a dva 2.0), celkem 16 linek PCIe 3.0, dva 1GbE a dokonce dva 10GbE. Nyní tu jsou ale Baikal-S vybavené 48 jádry ARM, čili v tomto případě už jde zcela jasně o serverový hardware. 
 
 
Baikal-S (BE-S1000) tak mají celkem 48 jader ARM Cortex-A75 se základním taktem 2 GHz a turbem 2,5 GHz, přičemž na ještě velice slušnou spotřebu ukazuje TDP ve výši 120 W. Tyto procesory mohou fungovat v až čtyřpaticových strojích. 
 
 
Nejde tu ale pouze o jádra ARM, ale také o architekturu RISC-V v čistě domácí implementaci, která je ovšem nasazena pouze v podobě bezpečnostního koprocesoru, který tak nepřispěje k celkovému výkonu. Rusové tak zřejmě chtěli mít své serverové Baikal-S chráněny zcela vlastním procesorovým jádrem na rozdíl od licencovaných Cortex. 
 
 
Co se týče výkonu, ukazují se tu výsledky v SPEC2006 CPU Integer, Coremark, Whetstone, 7Zip a HPLinpack, přičemž výrobce udává, že Baikal-S nabízí výkon odpovídající procesorům Xeon Gold 6148 či EPYC 7351. Má tak ještě co dohánět vzhledem k tomu, že jde o pouze 20jádrový zastaralý Skylake či 16jádrový první Zen. Poslední zmíněný, Huawei Kunpeng 920 se 48 jádry Armv8.2, je přitom jednak rychlejší a navíc jde také o starší čip z roku 2019. 
 
 
Baikal Electronics hodlá v příštím roce vyrobit na deset tisíc procesorů BE-S1000 a v roce 2023 pak rovnou třicet tisíc, které se zřejmě uplatní v domácích serverech. 
 


reklama
reklama
reklama