www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3900 se ukázal na taktu 5,5 GHz

Ryzen 9 3900 se ukázal na taktu 5,5 GHz
, , aktualita
AMD dosud oficiálně nepředstavilo procesor Ryzen 9 3900, ale jeho nástup je už v podstatě jen otázka času. Nyní se už totiž můžeme podívat na jeho testy a také na detailní fotografii, takže s čím budeme mít tu čest?
K oblíbeným
reklama
AMD nedávno představilo procesory Ryzen Pro 3. generace, mezi nimiž je právě i 12jádrový model s TDP 65 W, který dosud nemá mezi prostými desktopovými modely obdobu. Nicméně ta se chystá, jak ukazuje jednak tato fotografie...
 
 
...a pak i tato fotografie z BIOSu desky ASRock X570 Taichi, dle níž je základní takt procesoru Ryzen 9 3900 očekávaných 3100 MHz. Dle testu zveřejněném na Tom's Hardware jde o skutečné a nepodvržené snímky a také můžeme vzít zavděk informací, že reálné pracovní frekvence tohoto procesoru se budou pohybovat mezi 3,1 a 4,35 GHz. 
 
 
To nám ale moc neřekne a každého bude zajímat spíše to, na jakém taktu bude Ryzen 9 3900 pracovat při zátěži všech jader. I to se dozvíme a není to vůbec špatné, neboť v Cinebench R20 testovaný procesor pracoval při 3,95 až 4,05 GHz. Navíc bylo možné s nastavením napětí vCore na 1,375 V dosáhnout v zátěži stabilního taktu 4,35 GHz, a to při zatížení všech jader opět v testu Cinebench. To není vůbec špatný výsledek. 
 
 
Další krok na řadě bylo chlazení pomocí tekutého dusíku, aby se ukázalo, čeho všeho je testovaný křemík schopen, když se mu poskytne to nejlepší chlazení. Dobře, ne to nejlepší, na to by byl potřeba tekuté helium, ale ten se kvůli ceně moc nepoužívá. Ostatně podchlazení blížící se k teplotě minus 200 °C bude bohatě stačit. 
 
Při extrémním taktování Ryzenů je mimořádně důležité zvolit takt sběrnice Infinity Fabric, který ještě zvládnou, což může záviset i na teplotě, a to do té míry, že při -192 °C je to jiné než při -185 °C. Například pokus provozovat procesor na 5,45 GHz při -185 °C selhává, ale taková teplota umožní provozovat takt Infinity Fabric na 1500 MHz. Při dosažení teploty -192 °C už IF na 1500 MHz neběží a je nutné nastavit 1467 MHz, ale procesor samotný vydrží i takt 5,5 GHz. To se nazývá tzv. cold bug, což znamená, že procesor je až tak moc podchlazený, že jeho sběrnice přestává korektně fungovat. 
 
 
Právě s taktem 5,5 GHz dokázal Ryzen 9 3900 překonat světový rekord v Cinebench R15 pro 12jádrové procesory, když dosáhl 4319 bodů. 
 
Nyní už je jen otázka, kdy AMD tento procesor konečně vypustí na trh a jakou nastaví cenu. Měla bý to být částka mezi 400 a 500 dolarů, a to spíše blíže k pěti stům. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek