www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3900X: nedostatkové zboží s cenou 800 USD

Ryzen 9 3900X: nedostatkové zboží s cenou 800 USD
, , aktualita
Osmijádrových desktopových procesorů si můžeme pořídit celou řadu, ovšem dvanáctijádrový pouze jeden, a to Ryzen 9 3900X. Není tak divu, že je o něj velký zájem a AMD jej v současnosti nedokáže uspokojit. 
K oblíbeným
reklama
Zákazníci velice často žádají jednak procesor Ryzen 7 3700X, který z jejich pohledu nabízí vyšší hodnotu než rychlejší Ryzen 7 3800X, ale unikátní postavení má Ryzen 9 3900X. Nejen že je to jediný 12jádrový desktopový procesor na trhu, ale také jediný, který nabízí více než 8 jader. A aby nevznikla mýlka, mluvíme o desktopových x86 procesorech, ne zároveň o kategorii HEDT (High-End Desktop). 
 
 
Server Digitimes přitom nedávno odhalil, že za odložením nástupu 16jádrového procesoru Ryzen 9 3950X nestojí nedostatek 7nm čipletů od TSMC, ale to, že nedokáží pracovat na vysokých taktech. 
 
Když se přitom podíváme na specifikace nových Ryzen 3000, pak žádaný procesor Ryzen 7 3700X končí na 4,4 GHz, méně žádaný Ryzen 7 3800X na 4,5 GHz a opět velice žádaný Ryzen 9 3900X na 4,6 GHz. Ryzen 9 3950X by navíc měl pracovat až na 4,7 GHz. 
 
Pokud tak AMD v současné době není schopno ani téměř po třech měsících od uvedení Ryzen 3000 na trh dodávat dost 12jádrových Ryzen 9 3900X, pak je jasné, že s Ryzen 9 3950X to může mít ještě daleko těžší, pokud se něco nezmění. Jak říká výše odkazovaný článek, na trh mohou přijít níže taktované vícejádrové Ryzeny, které by rozmělnily zájem zákazníků. Ale ani to nemusí být řešení pro až 4,7GHz Ryzen 9 3950X, jehož specifikace by mohly být trošku upraveny. Ale to už je čirá spekulace. 
 
 
Jisté je nyní to, že Ryzen 9 3900X se ve velkých západních obchodech běžně prodává za 800 dolarů (Amazon, Newegg, eBay), což je dokonce více, než kolik má stát 16jádrový model (750 USD). V menších obchodech pak 12jádrový AMD rovnou není běžně k dostání. 
 
Čeští zákazníci o Ryzen 9 3900X asi takový zájem nemají, takže ceny u nás nerostou a nejsou zdaleka tak přemrštěné. Tento procesor ale i tak zatím stále ještě skladem nenajdeme, takže je třeba objednávat s různými udávanými lhůtami dodání, kvůli čemuž se jen těžko vybírá obchod s nejlevnější nabídkou. 
 
Problém je tak zřejmý, AMD dle vlastních slov dělá, co může, takže nezbývá než čekat. Na druhou stranu, takováto situace už nemůže nikoho překvapovat. V předchozích letech se nejen AMD potýkalo s uspokojením poptávky po novém hardwaru, což se týká zvláště toho nejvýkonnějšího. 
 
Zdroj: wccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala