www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 9 3900X: nedostatkové zboží s cenou 800 USD

Ryzen 9 3900X: nedostatkové zboží s cenou 800 USD
, , aktualita
Osmijádrových desktopových procesorů si můžeme pořídit celou řadu, ovšem dvanáctijádrový pouze jeden, a to Ryzen 9 3900X. Není tak divu, že je o něj velký zájem a AMD jej v současnosti nedokáže uspokojit. 
K oblíbeným
reklama
Zákazníci velice často žádají jednak procesor Ryzen 7 3700X, který z jejich pohledu nabízí vyšší hodnotu než rychlejší Ryzen 7 3800X, ale unikátní postavení má Ryzen 9 3900X. Nejen že je to jediný 12jádrový desktopový procesor na trhu, ale také jediný, který nabízí více než 8 jader. A aby nevznikla mýlka, mluvíme o desktopových x86 procesorech, ne zároveň o kategorii HEDT (High-End Desktop). 
 
 
Server Digitimes přitom nedávno odhalil, že za odložením nástupu 16jádrového procesoru Ryzen 9 3950X nestojí nedostatek 7nm čipletů od TSMC, ale to, že nedokáží pracovat na vysokých taktech. 
 
Když se přitom podíváme na specifikace nových Ryzen 3000, pak žádaný procesor Ryzen 7 3700X končí na 4,4 GHz, méně žádaný Ryzen 7 3800X na 4,5 GHz a opět velice žádaný Ryzen 9 3900X na 4,6 GHz. Ryzen 9 3950X by navíc měl pracovat až na 4,7 GHz. 
 
Pokud tak AMD v současné době není schopno ani téměř po třech měsících od uvedení Ryzen 3000 na trh dodávat dost 12jádrových Ryzen 9 3900X, pak je jasné, že s Ryzen 9 3950X to může mít ještě daleko těžší, pokud se něco nezmění. Jak říká výše odkazovaný článek, na trh mohou přijít níže taktované vícejádrové Ryzeny, které by rozmělnily zájem zákazníků. Ale ani to nemusí být řešení pro až 4,7GHz Ryzen 9 3950X, jehož specifikace by mohly být trošku upraveny. Ale to už je čirá spekulace. 
 
 
Jisté je nyní to, že Ryzen 9 3900X se ve velkých západních obchodech běžně prodává za 800 dolarů (Amazon, Newegg, eBay), což je dokonce více, než kolik má stát 16jádrový model (750 USD). V menších obchodech pak 12jádrový AMD rovnou není běžně k dostání. 
 
Čeští zákazníci o Ryzen 9 3900X asi takový zájem nemají, takže ceny u nás nerostou a nejsou zdaleka tak přemrštěné. Tento procesor ale i tak zatím stále ještě skladem nenajdeme, takže je třeba objednávat s různými udávanými lhůtami dodání, kvůli čemuž se jen těžko vybírá obchod s nejlevnější nabídkou. 
 
Problém je tak zřejmý, AMD dle vlastních slov dělá, co může, takže nezbývá než čekat. Na druhou stranu, takováto situace už nemůže nikoho překvapovat. V předchozích letech se nejen AMD potýkalo s uspokojením poptávky po novém hardwaru, což se týká zvláště toho nejvýkonnějšího. 
 
Zdroj: wccftech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Inter Tiger Lake a Thunderbolt 4 Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Inter Tiger Lake a Thunderbolt 4
Gigabyte uvádí další verzi svých kompaktních desktopů Brix. V nabídce bude několik konfigurací s procesory Intel Core 11. generace a možností rozšíření o externí GPU. Dodávány budou v provedení barebone.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Další IT útok na nemocnice, napaden byl americký řetězec UHS Další IT útok na nemocnice, napaden byl americký řetězec UHS
Není to dávno, co jsme zaznamenali útok pomocí ransomwaru na německou nemocnici, v důsledku čehož měla zemřít jedna pacientka. Nyní byl napaden řetězec mnoha nemocnic od UHS ve Spojených státech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xbox si rezervuje 20 % z SSD pro systém, Microsoft s vývojem konzolí nekončí Xbox si rezervuje 20 % z SSD pro systém, Microsoft s vývojem konzolí nekončí
Zákazníci se musí připravit na to, že nové konzole Xbox si rezervují nezanedbatelné procento ze svého 1TB SSD pro systém. Vedle toho se podíváme i na téma dalšího vývoje herních konzolí a jejich možný konec.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync
Společnost AOC si připravila trojici nových monitorů série E2, které sice vyloženě nepatří mezi herní modely, ale i tak všechny podporují Adaptive-Sync, čili primárně FreeSync. Jde o 31,5" a 34" panely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 % Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 %
Z nové tiskové zprávy se dozvídáme, že Folding@home získává přímou podporu technologie NVIDIA CUDA, z čehož si můžeme slibovat výkonnostní bonus mezi 15 a 30 procenty. Vyšší výkon tak bude k dispozici i pro hledání léku na Covid-19. 
Včera, aktualita, Jan Vítek