reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung očekává horší než předpokládané hospodářské výsledky, varuje investory

28.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Samsung očekává horší než předpokládané hospodářské výsledky, varuje investory
Samsung skutečně může očekávat to, že v blízké době ztratí svou nakrátko vybojovanou pozici největšího světového výrobce čipů. Firma již dříve předpokládala prudké snížení výdělku za první kvartál a nyní přidává varování, že ani dané předpoklady nevyjdou.
Už předpoklad finanční situace za první letošní kvartál nebyl pro Samsung moc povzbudivý. Očekávalo se, že provozní zisk firmy klesne v meziročním srovnání o více než polovinu a na vině je jako obvykle obchodní válka mezi USA a Čínou, otázka růstu čínské ekonomiky a vedle toho také samostatně zmiňovaný prudký pokles poptávky po DRAM i jejich cen, což jsou už notoricky známé faktory. 
 
 
Nyní Samsung přidal velice stručné varování, že očekává vyšší než dříve předpokládanou míru poklesu cen hlavních paměťových produktů. To v sobě ukrývá nejen DRAM, ale i NAND, jejichž ceny v poslední době celkově klesají. Projevuje se to i na našem trhu ke všeobecné spokojenosti zákazníků, ale k tomu se dá říci, že ceny pamětí DDR4 ještě stále nejsou tam, kde byly před třemi lety, i když moc k tomu opravdu nezbývá.
 
Pokud se tak 16GB sady DDR4-3200 před rokem prodávaly za více než 5000 Kč a dnes se dají sehnat už za polovinu, je zřejmé, že Samsung jako světově největší výrobce pamětí DRAM na tom musí tratit a vedle něj to samozřejmě bude i SK Hynix a Micron, který už podobné varování vypustil do světa před týdnem. 
 
Mnoho IT hardwarových společností tak bude muset čelit velice slabému nástupu roku 2019, což je nad slunce jasné, když problémy pramení přímo ze samotného trhu, jímž jsou ovlivněni výrobci základních komponent a do toho se přidává ještě Intel se stále nedostatečnými kapacitami 14nm linek, v jehož případě by se měla situace v brzké době spíše zhoršit, než aby se lepšila. 
 
Tvrdý dopad tak postihl či ještě postihne výrobce desek, grafických karet a dalších komponent, samotné firmy AMD a NVIDIA, výrobce pamětí a NAND Flash, takže v podstatě celý trh s PC. Nejlépe tak z toho může vyjít právě Intel, který s odbytem rozhodně nemá problémy a pro AMD budou záchranou jeho úspěšné procesory Zen.
 
Ostatní firmy mohou s nadějí vyhlížet druhou polovinu tohoto roku, kdy se má situace začít zlepšovat a koukat se budou především směrem k Intelu a jeho 10nm procesu, s nímž to však asi bude ještě zajímavé. Namísto či vedle toho může přijít podstatné rozšíření 14nm továren a další příslušná procesorová generace, to teprve uvidíme. Další nadějí je ukončení podpory Windows 7 v lednu 2020, které podpoří přechod na Windows 10 a samozřejmě i hardwarové upgrady. 
 


reklama