www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung očekává horší než předpokládané hospodářské výsledky, varuje investory

Samsung očekává horší než předpokládané hospodářské výsledky, varuje investory
, , aktualita
Samsung skutečně může očekávat to, že v blízké době ztratí svou nakrátko vybojovanou pozici největšího světového výrobce čipů. Firma již dříve předpokládala prudké snížení výdělku za první kvartál a nyní přidává varování, že ani dané předpoklady nevyjdou.
K oblíbeným
reklama
Už předpoklad finanční situace za první letošní kvartál nebyl pro Samsung moc povzbudivý. Očekávalo se, že provozní zisk firmy klesne v meziročním srovnání o více než polovinu a na vině je jako obvykle obchodní válka mezi USA a Čínou, otázka růstu čínské ekonomiky a vedle toho také samostatně zmiňovaný prudký pokles poptávky po DRAM i jejich cen, což jsou už notoricky známé faktory. 
 
 
Nyní Samsung přidal velice stručné varování, že očekává vyšší než dříve předpokládanou míru poklesu cen hlavních paměťových produktů. To v sobě ukrývá nejen DRAM, ale i NAND, jejichž ceny v poslední době celkově klesají. Projevuje se to i na našem trhu ke všeobecné spokojenosti zákazníků, ale k tomu se dá říci, že ceny pamětí DDR4 ještě stále nejsou tam, kde byly před třemi lety, i když moc k tomu opravdu nezbývá.
 
Pokud se tak 16GB sady DDR4-3200 před rokem prodávaly za více než 5000 Kč a dnes se dají sehnat už za polovinu, je zřejmé, že Samsung jako světově největší výrobce pamětí DRAM na tom musí tratit a vedle něj to samozřejmě bude i SK Hynix a Micron, který už podobné varování vypustil do světa před týdnem. 
 
Mnoho IT hardwarových společností tak bude muset čelit velice slabému nástupu roku 2019, což je nad slunce jasné, když problémy pramení přímo ze samotného trhu, jímž jsou ovlivněni výrobci základních komponent a do toho se přidává ještě Intel se stále nedostatečnými kapacitami 14nm linek, v jehož případě by se měla situace v brzké době spíše zhoršit, než aby se lepšila. 
 
Tvrdý dopad tak postihl či ještě postihne výrobce desek, grafických karet a dalších komponent, samotné firmy AMD a NVIDIA, výrobce pamětí a NAND Flash, takže v podstatě celý trh s PC. Nejlépe tak z toho může vyjít právě Intel, který s odbytem rozhodně nemá problémy a pro AMD budou záchranou jeho úspěšné procesory Zen.
 
Ostatní firmy mohou s nadějí vyhlížet druhou polovinu tohoto roku, kdy se má situace začít zlepšovat a koukat se budou především směrem k Intelu a jeho 10nm procesu, s nímž to však asi bude ještě zajímavé. Namísto či vedle toho může přijít podstatné rozšíření 14nm továren a další příslušná procesorová generace, to teprve uvidíme. Další nadějí je ukončení podpory Windows 7 v lednu 2020, které podpoří přechod na Windows 10 a samozřejmě i hardwarové upgrady. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu
Perovskitové solární panely výrazně zvyšují svou účinnost a snadnost své výroby, a tak je nyní problémem především jejich toxicita a obecně nízká životnost. Obojí by měl o něco zvýšit pigment chinakridon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory
Procesory AMD Ryzen 5000 běžně skladem nejsou, ale rozhodně jsou dostupné, pokud jsme ochotni si na ně pár dní počkat, anebo hledat. Odráží se to i na prodejích obchodu Mindfactory, kde AMD zvyšuje náskok? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490? Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490?
Asus už začal nabízet podporu funkce AMD Smart Access Memory i na moderních deskách pro Intel, a tak byla už jen otázka času, než se objeví první výsledky testů. Je tak funkce SAM na této platformě k něčemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021 Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021
Nový rok se už blíží a s ním i další ročník veletrhu CES. Ten letos ještě proběhl v obvyklém režimu, ale příští rok bude jen virtuální, a tak bude i keynote šéfky společnosti AMD "odvyprávěn" jen do kamery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X
Intel se bude snažit brzy na jaře vypustit do světa novou konkurenci pro procesory AMD Ryzen 5000, a to desktopové Rocket Lake-S. Jeden z nich se nyní už předvedl a my jej můžeme srovnat s modelem Ryzen 7 5800X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů