www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung ohlásil první 8Gb paměti LPDDR5

Samsung ohlásil první 8Gb paměti LPDDR5
, , aktualita
Společnost Samsung ohlásila, že začala vyrábět své první 8Gb čipy LPDDR5, a to pomocí 1Xnm technologie. Jejich předchůdce v podobě 8Gb LPDDR4 přitom začala vyrábět už v roce 2014, takže už byl čas na nástupce.
reklama
Nové paměti LPDDR5 si nesmíme plést s grafickými GDDR5, s nimiž mají společného leda to, že jde v obou případech o DRAM. Paměti LPDDR5 budou určeny jako klasické operační paměti a už v jejich označení je zakotveno, že jde o paměti s nízkým napájecím napětím. Co se týče výrobní technologie, jako obvykle se mluví o "10nm-class" což může být cokoliv mezi 10 a 19 nm. 
 
 
Samsung však nemluví o tom, že by se měly nové LPDDR5 uplatnit v počítačích a namísto toho se v jeho zprávě píše o 5G technologiích, automotive a mobilních zařízeních využívajících umělou inteligenci. Pod to můžeme schovat řadu věcí včetně mobilních telefonů a ostatně je zřejmé, že půjde především o bateriemi napájené produkty, když jde o LP paměti, nebo prostě o nasazení, kde je důležitý úsporný provoz.
 
Firma také uvedla tu zajímavou věc, že se nové paměti řadí ve vyspělosti po bok 16Gb DDR5 vyráběných od letošního února a také 16Gb pamětí GDDR6, které jsou v běžné výrobě již od prosince předchozího roku. DDR5 tak jsou již tu a připravena je na ně samozřejmě také JEDEC, ovšem v našich počítačích se s nimi v dohledné době ještě nesetkáme a můžeme očekávat, že až dorazí, tak to bude nejdříve pro hi-end. Ostatně nedorazily ještě ani zmíněné GDDR6, které očekáváme s novou generací karet NVIDIA GeForce. 
 
8Gb LPDDR5 od Samsungu nabízejí propustnost až 6400 Mb/s, což je 1,5násobek toho, čeho dosahují dnes nejrychlejší LPDDR4X, což je 4266 Mb/s. LPDDR5 tak na příslušném rozhraní dokáží za sekundu přenést 51,2 GB dat. Vedle verze s plnou propustností při napětí 1,1 V budou k dospozici také slabší a úspornější 5500Mb/s na 1,05 V. K tomu je tu k dispozici ještě nový úsporný režim Deep Sleep, který srazí spotřebu úsporného režimu pamětí LPDDR4X zhruba na polovinu. Celkově bude oproti nim spotřeba o cca 30 procent nižší. 
 
Samsung už se svými partnery dokončil testování první praktické podoby nových pamětí, které se uplatní v pouzdrech s kapacitou 8 GB, kde jsou tak v konfiguraci po osmi.
 
Zdroj: TZ Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek