www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung ohlásil první 8Gb paměti LPDDR5

Samsung ohlásil první 8Gb paměti LPDDR5
, , aktualita
Společnost Samsung ohlásila, že začala vyrábět své první 8Gb čipy LPDDR5, a to pomocí 1Xnm technologie. Jejich předchůdce v podobě 8Gb LPDDR4 přitom začala vyrábět už v roce 2014, takže už byl čas na nástupce.
K oblíbeným
reklama
Nové paměti LPDDR5 si nesmíme plést s grafickými GDDR5, s nimiž mají společného leda to, že jde v obou případech o DRAM. Paměti LPDDR5 budou určeny jako klasické operační paměti a už v jejich označení je zakotveno, že jde o paměti s nízkým napájecím napětím. Co se týče výrobní technologie, jako obvykle se mluví o "10nm-class" což může být cokoliv mezi 10 a 19 nm. 
 
 
Samsung však nemluví o tom, že by se měly nové LPDDR5 uplatnit v počítačích a namísto toho se v jeho zprávě píše o 5G technologiích, automotive a mobilních zařízeních využívajících umělou inteligenci. Pod to můžeme schovat řadu věcí včetně mobilních telefonů a ostatně je zřejmé, že půjde především o bateriemi napájené produkty, když jde o LP paměti, nebo prostě o nasazení, kde je důležitý úsporný provoz.
 
Firma také uvedla tu zajímavou věc, že se nové paměti řadí ve vyspělosti po bok 16Gb DDR5 vyráběných od letošního února a také 16Gb pamětí GDDR6, které jsou v běžné výrobě již od prosince předchozího roku. DDR5 tak jsou již tu a připravena je na ně samozřejmě také JEDEC, ovšem v našich počítačích se s nimi v dohledné době ještě nesetkáme a můžeme očekávat, že až dorazí, tak to bude nejdříve pro hi-end. Ostatně nedorazily ještě ani zmíněné GDDR6, které očekáváme s novou generací karet NVIDIA GeForce. 
 
8Gb LPDDR5 od Samsungu nabízejí propustnost až 6400 Mb/s, což je 1,5násobek toho, čeho dosahují dnes nejrychlejší LPDDR4X, což je 4266 Mb/s. LPDDR5 tak na příslušném rozhraní dokáží za sekundu přenést 51,2 GB dat. Vedle verze s plnou propustností při napětí 1,1 V budou k dospozici také slabší a úspornější 5500Mb/s na 1,05 V. K tomu je tu k dispozici ještě nový úsporný režim Deep Sleep, který srazí spotřebu úsporného režimu pamětí LPDDR4X zhruba na polovinu. Celkově bude oproti nim spotřeba o cca 30 procent nižší. 
 
Samsung už se svými partnery dokončil testování první praktické podoby nových pamětí, které se uplatní v pouzdrech s kapacitou 8 GB, kde jsou tak v konfiguraci po osmi.
 
Zdroj: TZ Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek