www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s

Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s
, , aktualita
Grafické karty NVIDIA Quadro RTX budou vybaveny 16Gb paměťmi Samsung typu GDDR6, to už dobře víme, ale co vše tyto paměti zatím nabídnou a jakou propustnost budou samy o sobě mít? Na to se nyní podíváme. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA Quadro RTX založené na čipech Turing nabídnou samy o sobě až 48 GB paměti na 384bitovém rozhraní a dvě spojené pomocí NVLink mohou vytvořit pool s 96 GB. Jeden paměťový čip tak má kapacitu 2 GB a jedna Quadro RTX jich tak ponese až 24. Budou se hodit vzhledem k tomu, že karty Quadro se zaměří na zpracování videa v rozlišeních do 8K, virtuální realitu či rozšířenou realitu a také umělou inteligenci, a to samozřejmě krom vykreslování grafiky pomocí rasterizace a nově i ray tracingu. 
 
 
Před pár lety to vypadalo, že příští hi-endové karty se budou spoléhat už na technologii HBM, na což vsadilo především AMD. Tehdy jsme ale ještě nevěděli, že GDDR5 či GDDR5X není konečná a že se chystají paměti GDDR6, které nabídnou nižší spotřebu a vyšší propustnost. AMD to loni schytalo za všechny, když si slízlo zhořklou smetanu v podobě problémů s pouzdřením HBM2 s čipy Vega, přičemž samotné paměti kvůli problémům při vývoji dorazily později, než měly a navíc s nižším než očekávaným výkonem. To NVIDIA využila HBM2 jen v naprostém hi-endu a dnes je jasné, že se jí vyplatilo zůstat u GDDRx. 
 
Ty mají dnes ostatně v podobě GDDR6 slušný výkon i pro nový hi-end, jak ukazují čipy Turing, přičemž Samsung dává k dispozici až 14 Gb/s paměti. To můžeme vynásobit se šířkou rozhraní a dojdeme k tomu, že na 336bitovém rozhraní dosáhneme propustnosti 672 GB/s. V případě standardního 256bitového rozhraní, které využívají karty kalibru GeForce GTX 1080 či 1070 to pak je 448 GB/s, což je propustnost na úrovni dnešní GTX 1080 Ti. GDDR6 ale mají výhled na brzké dosažení propustnosti 16 Gb/s na pin, což znamená už 512 GB/s. Aktuálně je však maximum na 56 GB/s na paměťový čip (šířka 32 pinů). 
 
Krom vyššího výkonu a zdvojnásobení kapacity oproti GDDR5 (8Gb/s) se dočkáme také o 35 % nižší spotřeby, a to především díky napájecímu napětí 1,35 V (dříve 1,55 V), které zase bylo umožněno výrobou pomocí technologie třídy 1Xnm. Čili nové paměti jsou nejen výrazně rychlejší a s vyšší kapacitou, ale také úspornější a umožní ušetřenou energii z celkového TBP (Total Board Power) poslat do GPU. 
 
Vypadá to, že 16Gb paměti od Samsungu na nových GeForce nenajdeme, pokud ovšem tyto karty nenabídnou celkem 16 GB paměti. V takovém případě by šlo využít osm 2GB čipů, každý po 32 pinech, což by nám dalo 256bitové rozhraní, takže to skutečně je možné. Ostatně se Samsung pochlubil také tím, že oproti 8Gb GDDR5 produkovaným procesem třídy 2Xnm dosahuje v případě 16Gb GDDR6 na 1Xnm procesu o 30 procent vyšší produktivity, takže to rozhodně nevypadá, že by měl mít s jejich výrobou potíže. Uvidíme v pondělí. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrtelné nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
22.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
22.3.2019, aktualita, Milan Šurkala