www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung vypustí do světa SSD 860 QVO: 1 TB za 150 dolarů

Samsung vypustí do světa SSD 860 QVO: 1 TB za 150 dolarů
, , aktualita
Samsung už dříve ohlásil nástup nových SSD 860 QVO, které mají nabídnout především příznový poměr kapacity a ceny. Nyní už je vypustil na trh a my se můžeme těšit třeba na 1TB model v ceně 150 dolarů. 
reklama
Samsung SSD 860 QVO může díky 64vrstvým pamětem s buňkami QLC snadno nabídnout až 4 TB celkové kapacity, ale především napomůže opět změnit náš náhled na to, jak vypadají cenově dostupná SSD. To jsme ostatně už řešili dříve
 
 
Nyní tato SSD už konečně přicházejí na trh a dá se říci, že nás v jejich případě už téměř nemusí zajímat výkon, a to především kvůli tomu, že jde o SSD pro rozhraní SATA 6 Gb/s. Pokud chceme výkonné SSD, je třeba se už porozhlédnout jinde, a to v případě PC především mezi modely s rozhraním M.2 a PCIe/NVMe. A vedle toho je jasné, že NAND Flash s buňkami QLC, či jak Samsung říká se 4bitovými MLC, nebudou výkonnostní přeborníci, a to především v zápisu. Sekvenční rychlost zápisu 520 MB/s tak určitě nebude dlouhodobě udržitelná a po vyčerpání SLC cache prudce klesne. 
 
Alespoň že tu máme také DRAM cache, a to v poměru 1GB DRAM na 1 TB NAND Flash, takže do úplného low-endu SSD 860 QVO rozhodně nepatří. Zajímavé také je, že Samsung už v tomto případě ani nenabízí model s nižší kapacitou než 1 TB.  
 
 
A pak tu máme téma výdrže, čili garantovaného počtu cyklu mazání a přepsání buněk. Ten je pro všechny modely stejný, takže pokud jde o 1 TB model, máme tu hodnotu TBW 360 TB, čili celkem 360 přepisů. To nakonec pro levné SSD není tak špatné a situace se zlepšuje společně s kapacitou. Však pokud počítáme s tím, že denně na SSD zapíšeme dejme tomu 40 GB, což je pro běžné PC spíše ještě velkorysý limit, dostaneme se v případě 1TB modelu na 25 let. Pak ani pouhých 360 celkových přepsání SSD nevypadá tak špatně. 
 
Jenomže je tu jako obvykle záruka, která je tříletá a po jejím uplynutí už nám záruka ohledně Total Bytes Written bude k ničemu. Takže abychom k limitu TBW dospěli zároveň s vypršením záruční lhůty, museli bychom na 1TB 860 QVO zapisovat kolem 330 GB dat denně, čili celou třetinu celkové kapacity. Z toho vyplývá, že TBW je stejně jen takový orientační údaj, který drtivou většinu lidí nemusí zajímat. 
 
Samsung 860 QVO budou reálně k dispozici od prosince a výrobce prozradil, že cena bude začínat na 150 dolarech za 1TB model. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek