www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung vypustí do světa SSD 860 QVO: 1 TB za 150 dolarů

Samsung vypustí do světa SSD 860 QVO: 1 TB za 150 dolarů
, , aktualita
Samsung už dříve ohlásil nástup nových SSD 860 QVO, které mají nabídnout především příznový poměr kapacity a ceny. Nyní už je vypustil na trh a my se můžeme těšit třeba na 1TB model v ceně 150 dolarů. 
K oblíbeným
reklama
Samsung SSD 860 QVO může díky 64vrstvým pamětem s buňkami QLC snadno nabídnout až 4 TB celkové kapacity, ale především napomůže opět změnit náš náhled na to, jak vypadají cenově dostupná SSD. To jsme ostatně už řešili dříve
 
 
Nyní tato SSD už konečně přicházejí na trh a dá se říci, že nás v jejich případě už téměř nemusí zajímat výkon, a to především kvůli tomu, že jde o SSD pro rozhraní SATA 6 Gb/s. Pokud chceme výkonné SSD, je třeba se už porozhlédnout jinde, a to v případě PC především mezi modely s rozhraním M.2 a PCIe/NVMe. A vedle toho je jasné, že NAND Flash s buňkami QLC, či jak Samsung říká se 4bitovými MLC, nebudou výkonnostní přeborníci, a to především v zápisu. Sekvenční rychlost zápisu 520 MB/s tak určitě nebude dlouhodobě udržitelná a po vyčerpání SLC cache prudce klesne. 
 
Alespoň že tu máme také DRAM cache, a to v poměru 1GB DRAM na 1 TB NAND Flash, takže do úplného low-endu SSD 860 QVO rozhodně nepatří. Zajímavé také je, že Samsung už v tomto případě ani nenabízí model s nižší kapacitou než 1 TB.  
 
 
A pak tu máme téma výdrže, čili garantovaného počtu cyklu mazání a přepsání buněk. Ten je pro všechny modely stejný, takže pokud jde o 1 TB model, máme tu hodnotu TBW 360 TB, čili celkem 360 přepisů. To nakonec pro levné SSD není tak špatné a situace se zlepšuje společně s kapacitou. Však pokud počítáme s tím, že denně na SSD zapíšeme dejme tomu 40 GB, což je pro běžné PC spíše ještě velkorysý limit, dostaneme se v případě 1TB modelu na 25 let. Pak ani pouhých 360 celkových přepsání SSD nevypadá tak špatně. 
 
Jenomže je tu jako obvykle záruka, která je tříletá a po jejím uplynutí už nám záruka ohledně Total Bytes Written bude k ničemu. Takže abychom k limitu TBW dospěli zároveň s vypršením záruční lhůty, museli bychom na 1TB 860 QVO zapisovat kolem 330 GB dat denně, čili celou třetinu celkové kapacity. Z toho vyplývá, že TBW je stejně jen takový orientační údaj, který drtivou většinu lidí nemusí zajímat. 
 
Samsung 860 QVO budou reálně k dispozici od prosince a výrobce prozradil, že cena bude začínat na 150 dolarech za 1TB model. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10 Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10
Microsoft ohlašuje, že po instalaci nové verze Windows 10, takzvaného květnového update z tohoto roku, budeme mít k dispozici také nový Game Bar. Podívejme se na to, co ten nám nabídne nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší
Studio CD Projekt Red už ohlásilo, že jejich toužebně očekávaný titul Cyberpunk 2077 se objeví v červnu na E3, takže se můžeme těšit na novinky. Ještě nikomu z návštěvníků ale nebude umožněno si jej vyzkoušet.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec
Brazilští astronomové s využitím dat Hubbleova vesmírného dalekohledu vytvořili model, v němž vznikl prstenec kolem vzdálené trpasličí planety Haumea. Nahrazují si tak to, co jim upírá obrovská vzdálenost ztěžující přímé pozorování.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek