www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung vypustí do světa SSD 860 QVO: 1 TB za 150 dolarů

Samsung vypustí do světa SSD 860 QVO: 1 TB za 150 dolarů
, , aktualita
Samsung už dříve ohlásil nástup nových SSD 860 QVO, které mají nabídnout především příznový poměr kapacity a ceny. Nyní už je vypustil na trh a my se můžeme těšit třeba na 1TB model v ceně 150 dolarů. 
K oblíbeným
reklama
Samsung SSD 860 QVO může díky 64vrstvým pamětem s buňkami QLC snadno nabídnout až 4 TB celkové kapacity, ale především napomůže opět změnit náš náhled na to, jak vypadají cenově dostupná SSD. To jsme ostatně už řešili dříve
 
 
Nyní tato SSD už konečně přicházejí na trh a dá se říci, že nás v jejich případě už téměř nemusí zajímat výkon, a to především kvůli tomu, že jde o SSD pro rozhraní SATA 6 Gb/s. Pokud chceme výkonné SSD, je třeba se už porozhlédnout jinde, a to v případě PC především mezi modely s rozhraním M.2 a PCIe/NVMe. A vedle toho je jasné, že NAND Flash s buňkami QLC, či jak Samsung říká se 4bitovými MLC, nebudou výkonnostní přeborníci, a to především v zápisu. Sekvenční rychlost zápisu 520 MB/s tak určitě nebude dlouhodobě udržitelná a po vyčerpání SLC cache prudce klesne. 
 
Alespoň že tu máme také DRAM cache, a to v poměru 1GB DRAM na 1 TB NAND Flash, takže do úplného low-endu SSD 860 QVO rozhodně nepatří. Zajímavé také je, že Samsung už v tomto případě ani nenabízí model s nižší kapacitou než 1 TB.  
 
 
A pak tu máme téma výdrže, čili garantovaného počtu cyklu mazání a přepsání buněk. Ten je pro všechny modely stejný, takže pokud jde o 1 TB model, máme tu hodnotu TBW 360 TB, čili celkem 360 přepisů. To nakonec pro levné SSD není tak špatné a situace se zlepšuje společně s kapacitou. Však pokud počítáme s tím, že denně na SSD zapíšeme dejme tomu 40 GB, což je pro běžné PC spíše ještě velkorysý limit, dostaneme se v případě 1TB modelu na 25 let. Pak ani pouhých 360 celkových přepsání SSD nevypadá tak špatně. 
 
Jenomže je tu jako obvykle záruka, která je tříletá a po jejím uplynutí už nám záruka ohledně Total Bytes Written bude k ničemu. Takže abychom k limitu TBW dospěli zároveň s vypršením záruční lhůty, museli bychom na 1TB 860 QVO zapisovat kolem 330 GB dat denně, čili celou třetinu celkové kapacity. Z toho vyplývá, že TBW je stejně jen takový orientační údaj, který drtivou většinu lidí nemusí zajímat. 
 
Samsung 860 QVO budou reálně k dispozici od prosince a výrobce prozradil, že cena bude začínat na 150 dolarech za 1TB model. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář