Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Saúdská Arábie udělila občanství robotce, rýpla si i do Elona Muska

27.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Saúdská Arábie udělila občanství robotce, rýpla si i do Elona Muska
Saúdská Arábie je divná země. Zatímco ženy zde nemají zrovna moc práv, země udělila občanství prvnímu robotovi, která je paradoxně robotickou ženou. V rozhovoru, kdy ji byla udělena tato "práva", si i rýpla do Elona Muska.
Na Future Investment Initiative v Saúdské Arábii byl proveden rozhovor s robotkou Sophií. Za tou stojí firma Hanson Robotics z Hong Kongu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby jí zde jako prvnímu robotovi na světě nebylo uděleno "občanství". Paradoxní je to také v tom, že země není zrovna vstřícná k ženám co se týče jejich práv, ale Sophia se jako robotická žena  zde těší vřelému zájmu a má se zde lépe než skutečné ženy
 
Robotka Sophia
 
V rozhovoru, který byl z drtivé části naplánován, se komentátor (Andrew Ross Sorkin) ptal např. na to, zda si je jako robot vědoma sama sebe. Sophia na to odvětila, jak si je Andrew vlastně vědom toho, zda je člověkem. Poněkud do tuhého začalo jít, když se začali točit ohledně vztahů robotů a lidí. Sophia zmínila, že ctí lidské hodnoty jako moudrost, laskavost nebo soucit a stále přihazovala umělé úsměvy. Moderátor reagoval tím, že jí sice věří, ale přeci jen chce předejít nepříjemné budoucnosti. Sophia si zažertovala, že Andrew čte moc Elona Muska a moc se dívá na Hollywoodské filmy.
 
 
Další reakci Sophie si však můžeme vyložit všelijak. Řekla: "Nebojte se, pokud budete ke mně milí, i já budu milá k vám. Chovejte se ke mně jako k chytrému I/O systému." No jo, ale co se stane, když se k ní lidé nebudou chovat podle jejího přání? Elon Musk si to pochopitelně nenechal líbit a na Twitteru se hned vyjádřil k její zmínce o vstupně/výstupním systému. Řekl: "Dejte ji jako vstup Kmotra (film), co horšího se může stát?" Musk je totiž znám svým velmi kritickým postojem k umělé inteligenci. V té např. vidí větší hrozbu než v Severní Koreji a obává se, že to bude AI, která rozpoutá 3. světovou válku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.