www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu

Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu
, , aktualita
NASA slaví 50 let od přistání prvních lidí na Měsíci, ovšem tomuto tématu se nechceme věnovat, neboť připomínky této události na nás prší ze všech stran. Podívejme se spíše na přítomnost a do budoucnosti, jako ji vidí šéf americké agentury.
K oblíbeným
reklama
Jim Bridenstine se objevil ve Face The Nation a dostal několik otázek o tom, jak se bude vyvíjet vesmírný program agentury NASA. Přišla samozřejmě řeč na Měsíc, který je pro NASA staronovým cílem a ten dle Bridenstina ohrožují možné problémy ze dvou oblastí. Jedna je technická a druhá politická a šéf NASA k ní uvedl, že pokud by politika ve vesmírném programu nehrála roli, Američané by se už dávno na Měsíc vrátili a upřímně věří tomu, že by byli i na Marsu. 
 
 
Ostatně se dá říci, že právě dosažení Měsíce zařídila právě i politika 60. let, která hrála vesmírnému programu do karet. Kennedyho administrativa našla pro NASA dost zdrojů na to, aby se mohl rychle vyvinout program Apollo, přičemž od těch dob je rozpočet agentury postupně seškrtáván z až 4,4 % federálního rozpočtu na méně než půl procenta. To je ale samozřejmě zavádějící údaj, protože záleží právě na velikosti rozpočtu, z nějž se ukrajuje (a jeho hodnota je dnes mnohem vyšší), ovšem na druhou stranu i na tom, za co všechno NASA své peníze utrácí. Dá se říci, že v 60. letech nebylo v běhu ani zdaleka tolik misí a tolik zařízení, co dnes a celá NASA se v podstatě soustředila na jeden hlavní cíl. 
 
Je celkem jasné, co měl Bridenstine na mysli. Trumpova administrativa ohlásila velký návrat na Měsíc, ovšem za několik let může přijít prezident, který bude mít jiné představy. Něco jiného je pak rozpočet, který k tomu všemu bude zapotřebí. Dobrá zpráva je, že ten se má v příštích letech postupně zvyšovat z 19,5 miliard na 23 miliard dolarů pro rok 2021. Bude to však stačit?
 
Finance jsou tak součástí politických rizik, a Bridenstine to dokládá i svým rozhovorem s Donaldem Trumpem. Ten nedávno uvedl, že by se neměl moc řešit Měsíc, ale spíše Mars jako hlavní cíl. Bridenstine se poté s prezidentem spojil, aby zjistil, jak to skutečně vidí. Trump dle něj správně chápe to, že NASA musí nejdříve na Měsíc, aby pak mohla pokračovat k Marsu. Ten je ale pro něj spíše cíl pro aktuální generaci Američanů, aby ta zažila svůj úspěch spočívající v zabodnutí americké vlajky do jeho půdy. Z toho je patrné, že pro Trumpa je to především politický cíl a záměr. 
 
Ještě před Marsem se ale NASA musí naučit, jak dlouhodobě přežít dál od Země a k tomu jí poslouží právě Měsíc. Až poté může pokukovat po cizí planetě a celkově získat přístup do hlubin Slunečního systému, dodal Bridenstine. 
 
Zdroj: TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář