www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu

Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu
, , aktualita
NASA slaví 50 let od přistání prvních lidí na Měsíci, ovšem tomuto tématu se nechceme věnovat, neboť připomínky této události na nás prší ze všech stran. Podívejme se spíše na přítomnost a do budoucnosti, jako ji vidí šéf americké agentury.
K oblíbeným
reklama
Jim Bridenstine se objevil ve Face The Nation a dostal několik otázek o tom, jak se bude vyvíjet vesmírný program agentury NASA. Přišla samozřejmě řeč na Měsíc, který je pro NASA staronovým cílem a ten dle Bridenstina ohrožují možné problémy ze dvou oblastí. Jedna je technická a druhá politická a šéf NASA k ní uvedl, že pokud by politika ve vesmírném programu nehrála roli, Američané by se už dávno na Měsíc vrátili a upřímně věří tomu, že by byli i na Marsu. 
 
 
Ostatně se dá říci, že právě dosažení Měsíce zařídila právě i politika 60. let, která hrála vesmírnému programu do karet. Kennedyho administrativa našla pro NASA dost zdrojů na to, aby se mohl rychle vyvinout program Apollo, přičemž od těch dob je rozpočet agentury postupně seškrtáván z až 4,4 % federálního rozpočtu na méně než půl procenta. To je ale samozřejmě zavádějící údaj, protože záleží právě na velikosti rozpočtu, z nějž se ukrajuje (a jeho hodnota je dnes mnohem vyšší), ovšem na druhou stranu i na tom, za co všechno NASA své peníze utrácí. Dá se říci, že v 60. letech nebylo v běhu ani zdaleka tolik misí a tolik zařízení, co dnes a celá NASA se v podstatě soustředila na jeden hlavní cíl. 
 
Je celkem jasné, co měl Bridenstine na mysli. Trumpova administrativa ohlásila velký návrat na Měsíc, ovšem za několik let může přijít prezident, který bude mít jiné představy. Něco jiného je pak rozpočet, který k tomu všemu bude zapotřebí. Dobrá zpráva je, že ten se má v příštích letech postupně zvyšovat z 19,5 miliard na 23 miliard dolarů pro rok 2021. Bude to však stačit?
 
Finance jsou tak součástí politických rizik, a Bridenstine to dokládá i svým rozhovorem s Donaldem Trumpem. Ten nedávno uvedl, že by se neměl moc řešit Měsíc, ale spíše Mars jako hlavní cíl. Bridenstine se poté s prezidentem spojil, aby zjistil, jak to skutečně vidí. Trump dle něj správně chápe to, že NASA musí nejdříve na Měsíc, aby pak mohla pokračovat k Marsu. Ten je ale pro něj spíše cíl pro aktuální generaci Američanů, aby ta zažila svůj úspěch spočívající v zabodnutí americké vlajky do jeho půdy. Z toho je patrné, že pro Trumpa je to především politický cíl a záměr. 
 
Ještě před Marsem se ale NASA musí naučit, jak dlouhodobě přežít dál od Země a k tomu jí poslouží právě Měsíc. Až poté může pokukovat po cizí planetě a celkově získat přístup do hlubin Slunečního systému, dodal Bridenstine. 
 
Zdroj: TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek