www.svethardware.cz
>
>
>
>

Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu

Šéf NASA: bez politiků bychom už byli na Marsu
, , aktualita
NASA slaví 50 let od přistání prvních lidí na Měsíci, ovšem tomuto tématu se nechceme věnovat, neboť připomínky této události na nás prší ze všech stran. Podívejme se spíše na přítomnost a do budoucnosti, jako ji vidí šéf americké agentury.
K oblíbeným
reklama
Jim Bridenstine se objevil ve Face The Nation a dostal několik otázek o tom, jak se bude vyvíjet vesmírný program agentury NASA. Přišla samozřejmě řeč na Měsíc, který je pro NASA staronovým cílem a ten dle Bridenstina ohrožují možné problémy ze dvou oblastí. Jedna je technická a druhá politická a šéf NASA k ní uvedl, že pokud by politika ve vesmírném programu nehrála roli, Američané by se už dávno na Měsíc vrátili a upřímně věří tomu, že by byli i na Marsu. 
 
 
Ostatně se dá říci, že právě dosažení Měsíce zařídila právě i politika 60. let, která hrála vesmírnému programu do karet. Kennedyho administrativa našla pro NASA dost zdrojů na to, aby se mohl rychle vyvinout program Apollo, přičemž od těch dob je rozpočet agentury postupně seškrtáván z až 4,4 % federálního rozpočtu na méně než půl procenta. To je ale samozřejmě zavádějící údaj, protože záleží právě na velikosti rozpočtu, z nějž se ukrajuje (a jeho hodnota je dnes mnohem vyšší), ovšem na druhou stranu i na tom, za co všechno NASA své peníze utrácí. Dá se říci, že v 60. letech nebylo v běhu ani zdaleka tolik misí a tolik zařízení, co dnes a celá NASA se v podstatě soustředila na jeden hlavní cíl. 
 
Je celkem jasné, co měl Bridenstine na mysli. Trumpova administrativa ohlásila velký návrat na Měsíc, ovšem za několik let může přijít prezident, který bude mít jiné představy. Něco jiného je pak rozpočet, který k tomu všemu bude zapotřebí. Dobrá zpráva je, že ten se má v příštích letech postupně zvyšovat z 19,5 miliard na 23 miliard dolarů pro rok 2021. Bude to však stačit?
 
Finance jsou tak součástí politických rizik, a Bridenstine to dokládá i svým rozhovorem s Donaldem Trumpem. Ten nedávno uvedl, že by se neměl moc řešit Měsíc, ale spíše Mars jako hlavní cíl. Bridenstine se poté s prezidentem spojil, aby zjistil, jak to skutečně vidí. Trump dle něj správně chápe to, že NASA musí nejdříve na Měsíc, aby pak mohla pokračovat k Marsu. Ten je ale pro něj spíše cíl pro aktuální generaci Američanů, aby ta zažila svůj úspěch spočívající v zabodnutí americké vlajky do jeho půdy. Z toho je patrné, že pro Trumpa je to především politický cíl a záměr. 
 
Ještě před Marsem se ale NASA musí naučit, jak dlouhodobě přežít dál od Země a k tomu jí poslouží právě Měsíc. Až poté může pokukovat po cizí planetě a celkově získat přístup do hlubin Slunečního systému, dodal Bridenstine. 
 
Zdroj: TweakTown


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cryptojacking našli už i v audio souborech WAV Cryptojacking našli už i v audio souborech WAV
Skripty pro tajnou těžbu kryptoměn se dnes do počítačů mohou dostat mnoha různými způsoby. Nečekaným způsobem je dokonce skrytí skriptů do zvukových souborů WAV. Takto se zde dají ale ukrýt i jiné typy malwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
G.Skill uvádí paměti DDR4-4000 s CL15 G.Skill uvádí paměti DDR4-4000 s CL15
Společnost G.Skill opět posouvá schopnosti operačních pamětí RAM o kousek dále. Představuje paměti Trident Z a Trident Z Royal, které při frekvenci DDR4-4000 dosahují rekordního časování CL15.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
19.10.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala48 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů