Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šílený robot Velox plave ve vodě, plazí se pískem i jezdí po ledě

11.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Šílený robot Velox plave ve vodě, plazí se pískem i jezdí po ledě
Společnost Pliant Energy Systems představila opravdu pozoruhodného robota. Ten se totiž pohybuje podobným stylem jako rejnoci a svými "ploutvemi" dokáže nejen plavat, ale i se plazit po ledě nebo písku.
Spousta společností vyrábí nejrůznější roboty a mnohé z nich jsou optimalizované na pohyb po nejrůznějších površích. Můžeme vzpomenout třeba na Mochibota, který ale nebyl zrovna přeborník v rychlosti. To nový robot Velox od společnosti Pliant Energy Systems vypadá být mnohem dotaženějším produktem. Jde o relativně malého robota, který se pohybuje pomocí jakýchsi ploutví. Ty jsou ohebné a ovladatelné osmi motory. Díky tomu se ploutve mohou vlnit jako u rejnoka a robot může plavat. Stejně tak se ale mohou sklopit o 90° dolů a robot se pak může plazit po pevném povrchu (a dokonce i na ledě) jako had. Zvládne i menší kamínky nebo dlažbu. Podobný princip pohybu už využívá i robot BionicFinWave, jenže ten se umí pohybovat pouze ve vodě.
 
 
Cílem bylo stvořit robota, který by mohl v případě reálného nasazení např. dopravovat vojákům lékařské potřeby přes vodu na souš, použitelný by měl být např. i při různých polárních výpravách a natáčení dokumentárních filmů. Ovladatelný může být vzdáleně, ale měl by zvládnout i autonomní řízení na určené místo. Zatím jde ale jen o ukázku konceptu (tzv. proof-of-concept) a není v plánu takového robota vyrábět. Musím však říci, že jde o jednoho z nejpozoruhodnější robotů, které jsem prozatím viděl. Vypadá totiž, že funguje opravdu elegantně.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.