reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SoftBank opravdu prodala svůj více než 3miliardový podíl v NVIDII

7.2.2019, Jan Vítek, aktualita
SoftBank opravdu prodala svůj více než 3miliardový podíl v NVIDII
Zpětně se dozvídáme, že informace z minulého roku o společnosti SoftBank zbavující se akcií NVIDIE byly pravdivé. Tento velký investor opravdu prodal svůj podíl, který svou hodnotou dalece přesahoval 3 miliardy dolarů. 
SoftBank Group Corp držela balík akcií ve firmě NVIDIA prostřednictvím SoftBank Vision Fund a ten v době prodeje představoval hodnotu 3,6 miliard dolarů. Prodej proběhl někdy v průběhu ledna, na jehož konci akcie prudce klesly ze 160 na 131 USD, ale to bylo v reakci na náhlé oznámení o snížení předpokládaných tržeb NVIDIE za aktuální fiskální kvartál z 2,7 na 2,2 miliardy dolarů. Lze tak předpokládat, že prodej proběhl ještě dříve v lednu, kdy se akcie šplhaly nahoru ke 160 USD za kus. 
 
 
SoftBank Vision Fund (SVF) měl uloženo 55 miliard dolarů napříč 49 investicemi a nyní je to tak o jednu méně. Fond jinak investuje do firem jako WeWork, Slack, ARM nebo Uber a v tomto případě ještě není jasné, zda byly peníze z prodeje akcií uloženy jinde, nebo byly z fondu prostě vyjmuty, ale to jen na okraj. 
 
NVIDIA tak neprožívá z finančního hlediska dobré období. Přišla o jednoho ze svých největších investorů, tržby jdou neplánovaně dolů a pak tu je i analýza zaměřující se na to, jak NVIDIA zhodnotila dopady těžby kryptoměn na grafických kartách. Měla totiž alespoň navenek podcenit tržby, které jí z toho plynuly, což by znamenalo, že konec těžby ji zasáhl mnohem více, než se dalo dle zveřejněných čísel čekat. 
 
Grafické karty Turing také zažily pomalejší nástup, než NVIDIA očekávala, a tak tu máme rázem akcie s poloviční hodnotou v porovnání s říjnem 2018. Nicméně NVIDIA se začala oklepávat už i z poklesu na konci ledna a její akcie opět míří alespoň ke 160 USD, ale je otázka, jaká reálná čísla budou ohlášena 14. února, čili právě už za týden. SoftBank ale dala svou akcí jasně najevo, že už nemá o NVIDII zájem a to může také otřást důvěrou dalších investorů a přinejmenším je to přiměje se ptát, proč fond firmy SoftBank svůj podíl prodal. Odpověď na tuto otázku může být prostá. Fond mohl vědět o chystané změně v předpokládaných tržbách a rozhodl se jednat ihned, ale také to mohou být nějaké jiné důvody, které se vyjeví později. 
 
NVIDIA může svou situaci napravit kartami RTX 2060, které jsou na trhu jen krátce a v dohledné době mají přijít také GTX 1660 Ti. Tato karta bude dle nejnovějších informací založena na 12nm čipu TU116 s 1536 CUDA jádry, ale bez podpory RT. Očekává se takt 1500 až 1770 MHz, což nemusí být ale výchozí referenční takty, ale tovární OC na kartě Palit GTX 1660 Ti StormX. Oproti starším údajům má být ale 6 GB paměti GDDR6 na 192bitovém rozhraní taktováno na 12 Gb/s a ne na 14 Gb/s, což tuto kartu ještě více odliší od RTX 2060. O ceně se můžeme stále dohadovat. 
 


reklama
reklama