Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sonda NASA narazí do asteroidu už v roce 2022

6.7.2017, Jan Vítek, aktualita
Sonda NASA narazí do asteroidu už v roce 2022
Už dříve jsme slyšeli, že NASA bude zkoumat naše možnosti pro odklonění asteroidu i bez evropské ESA a chystá se vypustit svou misi Double Asteroid Redirection Test (DART) v roce 2020. Ta nyní vstoupila do designovací fáze. 
Už dříve jsme si mohli přečíst o tom, že NASA v tomto případě ztratila významného spojence v evropské ESA, jejíž členské státy nechtějí doprovodnou misi AIM financovat. Letět tak má pouze sonda DART, která je navržena na to, aby velkou rychlostí narazila do vybraného asteroidu. Má k tomu příhodné označení (šipka), ale to vychází z oficiálního názvu Double Asteroid Redirection Test. Nyní by se tak už měla vyrábět potřebná zařízení včetně samotné sondy. 
 
 
Designovací fázi na sebe vzala Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, která vytvoří zařízení o rozměrech lednice, jež svou kinetickou energií zkusí alespoň trošku odklonit z dráhy vybraný asteroid. To by pochopitelně nemohlo stačit pro odklonění velkého asteroidu, který by se už za několik dní chystal narazit do Země. Ale takové malé šťouchnutí by mohlo stačit pro jeho odklonění v případě, kdy se zjistí, že by mohl ve vzdálenější budoucnosti Zemi ohrozit. 
 
Cílem pro DART bude asteroid Didymos, který se skládá ze dvou kusů, oficiálně Didymos A (cca 800m průměr) a Didymos B (170 m), ale menšímu béčku se přezdívá Didymoon. Ten obíhá svého většího bratříčka, a tak je právě tato soustava vhodná pro otestování toho, zda dopad sondy vůbec něco měřitelného způsobí. 
 
AIM by měla za úkol dosednout na Didymoon a přesně změřit, co s asteroidem provede dopad DART. Nyní se NASA bude muset spolehnout na následné pozorování asteroidů ze Země či s pomocí našich vesmírných teleskopů. 
 
 
Důležité je v tomto případě samozřejmě načasování, neboť asteroidy nečekají na to, až budeme připraveni. Je tak třeba se připravit na její vypuštění v roce 2020, aby mohla doletět k Didymosu, až nás bude míjet ve vzdálenosti asi 11 milionů kilometrů. Pro porovnání, takový Mars je vzdálen přinejmenším pětinásobně, to tedy pokud zrovna obíhá v zákrytu za Zemí od Slunce. 
 
Cílem mise pak je především to, aby se prostudovaly naše možnosti pro odklonění nebezpečných asteroidů, ovšem klíčové v tomto případě je, aby se taková hrozba zjistila alespoň několik let dopředu, což je velice problematické.