www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zkusí odklonění asteroidu i bez ESA

NASA zkusí odklonění asteroidu i bez ESA
, , aktualita
Nedávno jsme se věnovali společnému projektu agentur NASA a ESA, které měly spolupracovat na zkoušce odklonění asteroidu. Na straně evropské ESA ale došlo k tomu, že projekt byl zrušen, a tak jsme čekali na to, co udělá NASA.
K oblíbeným
reklama
Jednalo se o společně vytvořenou skupinu Impact and Deflection Assessment (AIDA), přičemž NASA měla v rámci ní přispět svou vesmírnou lodí DART (Double Asteroid Redirection Test) a ESA zase plánovala vypustit AIM (Asteroid Impact Mission). Nicméně nedávno se v Curychu rozhodovalo o osudu několika vesmírných misí včetně pokračování ExoMars a také dané AIM a zatímco na Mars dostala ESA z finančního hlediska zelenou, projekt AIM byl zrušen. Logicky nás pak zajímalo, co na to řekne NASA, však AIM měl posloužit pro měření toho, zda projektil DART zasáhnuvší asteroid bude mít na jeho dráhu nějaký vliv. NASA ale nemá v úmyslu AIDA zrušit, neboť případný efekt dopadu DART bude měřitelný i jinak.

Záměr byl konkrétně takový, že AIM nejdříve zamíří k asteroidu Didymos, který má cca 800 metrů v průměru a také má vedle sebe menšího, asi 150metrového souputovníka, jemuž se říká Didymoon. AIM by se vydal do vesmíru v říjnu 2020, k asteroidu přiletěl v květnu 2022, kde by jej studoval a připravil se na přílet "sondového projektilu" DART. Ten měl být vypuštěn v prosinci 2020 a poté by využil svůj solárně-elektrický pohon, aby nabral co nejvyšší rychlost, a při zasáhnutí asteroidu Didymoon měl tak co největší kinetickou energii. AIM by pak sledoval samotnou kolizi a změřil by, zda DART nějak ovlivnil dráhu tělesa. Jde tak o koncept využití vysokorychlostního projektilu, který by svou energií při dopadu mohl alespoň minimálně zapůsobit na dráhu vesmírného tělesa původně směřujícího k Zemi.

Členské státy ESA ale odmítly AIM financovat. Generální ředitel ESA Jan Woerner poznamenal, že třeba takové Německo nejdříve nabídlo jen 35 milionů eur, zatímco se od něj očekávala suma kolem 60 milionů. Poté Němci svou nabídku zcela stáhli, takže finanční podpora mise AIM se scvrkla natolik, že musela být zrušena.

Američané k tomu sdělili, že misi DART toto rozhodnutí zatím neovlivnilo a že je stále ve fázi A vedené Laboratoří aplikované fyziky (APL) na Univerzitě Johna Hopkinse. Finance vydrží do března 2017 a poté bude NASA rozhodovat o přidělení dalších peněz. Čili lze počítat s tím, že si američané poradí i jinak, neboť kdyby to nešlo, již nyní by nemělo cenu v projektu pokračovat. Andrew Cheng z APL ale také doufá, že Evropané nakonec najdou cestu, jak v projektu AIM pokračovat, neboť ten má podporu samotné ESA a jejího gen. ředitele, který dle svých slov stále zkouší shánět potřebné peníze.

Pokud by ale Woernerovy snahy selhaly, DART by měla přesto startovat, jen by její dopad nesledovala blízká sonda AIM, ale pozemní teleskopy. Ty by se pak zaměřily i na případnou změnu dráhy Didymoonu, takže DART bez AIM bude mít stále smysl, ale s ním by to bylo lepší.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz? Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa
Administrativa Donalda Trumpa nařídila ukončení spolupráce americkým firmám s čínskou společností Huawei kvůli obchodní válce a obavám z různých forem špionáže. Spolupráci tak ukončilo dokonce i britské ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů