www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zkusí odklonění asteroidu i bez ESA

NASA zkusí odklonění asteroidu i bez ESA
, , aktualita
Nedávno jsme se věnovali společnému projektu agentur NASA a ESA, které měly spolupracovat na zkoušce odklonění asteroidu. Na straně evropské ESA ale došlo k tomu, že projekt byl zrušen, a tak jsme čekali na to, co udělá NASA.
K oblíbeným
reklama
Jednalo se o společně vytvořenou skupinu Impact and Deflection Assessment (AIDA), přičemž NASA měla v rámci ní přispět svou vesmírnou lodí DART (Double Asteroid Redirection Test) a ESA zase plánovala vypustit AIM (Asteroid Impact Mission). Nicméně nedávno se v Curychu rozhodovalo o osudu několika vesmírných misí včetně pokračování ExoMars a také dané AIM a zatímco na Mars dostala ESA z finančního hlediska zelenou, projekt AIM byl zrušen. Logicky nás pak zajímalo, co na to řekne NASA, však AIM měl posloužit pro měření toho, zda projektil DART zasáhnuvší asteroid bude mít na jeho dráhu nějaký vliv. NASA ale nemá v úmyslu AIDA zrušit, neboť případný efekt dopadu DART bude měřitelný i jinak.

Záměr byl konkrétně takový, že AIM nejdříve zamíří k asteroidu Didymos, který má cca 800 metrů v průměru a také má vedle sebe menšího, asi 150metrového souputovníka, jemuž se říká Didymoon. AIM by se vydal do vesmíru v říjnu 2020, k asteroidu přiletěl v květnu 2022, kde by jej studoval a připravil se na přílet "sondového projektilu" DART. Ten měl být vypuštěn v prosinci 2020 a poté by využil svůj solárně-elektrický pohon, aby nabral co nejvyšší rychlost, a při zasáhnutí asteroidu Didymoon měl tak co největší kinetickou energii. AIM by pak sledoval samotnou kolizi a změřil by, zda DART nějak ovlivnil dráhu tělesa. Jde tak o koncept využití vysokorychlostního projektilu, který by svou energií při dopadu mohl alespoň minimálně zapůsobit na dráhu vesmírného tělesa původně směřujícího k Zemi.

Členské státy ESA ale odmítly AIM financovat. Generální ředitel ESA Jan Woerner poznamenal, že třeba takové Německo nejdříve nabídlo jen 35 milionů eur, zatímco se od něj očekávala suma kolem 60 milionů. Poté Němci svou nabídku zcela stáhli, takže finanční podpora mise AIM se scvrkla natolik, že musela být zrušena.

Američané k tomu sdělili, že misi DART toto rozhodnutí zatím neovlivnilo a že je stále ve fázi A vedené Laboratoří aplikované fyziky (APL) na Univerzitě Johna Hopkinse. Finance vydrží do března 2017 a poté bude NASA rozhodovat o přidělení dalších peněz. Čili lze počítat s tím, že si američané poradí i jinak, neboť kdyby to nešlo, již nyní by nemělo cenu v projektu pokračovat. Andrew Cheng z APL ale také doufá, že Evropané nakonec najdou cestu, jak v projektu AIM pokračovat, neboť ten má podporu samotné ESA a jejího gen. ředitele, který dle svých slov stále zkouší shánět potřebné peníze.

Pokud by ale Woernerovy snahy selhaly, DART by měla přesto startovat, jen by její dopad nesledovala blízká sonda AIM, ale pozemní teleskopy. Ty by se pak zaměřily i na případnou změnu dráhy Didymoonu, takže DART bez AIM bude mít stále smysl, ale s ním by to bylo lepší.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon Na hořící solární panely Tesly si stěžuje i Amazon
Tohle opravdu nebyl pro Teslu moc dobrý týden, zejména co se týče její energetické divize. Nejprve za hořící solární panely Teslu zažaloval Walmart, nyní své znepokojení vyjádřila i společnost Amazon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
24.8.2019, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
23.8.2019, aktualita, Jan Vítek15 komentářů