www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Sony PlayStation 5 slibuje zásadní změny v herním světě, využije 7nm APU

Sony PlayStation 5 slibuje zásadní změny v herním světě, využije 7nm APU
, , aktualita
Začínají se nám množit informace o nové generaci připravovaných konzolí a dnes tu nemáme už jen fámy, ale i informace přímo od firem Sony a AMD. Vedle toho se také dotkneme tématu nové konzole Microsoftu. 
K oblíbeným
reklama
Titulek nám tak hlásá, že Sony PlayStation 5 přinese zásadní změny, takže jaké změny to budou? Tato konzole se chystá spíše na závěr příštího roku, takže je jasné, že nyní se ještě nedozvíme nic o tom, jaké bude mít podrobné specifikace a jaký výkon lze očekávat. Očekávalo se prostě, že to bude nějaké APU od AMD (Gonzalo), a to postavené na 7nm procesu a že hotovou konzoli si budeme moci koupit před Vánocemi 2020. 
 
 
Nyní už tu máme oficiální informace, a to i od Lisy Su, která prozradila, že PS5 opravdu využije APU od AMD, a to založené na architektuře Zen 2, což znamená 7nm proces, a na GPU Navi. Nám se tím potvrzuje i to, že Navi bude skutečně primárně herní generace GPU na rozdíl od výpočetních GPU Vega. 
 
Server Wired také přinesl rozhovor s vedoucím architektem konzolí PlayStation. Mark Cerny ihned na začátku uvedl, že PS5 nebude jen další konzole s vyšším výkonem, ale nabídne naprosto zásadní změny v tom, co videohry mohou představovat. Co si pod tím ale máme představit, toť otázka. 
 
Cerny byl ale pozoruhodně sdílný i ohledně specifikací. PS5 využije APU s celkem osmi jádry Zen 2 a GPU část bude založena na speciální verzi Navi a podporovat bude i ray tracing. V jaké podobě a zda to skutečně bude opravdový ray tracing, to se ještě ukáže. Cerny ale také sdělil, že ray tracing bude použitý nad rámec zobrazení hry, což naznačuje, že půjde třeba také o ray tracing použitý pro zvuk. Ostatně i ten se v prostředí různě odráží, je pohlcován a tím vším ovlivňován podobně jako světlo. 
 
Wired už také mohli vidět v akci prototyp nové konzole vedle aktuální PS4 Pro s hrou Spider Man v akci. Po rychlém přesunu postavy do jiné části mapy trvalo aktuální konzoli asi 15 sekund, než načetla potřebná data a dalo se opět hrát. Devkitu PS5 to zabralo jen necelou sekundu, což ukazuje na mnohem rychlejší úložiště a Cerny uvedl, že to rozhodně nepředstavuje jen výměnu SATA disku za SATA SSD. Můžeme tak spíše očekávat nějaké rychlé SSD na desce, které bude napojeno přímo k APU, ostatně to nabízí i běžné procesory Ryzen pomocí čtyř linek PCIe 3.0. Zda to bude stejný případ, to se ukáže. 
 
Dále je třeba potvrdit, že PlayStation 5 nabídne zpětnou kompatibilitu s hrami pro generaci PS4 a že hry budou dále prodávány i jako krabicové verze s fyzickými kopiemi. 
 
 
Nakonec tu máme jeden zajímavý obrázek od Microsoftu, který ukazuje na to, že by nová generace Xboxu mohla být skutečně představena už na E3 2019. Ohlášený briefing začne k večeru 9. května na show, kde by měla být představena také samotná GPU Navi. Sony letos na E3 nebude. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková