www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

SpaceX ani Boeing nemusí být připraveny v příštím roce vynášet lidi do vesmíru

SpaceX ani Boeing nemusí být připraveny v příštím roce vynášet lidi do vesmíru
, , aktualita
Spojené státy nemají samy možnost, jak vynášet lidi do vesmíru, a to už od roku 2011, kdy definitivně přestaly létat raketoplány. Nyní se čeká na to, kdo bude z amerických soukromých společností schopen tento výpadek napravit.
K oblíbeným
reklama
Šanci má jednak zavedený Boeing a pak dravý nováček SpaceX, i když za nováčka bychom tuto firmu už asi ani neměli nazývat, ale v porovnání s Boeingem toto označení sedí. Očekávali jsme, že jedna z těchto firem bude připravena vynést lidi do vesmíru alespoň v příštím roce, ale dle nové zprávy od Government Accountability Office (GAO) to nevypadá pravděpodobně. 
 
 
 
V USA odstartoval Commercial Crew Program rok před ukončením letů raketoplánů a jde právě o vynášení lidí do vesmíru soukromými společnostmi, pro což byly nakonec vybrány právě Boeing a SpaceX. Právě SpaceX už delší dobu běžně létá k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)s loděmi Dragon, které vozí zásoby a zvládly by v podobě Dragon v2 dopravovat i lidi, ale to zdržují podrobné testy a kontroly. To platí i pro společnost Boeing a její výše znázorněnou loď CST-100, která je částečně založena na starých velitelských modulech z programu Apollo. 
 
Zpráva od Government Accountability Office si konkrétně všímá aktuálního stavu fáze testování lodí obou firem a říká, že NASA musí certifikovat každý kousek vybavení těchto lodí, než do nich pustí astronauty na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici. 
 
interiér lodi SpaceX Dragon v2
 
Vzniká tak nebezpečí, že NASA nebude mít pro vynášení lidí na ISS zajištěno. Aktuálně využívá služeb ruských lodí Sojuz, což je jednak drahé a pak je má nasmlouvány do konce roku 2019. Čili pokud nastanou další průtahy, může nastat prodleva, během níž žádný americký astronaut na ISS nepoletí. Dle zprávy GAO je možné, že Boeing ani SpaceX nedostanou potřebnou certifikaci před srpnem roku 2020 a NASA přitom pro tuto eventualitu zatím nemá žádný plán. 
 
Nutno dodat, že pokud by NASA chtěla navázat na kontrakty s Rusy, a tedy i nadále využívat lodi Sojuz, nemuselo by to dopadnout, protože jde o několikaletý plánovací proces a další místa by mohla být k dispozici až od roku 2021. Pokud to dopadne nejlépe, jak může, pak Boeing získá certifikaci NASA v prosinci příštího roku a SpaceX pak o měsíc později. Pak už je zde pouze prostor pro další zdržení. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let Influencer chtěl tak zoufale doménu, že skončil ve vězení na 14 let
Rossi Lorathio Adams II, známý na sociálních sítích také jako Polo, to trochu přehnal se svou snahou o převzetí zabrané internetové domény. Objednaný útok na vlastníka domény mu vynesl 14 let vězení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků Umělá inteligence NVIDIE tvoří 3D objekty z 2D snímků
Na světlo světa se už dostala řada různých druhů umělé inteligence, v jejichž případě jeden neví, zda by měl tvůrcům děkovat, anebo se začít obávat o svou práci. Nyní to mohou řešit 3D grafici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší Herní LCD AOC CU34G2: rychlý a rychlejší
Společnost AOC si připravila dva velice podobné herní monitory CU34G2 a CU34G2X. Ty bychom od sebe na první pohled těžko rozeznali, a tak se můžeme podívat do specifikací, které říkají že CU34G2X je o chlup lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší? AMD vypustí do světa Adrenalin 2020, co přináší?
Včera jsme se krátce podívali na dvě novinky, které mají nabídnout nové ovladače Adrenalin od společnosti AMD. Jednak to je Integer Scaling, díky němuž AMD dorovná nabídku konkurence, ale pak i Radeon Boost.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC ASRock Radeon RX 5600 se 6 GB paměti se ukázaly u ECC
Server VideoCardz nedávno vypustil do světa zprávu, že brzy v příštím roce máme ještě očekávat nástup grafických karet Radeon RX 5600 a přinejmenším verze XT. Ta by měla zaplnit místo mezi RX 5500 a 5700. 
Včera, aktualita, Jan Vítek