www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu
, , aktualita
Pokud bude přát počasí a nenastane ani jiná nepředvídaná událost, která by vypuštění zhatila, v tuto sobotu si svou ostrou premiéru odbude SpaceX Crew Dragon. Ten bude vynesen k Mezinárodní vesmírné stanici, samozřejmě zatím bez posádky.
K oblíbeným
reklama
V sobotu se tak uskuteční důležitý krok k tomu, aby NASA mohla opět z půdy USA vynášet do vesmíru své astronauty a nemusela se spoléhat na ruské Sojuzy. K Mezinárodní vesmírné stanici se poprvé vydá loď SpaceX Crew Dragon, která bude schopna nést až sedm lidí oproti třísedadlovému Sojuzu a lze také očekávat, že to bude pro NASA vzhledem k cenám startu raket Falcon 9 také výrazně levnější záležitost. V minulém roce se cena jednoho sedadla v Sojuzu pro NASA vyšplhala na 81 milionů dolarů, a letos to tak možná bude ještě více, přičemž SpaceX si za vypuštění celé rakety Falcon 9 účtuje kolem 60 milionů dolarů, i když je otázka, co s cenou udělá ještě vypravení lodi Crew Dragon. I tak by však měly jít náklady pro NASA prudce dolů.
 
 
 
Platí tak dříve stanovené datum 2. března, neboť SpaceX již dostala zelenou k vypuštění lodi, která se připojí k ISS, kde zůstane přibližně týden, než se vrátí zpět k podrobnému prozkoumání. NASA už nedávno provedla na daném Crew Dragonu soubor testů Flight Readiness Review, jimiž loď prošla a tak může mise Demo-1 odstartovat. 
 
nová stylová rampa pro astronauty SpaceX
 
Kathy Lueders, manažerka NASA Commercial Crew Program, k tomu řekla, že tento test je o ověření schopnosti lodi Crew Dragon bezpečně se setkat na orbitě s ISS a provést dokovací manévr, stejně tak se zase odpojit a stanici přitom neohrozit. Ruská strana prý vyjádřila jisté obavy o bezpečnost softwaru firmy SpaceX, ale NASA samotná neočekává žádné problémy. Rusy ještě chce o detailech mise podrobně informovat a obhájit své povolení k jejímu uskutečnění.
 
Crew Dragon však přece jen nebude mít všechna sedadla prázdná, bude tu umělý panák, který se na rozdíl od řidiče Tesly Elona Muska zase vrátí dolů. 
 
Po Demo-1 bude následovat možná už příští měsíc druhý test, kdy si SpaceX vyzkouší svůj raketový záchranný systém SuperDraco, ten bude divácky asi hodně zajímavý a pak už to bude Demo-2, aktuálně naplánované na červenec, kdy na ISS poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley z NASA. 
 
Sledovat budeme rovněž snažení firmy Boeing, jejíž CST-100 Starliner by měl poprvé k ISS letět v dubnu, a to v podstatě ve stejném testu, jako je Demo-1. NASA tak má hned dvě želízka v ohni pro to, aby mohla pomocí domácích firem po dlouhých osmi letech opět vysílat lidi do vesmíru, i když raketoplány ani to plně nenahradí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek