www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu
, , aktualita
Pokud bude přát počasí a nenastane ani jiná nepředvídaná událost, která by vypuštění zhatila, v tuto sobotu si svou ostrou premiéru odbude SpaceX Crew Dragon. Ten bude vynesen k Mezinárodní vesmírné stanici, samozřejmě zatím bez posádky.
K oblíbeným
reklama
V sobotu se tak uskuteční důležitý krok k tomu, aby NASA mohla opět z půdy USA vynášet do vesmíru své astronauty a nemusela se spoléhat na ruské Sojuzy. K Mezinárodní vesmírné stanici se poprvé vydá loď SpaceX Crew Dragon, která bude schopna nést až sedm lidí oproti třísedadlovému Sojuzu a lze také očekávat, že to bude pro NASA vzhledem k cenám startu raket Falcon 9 také výrazně levnější záležitost. V minulém roce se cena jednoho sedadla v Sojuzu pro NASA vyšplhala na 81 milionů dolarů, a letos to tak možná bude ještě více, přičemž SpaceX si za vypuštění celé rakety Falcon 9 účtuje kolem 60 milionů dolarů, i když je otázka, co s cenou udělá ještě vypravení lodi Crew Dragon. I tak by však měly jít náklady pro NASA prudce dolů.
 
 
 
Platí tak dříve stanovené datum 2. března, neboť SpaceX již dostala zelenou k vypuštění lodi, která se připojí k ISS, kde zůstane přibližně týden, než se vrátí zpět k podrobnému prozkoumání. NASA už nedávno provedla na daném Crew Dragonu soubor testů Flight Readiness Review, jimiž loď prošla a tak může mise Demo-1 odstartovat. 
 
nová stylová rampa pro astronauty SpaceX
 
Kathy Lueders, manažerka NASA Commercial Crew Program, k tomu řekla, že tento test je o ověření schopnosti lodi Crew Dragon bezpečně se setkat na orbitě s ISS a provést dokovací manévr, stejně tak se zase odpojit a stanici přitom neohrozit. Ruská strana prý vyjádřila jisté obavy o bezpečnost softwaru firmy SpaceX, ale NASA samotná neočekává žádné problémy. Rusy ještě chce o detailech mise podrobně informovat a obhájit své povolení k jejímu uskutečnění.
 
Crew Dragon však přece jen nebude mít všechna sedadla prázdná, bude tu umělý panák, který se na rozdíl od řidiče Tesly Elona Muska zase vrátí dolů. 
 
Po Demo-1 bude následovat možná už příští měsíc druhý test, kdy si SpaceX vyzkouší svůj raketový záchranný systém SuperDraco, ten bude divácky asi hodně zajímavý a pak už to bude Demo-2, aktuálně naplánované na červenec, kdy na ISS poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley z NASA. 
 
Sledovat budeme rovněž snažení firmy Boeing, jejíž CST-100 Starliner by měl poprvé k ISS letět v dubnu, a to v podstatě ve stejném testu, jako je Demo-1. NASA tak má hned dvě želízka v ohni pro to, aby mohla pomocí domácích firem po dlouhých osmi letech opět vysílat lidi do vesmíru, i když raketoplány ani to plně nenahradí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek