www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu
, , aktualita
Pokud bude přát počasí a nenastane ani jiná nepředvídaná událost, která by vypuštění zhatila, v tuto sobotu si svou ostrou premiéru odbude SpaceX Crew Dragon. Ten bude vynesen k Mezinárodní vesmírné stanici, samozřejmě zatím bez posádky.
K oblíbeným
reklama
V sobotu se tak uskuteční důležitý krok k tomu, aby NASA mohla opět z půdy USA vynášet do vesmíru své astronauty a nemusela se spoléhat na ruské Sojuzy. K Mezinárodní vesmírné stanici se poprvé vydá loď SpaceX Crew Dragon, která bude schopna nést až sedm lidí oproti třísedadlovému Sojuzu a lze také očekávat, že to bude pro NASA vzhledem k cenám startu raket Falcon 9 také výrazně levnější záležitost. V minulém roce se cena jednoho sedadla v Sojuzu pro NASA vyšplhala na 81 milionů dolarů, a letos to tak možná bude ještě více, přičemž SpaceX si za vypuštění celé rakety Falcon 9 účtuje kolem 60 milionů dolarů, i když je otázka, co s cenou udělá ještě vypravení lodi Crew Dragon. I tak by však měly jít náklady pro NASA prudce dolů.
 
 
 
Platí tak dříve stanovené datum 2. března, neboť SpaceX již dostala zelenou k vypuštění lodi, která se připojí k ISS, kde zůstane přibližně týden, než se vrátí zpět k podrobnému prozkoumání. NASA už nedávno provedla na daném Crew Dragonu soubor testů Flight Readiness Review, jimiž loď prošla a tak může mise Demo-1 odstartovat. 
 
nová stylová rampa pro astronauty SpaceX
 
Kathy Lueders, manažerka NASA Commercial Crew Program, k tomu řekla, že tento test je o ověření schopnosti lodi Crew Dragon bezpečně se setkat na orbitě s ISS a provést dokovací manévr, stejně tak se zase odpojit a stanici přitom neohrozit. Ruská strana prý vyjádřila jisté obavy o bezpečnost softwaru firmy SpaceX, ale NASA samotná neočekává žádné problémy. Rusy ještě chce o detailech mise podrobně informovat a obhájit své povolení k jejímu uskutečnění.
 
Crew Dragon však přece jen nebude mít všechna sedadla prázdná, bude tu umělý panák, který se na rozdíl od řidiče Tesly Elona Muska zase vrátí dolů. 
 
Po Demo-1 bude následovat možná už příští měsíc druhý test, kdy si SpaceX vyzkouší svůj raketový záchranný systém SuperDraco, ten bude divácky asi hodně zajímavý a pak už to bude Demo-2, aktuálně naplánované na červenec, kdy na ISS poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley z NASA. 
 
Sledovat budeme rovněž snažení firmy Boeing, jejíž CST-100 Starliner by měl poprvé k ISS letět v dubnu, a to v podstatě ve stejném testu, jako je Demo-1. NASA tak má hned dvě želízka v ohni pro to, aby mohla pomocí domácích firem po dlouhých osmi letech opět vysílat lidi do vesmíru, i když raketoplány ani to plně nenahradí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek