www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu

SpaceX Crew Dragon má zelenou, poletí k ISS tuto sobotu
, , aktualita
Pokud bude přát počasí a nenastane ani jiná nepředvídaná událost, která by vypuštění zhatila, v tuto sobotu si svou ostrou premiéru odbude SpaceX Crew Dragon. Ten bude vynesen k Mezinárodní vesmírné stanici, samozřejmě zatím bez posádky.
K oblíbeným
reklama
V sobotu se tak uskuteční důležitý krok k tomu, aby NASA mohla opět z půdy USA vynášet do vesmíru své astronauty a nemusela se spoléhat na ruské Sojuzy. K Mezinárodní vesmírné stanici se poprvé vydá loď SpaceX Crew Dragon, která bude schopna nést až sedm lidí oproti třísedadlovému Sojuzu a lze také očekávat, že to bude pro NASA vzhledem k cenám startu raket Falcon 9 také výrazně levnější záležitost. V minulém roce se cena jednoho sedadla v Sojuzu pro NASA vyšplhala na 81 milionů dolarů, a letos to tak možná bude ještě více, přičemž SpaceX si za vypuštění celé rakety Falcon 9 účtuje kolem 60 milionů dolarů, i když je otázka, co s cenou udělá ještě vypravení lodi Crew Dragon. I tak by však měly jít náklady pro NASA prudce dolů.
 
 
 
Platí tak dříve stanovené datum 2. března, neboť SpaceX již dostala zelenou k vypuštění lodi, která se připojí k ISS, kde zůstane přibližně týden, než se vrátí zpět k podrobnému prozkoumání. NASA už nedávno provedla na daném Crew Dragonu soubor testů Flight Readiness Review, jimiž loď prošla a tak může mise Demo-1 odstartovat. 
 
nová stylová rampa pro astronauty SpaceX
 
Kathy Lueders, manažerka NASA Commercial Crew Program, k tomu řekla, že tento test je o ověření schopnosti lodi Crew Dragon bezpečně se setkat na orbitě s ISS a provést dokovací manévr, stejně tak se zase odpojit a stanici přitom neohrozit. Ruská strana prý vyjádřila jisté obavy o bezpečnost softwaru firmy SpaceX, ale NASA samotná neočekává žádné problémy. Rusy ještě chce o detailech mise podrobně informovat a obhájit své povolení k jejímu uskutečnění.
 
Crew Dragon však přece jen nebude mít všechna sedadla prázdná, bude tu umělý panák, který se na rozdíl od řidiče Tesly Elona Muska zase vrátí dolů. 
 
Po Demo-1 bude následovat možná už příští měsíc druhý test, kdy si SpaceX vyzkouší svůj raketový záchranný systém SuperDraco, ten bude divácky asi hodně zajímavý a pak už to bude Demo-2, aktuálně naplánované na červenec, kdy na ISS poletí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley z NASA. 
 
Sledovat budeme rovněž snažení firmy Boeing, jejíž CST-100 Starliner by měl poprvé k ISS letět v dubnu, a to v podstatě ve stejném testu, jako je Demo-1. NASA tak má hned dvě želízka v ohni pro to, aby mohla pomocí domácích firem po dlouhých osmi letech opět vysílat lidi do vesmíru, i když raketoplány ani to plně nenahradí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580? AMD Radeon RX 5500 otestován, půjde o modernější ekvivalent RX 580?
Nikdo nemůže očekávat, že grafické karty Radeon RX 5500 nám nabídnou z hlediska výkonu něco, co tu dosud ještě nebylo. Jde tak především o to, za jakou cenu nám AMD daný výkon nabídne a zda to bude výhodné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář