www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX otestovala tepelný štít pro Starship

SpaceX otestovala tepelný štít pro Starship
, , aktualita
SpaceX by měla skutečně již zanedlouho odstartovat s prvním prototypem lodi Starship, která se zatím ale ještě do vesmíru nepodívá, a tak ani nebude potřebovat tepelnou ochranu. Tu SpaceX právě testuje v podobě šestihranných panelů. 
K oblíbeným
reklama
Starship by tak měla využívat šestihranné panely z materiálu odolného vůči vysokým teplotám, přičemž jejich tvar má svůj důvod. Zamezí totiž vytvoření tenkých a dlouhých kanálů, jimiž by mohlo zrychleně proudit plazma, které by se v nich ještě více zahřívalo. 
 
 
Elon Musk ve svém tweetu ukázal krátké video, kde se zmíněné panely zahřívají pomocí plynových hořáků. Ty nejsvětlejší části přímo pod ústím hořáků pak mají dosahovat teploty 1650 K, čili téměř 1380 °C. Musk nezveřejnil, z jakého materiálu by tyto panely měly být, ale vzhledem k této aktualitě lze předpokládat, že budou stejně jako zbytek lodi z nerezové oceli. Ta by to se svým bodem tání 1510 °C ještě měla vydržet a ve hře je ostatně také aktivní chlazení pomocí kapaliny. 
 
​  
Žáruvzdorné panely budou umístěny pouze na té části lodi, která bude při svém sestupu prorážet atmosféru a s její pomocí brzdit. Na neexponované straně Starship nic podobného potřebovat nebude. Elon Musk uvedl, že panely daným testem úspěšně prošly a že se opravdu počítá s chlazením pomocí kapaliny, která bude prosakovat na povrch skrz mikroskopické otvory v povrchu a pomůže udržet nižší teploty, a to pomocí stejného efektu, jakým se ochlazujeme i my pocením. Dosažení nižších teplot bude nutné i kvůli tomu, aby byla Starship znovupoužitelná vesmírná loď a její materiál rychle nedegradoval. 
 
První zmenšený prototyp lodi by přitom mohl být otestován už tento týden. Obyvatelé Cameron County v Texasu totiž už dostali upozornění a připravit se musí také na krátkodobé uzavření dálnice. Nepůjde tedy ještě o plnohodnotnou Starship, ale o "Starhopper", který by se měl vznést do výšky díky třem motorům Raptor, a to bude také jejich premiéra. Můžeme očekávat, že Starhopper se vznese do malé výšky, chvíli si v ní pobude a pak zase pomocí motorů přistane.  
 
Zdroj: Elon Musk via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková