www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX otestovala tepelný štít pro Starship

SpaceX otestovala tepelný štít pro Starship
, , aktualita
SpaceX by měla skutečně již zanedlouho odstartovat s prvním prototypem lodi Starship, která se zatím ale ještě do vesmíru nepodívá, a tak ani nebude potřebovat tepelnou ochranu. Tu SpaceX právě testuje v podobě šestihranných panelů. 
K oblíbeným
reklama
Starship by tak měla využívat šestihranné panely z materiálu odolného vůči vysokým teplotám, přičemž jejich tvar má svůj důvod. Zamezí totiž vytvoření tenkých a dlouhých kanálů, jimiž by mohlo zrychleně proudit plazma, které by se v nich ještě více zahřívalo. 
 
 
Elon Musk ve svém tweetu ukázal krátké video, kde se zmíněné panely zahřívají pomocí plynových hořáků. Ty nejsvětlejší části přímo pod ústím hořáků pak mají dosahovat teploty 1650 K, čili téměř 1380 °C. Musk nezveřejnil, z jakého materiálu by tyto panely měly být, ale vzhledem k této aktualitě lze předpokládat, že budou stejně jako zbytek lodi z nerezové oceli. Ta by to se svým bodem tání 1510 °C ještě měla vydržet a ve hře je ostatně také aktivní chlazení pomocí kapaliny. 
 
​  
Žáruvzdorné panely budou umístěny pouze na té části lodi, která bude při svém sestupu prorážet atmosféru a s její pomocí brzdit. Na neexponované straně Starship nic podobného potřebovat nebude. Elon Musk uvedl, že panely daným testem úspěšně prošly a že se opravdu počítá s chlazením pomocí kapaliny, která bude prosakovat na povrch skrz mikroskopické otvory v povrchu a pomůže udržet nižší teploty, a to pomocí stejného efektu, jakým se ochlazujeme i my pocením. Dosažení nižších teplot bude nutné i kvůli tomu, aby byla Starship znovupoužitelná vesmírná loď a její materiál rychle nedegradoval. 
 
První zmenšený prototyp lodi by přitom mohl být otestován už tento týden. Obyvatelé Cameron County v Texasu totiž už dostali upozornění a připravit se musí také na krátkodobé uzavření dálnice. Nepůjde tedy ještě o plnohodnotnou Starship, ale o "Starhopper", který by se měl vznést do výšky díky třem motorům Raptor, a to bude také jejich premiéra. Můžeme očekávat, že Starhopper se vznese do malé výšky, chvíli si v ní pobude a pak zase pomocí motorů přistane.  
 
Zdroj: Elon Musk via Twitter


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů