www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX vypustila už svůj padesátý Falcon 9

SpaceX vypustila už svůj padesátý Falcon 9
, , aktualita
Společnost SpaceX provedla už padesátý start rakety Falcon 9, a to misi Hispasat 30W-60. Můžeme si tak provést malou rekapitulaci toho, jak moc úspěšné tyto rakety jsou a také jaká přistání mají za sebou první stupně těchto raket. 
reklama
Mise Hispasat 30W-60 startovala dnes v půl sedmé ráno našeho času a představovala již 50. vypuštění rakety Falcon 9, pokud bereme v potaz všechny její verze. Samozřejmě ale nepočítáme nedávnou premiéru rakety Falcon Heavy, která by se mohla brát jako vypuštění třech Falcon 9 najednou, ale tak o tom opravdu nelze uvažovat. Před raketami Falcon 9 mimochodem ještě startovaly jednomotorové Falcon 1 s pouze 40% úspěšností celkem pěti startů, ale ty představovaly první praktické krůčky firmy SpaceX.
 
 
Jak je vidět i z následujícího srovnání, Falcon 1 rozhodně nebyl raketa formátu Falcon 9 a něco podobného platí i pro první verzi Falconu 9, která byla sice už vybavena devíti motory Merlin, ale byla výrazně slabší (5000 kN tahu v nulové výšce) než pozdější verze. Také šlo o raketu, která ještě nebyla určena k tomu, aby její první stupeň dokázal přistávat pomocí svých motorů. Těchto raket startovalo mezi roky 2010 a 2013 celkem pět, než byly nahrazeny novou verzí. Nicméně všech pět startů proběho s vysokou mírou úspěšnosti, když byl zaznamenán jen jeden částečný neúspěch, kdy byl sekundární náklad oproti plánu umístěn na nižší oběžnou dráhu. 
 
 
Falcon 9 v1.1 už je o 60 % výkonnější raketa schopná přistání prvního stupně, což zařídila především pokročilejší avionika. Falcon 9 se ale naučil správně přistát až v roce 2015, kdy mu už nedošlo v jeho pokusu palivo a ani se nepřevrátil. Bylo to v rámci 20. mise, kterou shrnuje následující video. 
 
 
Po v1.1 následovala v1.2, čili Full Thrust, která mimochodem měla premiéru právě v rámci 20. mise a postupně pak zcela nahradila předchozí verzi s ještě vyšším výkonem a tato raketa také poprvé v březnu 2017 startovala s využitím recyklovaného prvního stupně, který tak už jednou letěl do vesmíru a poté přistál. SpaceX mělo evidentně už rakety Falcon 9 odladěné se záznamem jen dvou fatálních selhání, což zůstalo až do dnešního dne. 
 
Poprvé raketa Falcon 9 zcela selhala právě bezprostředně před památnou 20. misí, kdy se rozpadla 150 sekund po zážehu (mise CRS-7). Nesla modul Dragon, který by šlo zachránit, pokud by ovšem jeho program počítal s nastalou událostí a dokázal odhodit padáky. Podruhé šlo o známý případ "rapidní neplánované demontáže" ze září 2016, kdy se Falcon 9 "prudce vzňal" na rampě při plnění palivem (mise Amos-6). 
 
Úspěšnost raket Falcon 9 je tak pěkných 96 % a od září 2016 jsme zažili po sobě 22 startů, které šly zcela dle plánu, tedy až na tajný satelit Zuma, kde je ale oficiální verze stále ta, že nejde o selhání firmy SpaceX. Naposledy na palubě Falcon 9 letěl více než šestitunový Hispasat 30W-6 na geostacionární dráhu. Raketa tak vypotřebovala značné zásoby paliva, které jí nemusely stačit pro návrat a navíc byly v místě případného přistání (Atlantik východně od Floridy) špatné povětrnostní podmínky, takže SpaceX se v tomto případě o přistání ani nepokusilo. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu Čína na Chaj-nanu možná zruší cenzuru internetu kvůli turismu

Turisté se i na dovolené velmi rádi připojují na internet a zejména sociální sítě. Čína jim v tomto ale dost hází klacky pod nohy svým Velkým firewallem. Na ostrově Chaj-nan jej ale kvůli turistům možná vypne.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru Mercedes-Benz testuje elektrické SUV EQC v 50°C vedru
Elektromobily nemají rády přílišnou zimu, ale ani přílišné vedro. Mercedes-Benz tak chystané elektrické SUV EQC v rámci testů prohnal nejen třeskutými mrazy, ale a nyní i 50stupňovými vedry ve Španělsku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7 Microsoft na starších PC bez SSE2 nebude podporovat Windows 7
Microsoft se v posledních letech nechová moc pěkně k uživatelům starších systémů Windows i staršího hardwaru. Dokládá to i nový fakt, že nyní byla potichu utnuta důležitá bezpečnostní podpora systému Windows 7 na starším hardwaru. 
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace? NVIDII se prý ve velkém vrací nepotřebná GPU Pascal, pozdrží to nástup další generace?
NVIDIA se dle nejnovějších zpráv asi poněkud přepočítala s ohledem na odbyt grafických čipů GeForce, které se jí nyní ve velkém vrací jako nepotřebné. To by mohlo logicky ohrozit očekávaný nástup další generace karet.
22.6.2018, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě Digital Key 1.0: univerzální odemykání aut smartphonem blíže realitě
Automobilky i technologické společnosti se konečně spojily a vytvořily konsorcium pro vývoj digitálních klíčů pro auta. Univerzální odemykání automobilů pomocí smartphonů tak bude konečně standardizované.
22.6.2018, aktualita, Milan Šurkala