www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SpaceX vypustila už svůj padesátý Falcon 9

SpaceX vypustila už svůj padesátý Falcon 9
, , aktualita
Společnost SpaceX provedla už padesátý start rakety Falcon 9, a to misi Hispasat 30W-60. Můžeme si tak provést malou rekapitulaci toho, jak moc úspěšné tyto rakety jsou a také jaká přistání mají za sebou první stupně těchto raket. 
reklama
Mise Hispasat 30W-60 startovala dnes v půl sedmé ráno našeho času a představovala již 50. vypuštění rakety Falcon 9, pokud bereme v potaz všechny její verze. Samozřejmě ale nepočítáme nedávnou premiéru rakety Falcon Heavy, která by se mohla brát jako vypuštění třech Falcon 9 najednou, ale tak o tom opravdu nelze uvažovat. Před raketami Falcon 9 mimochodem ještě startovaly jednomotorové Falcon 1 s pouze 40% úspěšností celkem pěti startů, ale ty představovaly první praktické krůčky firmy SpaceX.
 
 
Jak je vidět i z následujícího srovnání, Falcon 1 rozhodně nebyl raketa formátu Falcon 9 a něco podobného platí i pro první verzi Falconu 9, která byla sice už vybavena devíti motory Merlin, ale byla výrazně slabší (5000 kN tahu v nulové výšce) než pozdější verze. Také šlo o raketu, která ještě nebyla určena k tomu, aby její první stupeň dokázal přistávat pomocí svých motorů. Těchto raket startovalo mezi roky 2010 a 2013 celkem pět, než byly nahrazeny novou verzí. Nicméně všech pět startů proběho s vysokou mírou úspěšnosti, když byl zaznamenán jen jeden částečný neúspěch, kdy byl sekundární náklad oproti plánu umístěn na nižší oběžnou dráhu. 
 
 
Falcon 9 v1.1 už je o 60 % výkonnější raketa schopná přistání prvního stupně, což zařídila především pokročilejší avionika. Falcon 9 se ale naučil správně přistát až v roce 2015, kdy mu už nedošlo v jeho pokusu palivo a ani se nepřevrátil. Bylo to v rámci 20. mise, kterou shrnuje následující video. 
 
 
Po v1.1 následovala v1.2, čili Full Thrust, která mimochodem měla premiéru právě v rámci 20. mise a postupně pak zcela nahradila předchozí verzi s ještě vyšším výkonem a tato raketa také poprvé v březnu 2017 startovala s využitím recyklovaného prvního stupně, který tak už jednou letěl do vesmíru a poté přistál. SpaceX mělo evidentně už rakety Falcon 9 odladěné se záznamem jen dvou fatálních selhání, což zůstalo až do dnešního dne. 
 
Poprvé raketa Falcon 9 zcela selhala právě bezprostředně před památnou 20. misí, kdy se rozpadla 150 sekund po zážehu (mise CRS-7). Nesla modul Dragon, který by šlo zachránit, pokud by ovšem jeho program počítal s nastalou událostí a dokázal odhodit padáky. Podruhé šlo o známý případ "rapidní neplánované demontáže" ze září 2016, kdy se Falcon 9 "prudce vzňal" na rampě při plnění palivem (mise Amos-6). 
 
Úspěšnost raket Falcon 9 je tak pěkných 96 % a od září 2016 jsme zažili po sobě 22 startů, které šly zcela dle plánu, tedy až na tajný satelit Zuma, kde je ale oficiální verze stále ta, že nejde o selhání firmy SpaceX. Naposledy na palubě Falcon 9 letěl více než šestitunový Hispasat 30W-6 na geostacionární dráhu. Raketa tak vypotřebovala značné zásoby paliva, které jí nemusely stačit pro návrat a navíc byly v místě případného přistání (Atlantik východně od Floridy) špatné povětrnostní podmínky, takže SpaceX se v tomto případě o přistání ani nepokusilo. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200 ADATA uvádí své nejrychlejší SSD pro běžné sestavy: XPG SX8200
Dosud nejrychlejším modelem SSD určeným pro běžné počítače se pochlubila společnost ADATA, která jej vysílá na trh pod označením XPG SX8200. Jde pochopitelně o model pro NVMe, který využívá výkon rozhraní PCIe 3.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s Pevný disk Seagate Exos vytáhne propustnost až na 480 MB/s
Seagate dokazuje, že pevné disky ještě neřekly poslední slovo ani z hlediska datové propustnosti. Uvádí totiž heliem plněné disky Exos, které slibují sekvenční přenosy dat až 480 MB/s, což je na HDD velice slušné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení SpaceX prý postaví svou BFR v Los Angeles ve zbrusu novém zařízení
Nedávno jsme přinesli informaci, že společnost SpaceX chce už přibližně za rok poprvé otestovat svou raketu BFR. Je tak už na čase, aby ta byla ve výstavbě, a to dle všeho v Los Angeles, z čehož ale prý nemají radost někteří členové Kongresu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi Postavte si "Commodore 64" z Raspberry Pi
Už tento měsíc se má na trh dostat miniverze počítače Commodore 64 za oficiální cenu 70 dolarů. Pokud si ale chcete jeho obdobu postavit sami, můžete využít návod, který popisuje, jak si jej vytvořit doma za ještě nižší částku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Profesor kosmologie objevil Mars Profesor kosmologie objevil Mars
Profesor Peter Dunsby z Univerzity v Kapském městě ohlásil objev velice jasného pohybujícího se objektu, který v dané oblasti sledování předtím nebyl. Ohlásil jej jako objekt ATel 11448, což by později jistě velice rád chtěl vzít zpět. 
Včera, aktualita, Jan Vítek