reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor

23.7.2019, Jan Vítek, aktualita
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Právě tweety Elona Muska jsou důležitou a často i jedinou studnicí, kde lze brát informace o tom, jak postupuje vývoj nových raket ve společnosti SpaceX. Dozvídáme se od něj o úspěšném testování nových motorů, explozích znamenajících neúspěch, ale i ponaučení a nyní také o tom, kolik motorů Raptor bude mít plánovaná supertěžká raketa s lodí známá jako Starship Super Heavy. 
 
 
Celá tato platforma bude mít dle nejnovějších informací celkem 41 motorů Raptor, přičemž celých 35 motorů bude instalováno na první stupeň Super Heavy a pouze šest jich ponese samotná loď Starship. Tři z nich navíc budou upraveny pro provoz v atmosféře a zbylé tři pro provoz ve vakuu, to aby mohla loď i přistávat kolmo na Zemi. Dříve byly informace takové, že Super Heavy ponese 31 motorů Raptor
 
Společnost SpaceX přitom už má zkušenosti s několika starty rakety Falcon Heavy, která zahrnuje tři hlavní stupně z Falconu 9, takže při startu se v krátké době zažehává celkem 27 motorů Merlin. Čili zda to bude 31 nebo 35 motorů, to už i vzhledem k Falcon Heavy nebude takový rozdíl. 
 
Elon Musk vidí výhodu ve využití tak velkého počtu motorů jasně. I kdyby některý z nich selhal, nebo třeba i dva nebo snad více, raketa stále bude schopna udělat svou práci. Možná jí to na danou dráhu potrvá déle, ale dostane se tam. Nevýhoda zase spočívá v tom, že využití více motorů je celkově složitější. Nicméně výhody dle Muska převažují. 
 
 
Konečně bychom se ale už velice brzy měli dočkat startu prvního StarHopperu, čili zmenšené verze lodi Starship, která nebude schopna dosáhnout orbity, jen takového "hopkání" v atmosféře, po čemž ostatně byla pojmenována. Otestuje se tak schopnost vzlétnout, udržet se ve vzduchu a zase přistát. Samotná Starship v plné verzi se má do vesmíru podívat příští rok. 
 
 
Zdroj: Twitter


reklama