reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Starship SN5 zvládla statický zážeh, Elon Musk slibuje brzký krátký let

31.7.2020, Kateřina Hoferková, aktualita
Starship SN5 zvládla statický zážeh, Elon Musk slibuje brzký krátký let
Společnost SpaceX vyvíjí a postupně testuje kosmickou loď Starship. I když se prototypu SN4 nedařilo a explodoval, prototyp Starship SN5 zvládl úspěšně statický zážeh a již brzy by měl absolvovat krátký testovací let.
Prototyp kosmické lodi Starship SN4 letos na konci května bohužel explodoval po testu motorů, společnost SpaceX ale ve vývoji postupuje dál a nyní se dostala k testování prototypu Starship SN5. Statický zážeh motorů Starship SN5 byl proveden 30. července 2020 ve 22:02 SELČ v texaském středisku SpaceX v Boca Chica. Tentokrát se statický zážeh povedl bez komplikací a CEO společnosti SpaceX Elon Musk vidí budoucnost růžově - podle twitterového příspěvku očekává krátký testovací let již brzy. 
 
 
Prototyp lodi Starship SN5 má vykonat první zkušební let do výšky 150 metrů, který byl před neočekávanou explozí plánován i s prototypem Starship SN4. Starship tak brzy provede podobné krátké testovací vzlétnutí, jaké předvedl zkušební Starhopper minulý rok v srpnu. Žádné přesné datum testovacího "skoku" SN5 zatím zveřejněno nebylo, mělo by se ale nejspíše jednat o následující dny. 
 
Kromě testování lodi Starship se pozornost společnosti SpaceX upíná také k plánovanému návratu astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice. O víkendu se totiž Robert Behnken a Douglas Hurley mají vrátit ze své první mise na palubě kosmické lodi Crew Dragon. 
 


reklama