Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Stávka robotů? Robotická taxi Cruise "zamrzla" v ulicích San Francisca

4.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Stávka robotů? Robotická taxi Cruise "zamrzla" v ulicích San Francisca
Není to ani měsíc, co byly autonomní taxíky společnosti Cruise vypuštěny bez řidičů do ulic San Francisca s možností převážet pasažéry za peníze. Prvním větším problémem bylo neodůvodněné zastavení a zaseknutí několika z těchto vozů v ulicích.
Dobře víme, že software nedělá vždy to, co bychom chtěli. I při nejlepší vůli programátorů může zamrznout, a to ať už z důvodu špatného naprogramování nebo kvůli hardwarovým chybám, které brání v pokračování programu (z čehož by se nicméně správně naprogramovaná aplikace měla ve většině případů i sama zotavit). Co přesně bylo důvodem posledního incidentu autonomních taxíků společnosti Cruise v ulicích San Francisca, je zatím záhadou. Těmto taxíkům, za kterými stojí společnosti GM a Honda, bylo počátkem června dovoleno spustit komerční taxi-jízdy, tedy možnost vozit pasažéry bez řidičů a za peníze. Ani ne měsíc poté mají za sebou první průšvih.
 
GM Cruise Chevrolet Bolt
 
Ví se o několika vozech, které se o úterní noci zastavily v ulicích San Francisca (konkrétně na křižovatce Gough St. a Fulton St.) a zůstaly tam nehybně stát, některé i hodiny. Naštěstí se to nijak nedotklo pasažérů, společnost se nicméně omluvila všem, kterým bezdůvodně stojící vozy v ulicích způsobily potíže. Vozy pak byly odstraněny kombinací vzdáleného ovládání a manuálních zásahů lidské podpory na místě.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.