Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps

Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
, , aktualita
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
K oblíbeným
reklama
Před třemi dny společnost Google ohlásila novou platformu pro hraní her Google Stadia. Ta převrací dosud běžný model hraní počítačových her, kdy byla hra generována samotným počítačem a její plynulost tak závisela na rychlosti počítače či jiného zařízení, na kterém se hrála. Stadia ale toto vše přenáší na cloud Googlu, který se postará o výpočet hry a obraz pak posílá hráčům jako streamované video. Má to mnoho výhod, ale i nějaké ty nevýhody. Nemusíte si kupovat výkonné PC, abyste si zahráli s nejvyššími detaily a můžete hrát na mnoha nejrůznějších zařízeních, jako jsou počítače, notebooky, tablety, smartphony nebo televize. Přitom by mělo být velmi jednoduché přecházet mezi zařízeními a hry se spustí během pár sekund bez jakékoli instalace.
 
Google Stadia logo
 
Je zde ale i jeden problém a tím je internetové připojení. To musí být dostatečně rychlé na to, aby počítače zvládaly dostatečně rychle dodávat potřebný obraz s co nejnižšími latencemi. Právě ty budou patrně největším problémem tohoto řešení. Pokud jde o přenos samotného videa, zde by totiž moc problémů být nemělo. Phil Harrison, viceprezident společnosti Google, se totiž v jednom z rozhovorů rozpovídal o nárocích, které by tato služba měla klást na internetové připojení. A rozhodně to není takový problém, jak by se dalo předpokládat.
 
Během testu Project Stream v říjnu loňského roku bylo používáno rozlišení 1080p60 a Google po hráčích požadoval 25 Mbps, což není ani v našich podmínkách nereálné (zejména ve větších městech nebývá problém získat i stovky Mbps, záleží ale na lokalitě). Podle testů Googlu byla ale skutečnost o něco lepší a zátěž se pohybovala spíše někde kolem 20 Mbps. Jenže, to byly "loňské sněhy". Google v mezičase zapracoval na kodecích a kompresi, systému streamování, hardwaru i softwaru celého systému, takže nyní hovoří o tom, že by 4K při 60p mělo vyžadovat pouhých 30 Mbps. I to je pro většinu lidí (a to i u nás) dosažitelná hodnota a ve Full HD bychom se tak logicky mohli dostat snad i na jednociferné číslo.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková