www.svethardware.cz
>
>
>
>

Teleskop Kepler oficiálně skončil, došlo mu palivo

Teleskop Kepler oficiálně skončil, došlo mu palivo
, , aktualita
To, co se dalo každou chvíli očekávat, nyní konečně nastalo. Teleskop Kepler, kterému vděčíme za objev už tisíců exoplanet, už bude plout vesmírem jako nevyužitelná relikvie. Došlo mu totiž potřebné palivo.
K oblíbeným
reklama
Díky Kepler Space Telescope víme o více než 2600 exoplanetách a lze očekávat, že ve stále zkoumaných datech bude objevena řada dalších. Ovšem i kdyby ne, tak z cca čtyř tisíc známých exoplanet nám Kepler objevil více než polovinu.
 
Toto velice úspěšné zařízení mohlo teoreticky fungovat ještě pár let, ovšem to by mu nesměly selhat gyroskopy, s jejichž pomocí byl směrován jeho pohled. Gyroskopy jsou ostatně přímo Achillovou patou mnoha zařízení americké NASA, která si letos užila své s teleskopem Chandra i svou poslední gyroskopovou zálohu nedávno ztratil i Hubble
 
 
Teleskop Kepler pluje od roku 2009 vesmírem daleko v závěsu za Zemí, takže je na oběžné dráze kolem Slunce. Postupně se navíc od Země vzdaluje, takže v květnu tohoto roku se nacházel už 137 milionů kilometrů daleko, takže servisní mise by nepřipadala v úvahu ani v době, kdy ještě létaly raketoplány. A navíc tu už máme náhradu, a sice TESS
 
Už na jaře NASA hlásila, že konec Kepleru se blíží, neboť mu brzy dojde palivo. Není sice vybaven ničím, co by měřilo zásoby paliva, ale NASA si přirozeně vedla záznamy o jeho využití, dle nichž mohla stav odhadnout. 
 
 
Jak ukazuje tento obrázek, kvůli nefunkčním gyroskopům musely být využity pro ovládání směru pohledu motory, a to ve spolupráci se slunečním větrem, který polohu teleskopu stabilizoval. Teleskop tak mohl sledovat jas přibližně 150 tisíců hvězd a díky jeho objevům nyní mohou vědci odhadovat, že 20 až 50 procent hvězd v naší galaxii bude mít vedle sebe kamenité planety o velikosti srovnatelné se Zemí, čímž se rapidně zvýšila šance na výskyt mimozemského života, aby byla zodpovězena jedna z největších otázek to tom, zda jsme ve vesmíru sami. 
 
Nicméně díky Kepleru víme i něco jiného, a sice že jsou Mléčné dráze velice běžné a možná nejhojněji zastoupené planety, které v našem vlastním systému nenajdeme. Jde o světy větší než Země a menší než Neptun, o nichž zatím víme velice málo. 
 
Mise Kepleru byla oficiálně ukončena včera, 30. října 2018 a nyní nastupuje éra satelitu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Ten bude lovit mezi zhruba 200 tisíci hvězdami, které jsou nám mnohem blíže než ty, které sledoval Kepler. Pak už nezbývá než čekat na to, až se do vesmíru konečně dostane James Webb Space Telescope a zkusí se na nalezené exoplanety podívat mnohem podrobněji než cokoliv, co jsme měli k dispozici dříve. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače
Intel Horse Ridge už známe jako čip, který je určen pro řízení qubitů, čili základních jednotek, z nichž se skládají kvantové počítače. Intel nám nyní prozradil o tomto hardwaru více, a to na International Solid-State Circuits Conference (ISSCC).
Včera, aktualita, Jan Vítek
Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti
Vědcům z University of Queensland se podařilo navýšit účinnost poloprůhledných solárních panelů s technologií Quantum Dot o 24 %. Otevírají tak postupně cestu k solárním oknům a jiným aplikacím pro generování čistější elektřiny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory
Asus se přihlásil se dvěma novými grafickými kartami s čipem RTX 2060, které lze označit za modely vhodné pro SFF (Small Form Factor), čili malé sestavy založené většinou na deskách Mini-ITX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer
Společnost Google si připravila rozšíření služby Stadia o nové telefony, na nichž si budeme moci nechat streamovat podporované hry. Jedná se o vybrané modely společností Samsung, Asus a Razer. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM
Společnost AMD se dostala do hledáčku mnoha zákazníků, kteří mají zájem o stavbu nového superpočítače. Nejnověji je to Americké námořnictvo, které si objednalo nový systém založený na platformě Shasta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek