www.svethardware.cz
>
>
>
>

Threadripper za babku, anebo 12jádrové CPU za cenu 6jádrového

Threadripper za babku, anebo 12jádrové CPU za cenu 6jádrového
, , aktualita
Vypadá to, že AMD se asi snaží zbavovat svých zásob procesorů Threadripper první generace, neboť jak v západních obchodech, tak i u nás prudce klesají ceny. Bavit se můžeme konkrétně o 12jádrovém Threadripperu 1920X. 
K oblíbeným
reklama
Jaký procesor si můžeme koupit za 6500 Kč? Může to být třeba moderní Core i5-9600K se šesti jádry, nebo víceméně odpovídající model AMD Ryzen 5 3600X rovněž se šesti jádry. Anebo to může být AMD Threadripper 1920X, jehož původní cena byla 799 USD a který ještě v minulém roce stál kolem 12 tisíc korun. Nedávno ale jeho cena prudce spadla, a to o tři tisíce korun. 
 
 
Model 1920X v tom také není sám, klesla i cena procesoru Threadripper 2950X, čili modelu druhé generace, ovšem pochopitelně ne tak výrazně. Procesor Threadripper 1900X s 8 jádry však šel dolů z cca 8 na 5 tisíc, i když 16jádrový Threadripper 1950X žádné výrazné výkyvy v ceně zatím nevykázal. Naopak 12jádrový Threadripper 2920X ještě na konci června stál 16 tisíc a nyní je na ceně i pod 10.500 Kč. 
 
Je celkem snadné shrnout, že klesají především ceny Threadripperů s nižším počtem jader, a to nehledě na to, zda jde o první či druhou generaci. Z toho by vyplývalo to, že AMD ukončuje jejich výrobu a snaží se zbavit dosavadních zásob, a to co nejdříve. Otázka je, proč to dělá. 
 
Nic nemůžeme říci s určitostí, ale nabízí se dvě vysvětlení. AMD už má na trhu 12jádrový Ryzen 3. generace a po prázdninách přijde i 16jádrový, takže se může obávat, že Threadrippery s nižším počtem jader budou kvůli nim neprodejné. Na druhou stranu jde však přece jen o HEDT procesory, k nimiž patří také velký počet linek PCIe 4.0 a vyšší propustnost čtyř paměťových kanálů. 
 
Právě proto by zároveň mohlo jít i o přípravu na novou generaci Threadripperů, které sice dříve z roadmapy AMD pro tento rok zmizely, ale mohl to být jen zastírací manévr, nebo se rozhodnutí změnilo. Tak či tak nyní nové Threadrippery zase očekáváme a je pravděpodobné, že ty budou začínat na 16 jádrech a pokračovat až na 64 a cokoliv z HEDT výbavy pod 16 jader půjde z nabídky AMD pryč. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře