reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tom's Hardware: herní čipy NVIDIA budou Turing, ne Ampere a přijdou až v létě

2.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Tom's Hardware: herní čipy NVIDIA budou Turing, ne Ampere a přijdou až v létě
V posledních dnech a týdnech se už pomalu jako o hotové věci mluví o jarním představení nových herních karet NVIDIA, a to buď na akci GTC nebo GDC. Měly to být Ampere a pak ještě jisté čipy Turing. 
Fámy dospěly až tak daleko, že se začalo mluvit o ceně jisté karty GeForce GTX 2080, která měla být založena už na architektuře Ampere, čímž by NVIDIA přeskočila v případě herních modelů Voltu. Nyní ale naše nadšení řádně zchladil server Tom's Hardware, který se odvolává na své zdroje z průmyslu a tvrdí, že NVIDIA nepředstaví nic takového na Game Developers Conference (GDC) a ani na Graphics Technology Conference (GTC) a že maximálně nám dá jen lehký "předkrm". 
 
 
Akce GDC i GTC jsou plánovány na březen a mělo se za to, že na nich NVIDIA alespoň formálně představí novou herní generaci, která přijde na trh někdy později, a to třeba v květnu. Nyní to ale vypadá, že tak brzy se nových karet asi nedočkáme a namísto jara můžeme mluvit v nejlepším případě o létě. Zdroj pak mluví o tom, že by NVIDIA měla pokračovat v rozvíjení architektury Volta, čili to znamená nové produkty, ale otázka je jaké. 
 
Dosavadní informace také udávaly, že Ampere přijdou jako herní čipy a Turing možná bude speciál zaměřený na těžbu kryptoměn. To ale nyní Tom's Hardware zcela boří, když uvádí, že architektura Ampere nebude mít ze začátku žádnou odnož určenou pro běžné spotřebitele, čili herní verze. Pro ty budou naopak určeny čipy Turing, což by mohla být právě odnož Volty a s tím NVIDIA navíc nijak nespěchá, neboť AMD je aktuálně slabá konkurence. 
 
Vypadá to tak, že NVIDIA už nebude mít v jeden čas na trhu jen jednu hlavní grafickou architekturu, ale dvě. Jedna z nich bude orientována na firemní sektor, a tedy především AI a druhá pak bude optimalizována pro hry. A právě ta herní, čili dle aktuálních informací Turing, měla být odsunuta na pozdější uvedení na trh. Výrobci karet totiž očekávali, že už obdrží od NVIDIE potřebné specifikace, aby si mohli sestavit BOM (Bill of Materials), čili soubor všeho, co budou potřebovat k vytvoření koncových produktů a dále začít s vývojem a testováním. Těchto specifikací se ale mají dočkat až někdy v květnu, takže to vypadá, že se budeme muset ještě dlouho spokojit s generací Pascal a především že se nechystá žádný zázrak, který zajistí jejich brzkou dostupnost pro hráče. O důvodu tohoto zpoždění ale můžeme jen spekulovat. 
 
Pokud by specifikace a první vzorky čipů Turing měly partnerům NVIDIE dorazit opravdu v květnu, pak výroba nových karet může odstartovat v polovině června a v červenci by se mohly dostat na trh. To tak vylučuje i "hard launch", čili představení karet s okamžitou dostupností i pro tchaj-wanský Computex, i když formální představení by očekávat šlo, ale také je možné, že si NVIDIA počká až na srpnový Gamescom. 
 


reklama