www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba chce s 3D XL-Flash NAND čipy konkurovat Intelu Optane

Toshiba chce s 3D XL-Flash NAND čipy konkurovat Intelu Optane
, , aktualita
Společnost Toshiba chce mít také své extrémně rychlé 3D NAND paměti a konkurovat tak např. bleskurychlým SSD Intel Optane. Představuje tak technologii 3D XL-Flash, která má zvýšit výkon, snížit latence, a to vše za rozumnou cenu.
reklama
SSD Intel Optane s 3D XPoint čipy jsou velmi rychlými disky, ale také opravdu velmi drahými. Toshiba chce mít také velmi výkonné čipy, ale za mnohem nižší cenu. Proto pracuje na nových čipech 3D XL-Flash, které byly představeny na Flash Memory Summit a jsou založeny na tradiční BiCS technologii, se kterou se setkáme v již prodávaných produktech. Aby však dosáhla vysoké rychlosti, provedla na čipech několik úprav. Výsledek je dost podobný pamětem Samsung Z-NAND. Jde o to, že Toshiba významně zkrátila vzdálenosti mezi jednotlivými flash buňkami, což snižuje latence a zvyšuje výkon.
 
Toshiba logo
 
Také se zapracovalo na schopnosti větší paralelismu, kdy více částí čipu může pracovat s daty zároveň. V dnešních čipech jsou takové oblasti obvykle dvě nebo čtyři. Čas programování tak klesl ze 30 mikrosekund u QLC čipů na pouhých 7 mikrosekund. Novinka bude nejprve vyráběna v SLC konfiguraci (jeden bit v jedné buňce), ale uvažuje se také o MLC verzi (dva bity v jedné buňce). Je tedy jasné, že vyšší rychlost bude vykoupena nižší kapacitou.
 
Podle výrobce by latence při čtení měla spadnout na jednu desetinu hodnoty dnešních TLC NAND pamětí. I když víme, že nové čipy byly vyvíjeny s ohledem na nízkou cenu (v podstatě jen vylepšují již existující technologie), nevíme, o kolik budou levnější než konkurence.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
YouTube za 3 měsíce smazal 58 milionů videí a 1,7 milionu kanálů YouTube za 3 měsíce smazal 58 milionů videí a 1,7 milionu kanálů
YouTube neustále pročišťuje svůj systém od závadného obsahu a jen za poslední čtvrtletí takto zmizelo skoro 1,7 milionů kanálů. K tomu bylo z různých důvodů smazáno okolo 58 milionů videí a stovky milionů komentářů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Počítač Nvidia Jetson AGX Xavier slibuje 32 TOPS a 10W spotřebu Počítač Nvidia Jetson AGX Xavier slibuje 32 TOPS a 10W spotřebu
Nvidia není jen výrobcem grafických čipů, ale mluví i do technologií pro umělou inteligenci. Zde se jedná např. o počítače Jetson, které mohou být používány např. v autonomních autech. Nový Jetson AGX Xavier slibuje 32 bilionů operací za sekundu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LG uvedlo 31,5" IPS FreeSync monitor 32QK500-W LG uvedlo 31,5" IPS FreeSync monitor 32QK500-W
V nabídce monitorů společnosti LG se objevuje nově cenově docela příznivý IPS monitor 32QK500-W, který však papírově patrně nezklame. Nabídne velkou 31,5" úhlopříčku, 10bitové barvy i FreeSync technologii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další průšvih Facebooku: aplikace mohly vidět soukromé fotky Další průšvih Facebooku: aplikace mohly vidět soukromé fotky
Rok 2018 se Facebooku opravdu nepovedl a stíhá ho jeden problém za druhým. Tím dalším je softwarová chyba, která dovolila aplikacím přistupovat i k fotografiím, které byly označené jako soukromé. Mohly vidět dokonce i ty nikdy neodeslané.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Slabým heslům vévodí "123456", dopředu jde "donald" Slabým heslům vévodí "123456", dopředu jde "donald"
Společnost SplashData analyzovala databázi uniklých hesel za poslední rok a sestavila statistiku těch nejpoužívanějších. S přehledem vede "123456" a "password". Hodně popularity ale získává např. "donald".
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře