Toyota používá VR k tréninku robotických pomocníků v domácnosti

Toyota používá VR k tréninku robotických pomocníků v domácnosti
, , aktualita
Společnost Toyota zveřejnila na YouTube video, ve kterém přestavuje svůj systém určený pro trénink robotů jako pomocníků v domácnosti. K tomuto účelu využívá virtuální reality a lidského "učitele".
K oblíbeným
reklama
Roboti by mohli být v domácnostech užitečnými pomocníky, kteří by zastávali práce, jako je uklízení nebo mytí nádobí, a lidem by pak zbylo více času na jiné činnosti. V domácnostech budoucnosti by také robotičtí pomocníci mohli být důležití jako asistenti pro seniory, jimž by robot pomohl zajistit důstojnější stáří. 
 
Trénování robotických pomocníků ale není jednoduché, protože každý dům či byt je jiný a robot se tak bude muset vypořádat se spoustou překážek. Toyota Research Institute (TRI) jako dobré řešení vidí virtuální realitu, která pomůže s "výcvikem" robotů v prostředí různých domácností. 
 
 
Tréninkový systém ve virtuální realitě umožní lidskému pracovníkovi vidět, co robot právě snímá svými senzory. Člověk pak před sebou vidí celou 3D scénu v reálném čase a může robotovi napovědět, jak má například danou věc uchopit. Stroj je následně schopný se daný úkol naučit. Například pro otevření lednice člověk napoví, kde má umělý pomocník umístit svou "ruku", jak uchopit držadlo lednice a jak silně nakonec zatlačit pro zavření. Robot se také tímto způsobem učí, která část různých předmětů je pro něj ta podstatná. 
 
Tento systém umožní robotům být ve svých činnostech flexibilnější. Robot se naučí, jak zacházet s různými druhy předmětů, a tyto informace pak sdílí se všemi ostatními roboty. Zatím se však Toyota Research Institute pohybuje v oblasti prototypů určených pro výzkum, nikoliv robotů vytvořených pro komerční využití. Své pokroky s roboty výzkumníci z TRI demonstrují efektivitou systému na celé škále různých úkolů, se kterými se robotický pomocník setkává jak v laboratořích, tak i v reálných domácnostech. 
 
Podobného robota-pomocníka představila už dříve i firma Boston Dynamics, kdy ve videu před několika lety demonstrovala, jak je šikovný jejich robotický pes SpotMini. Ten předvádí, jak si dokáže poradit s překážkami v běžném domě a dát nádobí do myčky či vyhodit plechovku do koše. Vylepšený robot Spot se nyní dostává i do reálného provozu
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů Video: prototyp Starship od SpaceX explodoval po testu motorů
Společnost SpaceX Elona Muska v pátek testovala ve svém texaském středisku další prototyp Starship. Zkouška se bohužel nepodařila podle představ, prototyp SN4 totiž explodoval při testu motorů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů