www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Trendforce: ceny pamětí DRAM se odrážejí ode dna

Trendforce: ceny pamětí DRAM se odrážejí ode dna
, , aktualita
Už dlouho jsme se nevěnovali pamětem DRAM a jejich cenám, a to především kvůli tomu, že v tomto ohledu nepřicházely žádné výrazné změny. TrendForce ale nyní hlásí, že se něco změnilo a přišel nejspíše odraz ode dna. 
K oblíbeným
reklama
Pokud někdo čekal na to, až ceny pamětí DDR4 dosáhnou minima, muselo mu být už nějaký ten pátek jasné, že už v podstatě není na co čekat. Pokud si vezmeme často diskutované sady dvou 8GB modulů DDR4-3200, pak ty se dlouho dostávaly na hranici 2000 Kč a pod ni klesaly jen velice neochotně. Dnes si můžeme s troškou štěstí pořídit takové moduly i pod 1700 Kč, ale obecně se spíše drží alespoň na 2000 korunách a my se můžeme připravit už spíše na to, že cena zase začne pomalu stoupat. Nebo rychle, záleží na tom, jak zareagují obchodníci, kteří dokáží být v některých případech pozoruhodně pohotoví, nicméně dle zdroje můžeme být zatím v klidu. 
 
 
Aktuální stav dle TrendForce a její DRAMeXchange je tak takový, že ceny ve většině případů přestaly klesat. Ovšem jde spíše o výhled do blízké budoucnosti, který říká, že smluvní ceny DRAM už během prvního čtvrtletí 2020 půjdou zase nahoru. Kdo nevěří, může si počkat, ostatně vliv těchto cen na koncové částky by se měl projevit až s notným zpožděním. 
 
Hlavní zpráva tak je, že ceny DRAM se odrazily ode dna a to jistě k nemalému potěšení jejich hlavních výrobců, ostatně krach cen těchto pamětí je jeden z důvodů, ne-li ten hlavní, proč Samsung ustoupil ze své čerstvě vydobyté pozice světově největšího výrobce čipů a zažil obrovský propad tržeb za DRAM. 
 
Jaká je ale dle DRAMeXchange příčina pro obrat na trhu s DRAM? Jednak to, že se zlepšila celková nálada na trhu, která odráží větší optimismus firem produkujících produkty, jež paměti DRAM využívají. Začínají se tak i budovat větší skladové zásoby. Jde pak logicky i o aktuálně vyšší poptávku po pamětech, přičemž ta stále nedosahuje úrovně nabídky, ale už to bude mít vliv na ceny v příštím kvartálu.
 
Zatřetí, je třeba rozlišovat mezi DRAM pro servery a pro běžná PC. Zatímco cena pamětí pro servery má v příštím kvartále růst o cca pět procent, v případě pamětí pro PC se očekává spíše jen zastavení poklesu cen, které by mohly nějakou dobu vydržet beze změny. 
 
DRAMeXchange také zmiňuje paměti pro grafické karty, a to konkrétně GDDR6, jejichž ceny mají začít mírně růst s tím, jak se po nich zvedne poptávka díky novým modelům karet, kvůli nimž už výrobci z velké části opustí generaci GDDR5. Ale to se dalo očekávat vzhledem k nástupu novým GeForce GTX generace Turing ve verzi Super a také RX 5500 (XT) od AMD. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P TP-Link rozšířil nabídku powerline adaptérů o sadu TL-PA7017P
Powerline adaptéry se v posledních letech staly oblíbeným způsobem, jak snadno a rychle rozšířit domácí síť prostřednictvím elektrických rozvodů. TP-Link do této kategorie přináší novou sadu TL-PA7017P s podporou rychlosti až 1 Gb/s.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi Beelink GT-R: mini PC s AMD Ryzen, čtečkou otisků prstů a kovovým šasi
Čínský výrobce Beelink se rozhodl svou nabídku mini PC rozšířit o nový model, který tentokrát nevyužívá procesor od Intelu, ale AMD. K tomu přidal několik prémiových funkcí a některé z nich, jako je čtečka otisků prstů, se objevují jen zřídka.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách Video: čtyřnohý robot balancuje na dvou končetinách
Italský výzkumný tým pracuje na vývoji čtyřnohých robotů, kteří dokážou i při nelehkých podmínkách udržet rovnováhu při stání na dvou končetinách. Budoucí roboti by tak mohli překonávat i velmi úzké mosty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty Tvar chytré textilie z Harvardu ovládá změna teploty
Zájem o vývoj měkké robotiky projevují různé vědecké instituce, jednou z nich je i Harvardova univerzita. Tamní výzkumný tým vytvořil chytrou textilii pro měkké roboty, která je ovládaná na základě tepla. 
4.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
3.7.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře