Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TrendForce opět opravuje odhad poklesu cen pamětí DRAM, nyní čeká 13-18 %

15.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
TrendForce opět opravuje odhad poklesu cen pamětí DRAM, nyní čeká 13-18 %
Společnost TrendForce pravidelně odhaduje budoucí vývoj cen např. u operačních pamětí. V případě pamětí DRAM ji to ale pro 3. čtvrtletí letošního roku moc nevychází a svůj odhad už podruhé reviduje. Nyní očekává snížení cen o 13-18 %.
Třetí čtvrtletí letošního roku by mohlo přinést mnohem větší zlevnění spotřebitelských operačních pamětí DRAM (resp. cen paměťových čipů pro ně), než se původně odhadovalo. Společnost TrendForce vydala první odhad v červnu, už v první polovině července se ale odhady změnily. Ve většině kategorií pamětí DRAM byly odhady revidovány a zvýšeny o 5 %. Jak to ale vypadá, ani tato čísla se patrně nesetkají s realitou, za což může větší tlak korejských výrobců paměťových čipů. Ti jdou u spotřebitelských verzí s cenami ještě níže, než se čekalo, což tlačí ceny dolů i u dalších výrobců.
 
DDR paměti
ilustrační obrázek, autor: Mike Deal, [CC BY-ND 2.0], přes Flickr
 
Paměti DRAM pro spotřebitelské produkty tak v původních červnových odhadech měly zlevnit o 3-8 %. V červenci se už začalo mluvit o 8-13 % a nyní se předpokládá, že se v tomto čtvrtletí sníží cena o 13-18 %. U 32GB setů DDR4-3200 by to tak v tomto čtvrtletí mohlo znamenat slevu okolo 500 Kč proti tomu předchozímu. Dále je předpokládáno, že se snížení cen zvýrazní také ve 4. čtvrtletí. Tam se očekávalo 0-5 %, nyní se odhad změnil na 3-8 %.
 
TrendForce také vidí velký prostor pro budoucí pád cen pamětí DDR3, které jsou stále používány v mnoha produktech, byť v operačních pamětech pro PC je jejich doba už za námi. Ostatně i DDR4 budou pomalu vyklízet pozice pamětem DDR5, nicméně jejich výrobci se nechali slyšet, že se stále počítá s dalším pokrokem, konkrétně s přechody na modernější výrobní procesy, a tedy další snížení jejich ceny.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.