www.svethardware.cz
>
>
>

Třicetimetrový teleskop má konečně opět zelenou

Třicetimetrový teleskop má konečně opět zelenou
, , aktualita
Výstavba třicetimetrového teleskopu (Thirty Meter Telescope - TMT) na posvátném havajském vrcholu byla ohrožena a už to pomalu vypadalo, že se stavitelé budou muset přestěhovat na Kanárské ostrovy. Nyní už má TMT zelenou, takže co se chystá?
K oblíbeným
reklama
TMT (Thirty Meter Telescope) ještě nedávno neměl nic jisté a vypadalo to, že se jeho výstavba na vrcholu hory Mauna Kea možná ani neuskuteční a v takovém případě by připadaly v úvahu Kanárské ostrovy. Výstavba byla přitom povolena už v roce 2011, ale pak přišly protesty a blokády přístupových cest a na konci roku 2015 bylo toto povolení ze strany Havajského nejvyššího soudu zrušeno, a to až poté, co se začalo stavět. Od té doby se o jeho výstavbu začalo bojovat s využitím dodatečných slyšení a úprav původního nývrhu, než příslušný orgán (Board of Land and Natural Resources) opět vydal povolení. Stalo se tak 28. září tohoto roku, kdy pro výstavbu hlasovalo pět zástupců proti dvěma. Astronomové však stále nemají vyhráno. 
 
 
Proti výstavbě protestovali pochopitelně původní Havajané, pro něž je vrchol Mauna Kea posvátný a nechtějí dopustit další výstavbu. Nelze ale zrovna říci, že by výstavba TMT mohla situaci výrazně zhoršit, když Mauna Kea dnes vypadá nějak takto: 
 
 
Je ale pravda, že nový TMT by měl existující zařízení zastínit svou velikostí a jak už jeho název napovídá, nepůjde zrovna o malé zařízení. To bude využívat hlavní zrcadlo složené z celkem 492 šestihranných segmentů a právě jeho průměr bude 98 stop, čili 30 metrů. 
 
 
Toto zrcadlo má dokázat "posbírat" téměř desetkrát více světla než Keckovy teleskopy s průměrem zrcadla 10 metrů. Adaptivní podloží těchto zrcadel také umožní je nastavit tak, aby šlo kompenzovat měnící se atmosférické podmínky a dosáhnout nejlepšího možného rozlišení. TMT je tak vedle vesmírného JWST další velice nadějné zařízení, které nám slibuje nahlédnutí do okolního vesmíru s nebývalými možnostmi. 
 
Co se týče dodatečných podmínek, které stavitelé budou muset splnit, je i systém pro odpadní vodu, který nebude vůbec nijak znečišťovat okolí a pak budou muset tamní pracovníci projít několika školeními ohledně přirodních zdrojů a kultury. Jenomže oponenti nesložili zbraně a chystají se opět apelovat u nejvyššího soudu, ale lze čekat, že u něj už to budou mít daleko těžší než dříve. 
 
Na druhou stranu, mohou přijít se zdržovací taktikou, neboť stavitelé TMT si zvolili nejzazší termín nového počátku výstavby na duben 2018 a pokud se s ní ani tehdy nezačne, může teleskop nakonec přeci jen vyrůst na Kanárech, i když tam nejsou tak dobré podmínky pro sledování oblohy. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů
Windows Defender je dle posledních testů solidní anitivir Windows Defender je dle posledních testů solidní anitivir
Laboratoř AV-Comparatives se podívala na aktuální antivirová řešení a stále hodně podceňovaný Microsoft Windows Defender zde dopadl poměrně dobře, zejména co se týče detekce aktivních virů a malwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře