www.svethardware.cz
>
>
>

Třicetimetrový teleskop má konečně opět zelenou

Třicetimetrový teleskop má konečně opět zelenou
, , aktualita
Výstavba třicetimetrového teleskopu (Thirty Meter Telescope - TMT) na posvátném havajském vrcholu byla ohrožena a už to pomalu vypadalo, že se stavitelé budou muset přestěhovat na Kanárské ostrovy. Nyní už má TMT zelenou, takže co se chystá?
K oblíbeným
reklama
TMT (Thirty Meter Telescope) ještě nedávno neměl nic jisté a vypadalo to, že se jeho výstavba na vrcholu hory Mauna Kea možná ani neuskuteční a v takovém případě by připadaly v úvahu Kanárské ostrovy. Výstavba byla přitom povolena už v roce 2011, ale pak přišly protesty a blokády přístupových cest a na konci roku 2015 bylo toto povolení ze strany Havajského nejvyššího soudu zrušeno, a to až poté, co se začalo stavět. Od té doby se o jeho výstavbu začalo bojovat s využitím dodatečných slyšení a úprav původního nývrhu, než příslušný orgán (Board of Land and Natural Resources) opět vydal povolení. Stalo se tak 28. září tohoto roku, kdy pro výstavbu hlasovalo pět zástupců proti dvěma. Astronomové však stále nemají vyhráno. 
 
 
Proti výstavbě protestovali pochopitelně původní Havajané, pro něž je vrchol Mauna Kea posvátný a nechtějí dopustit další výstavbu. Nelze ale zrovna říci, že by výstavba TMT mohla situaci výrazně zhoršit, když Mauna Kea dnes vypadá nějak takto: 
 
 
Je ale pravda, že nový TMT by měl existující zařízení zastínit svou velikostí a jak už jeho název napovídá, nepůjde zrovna o malé zařízení. To bude využívat hlavní zrcadlo složené z celkem 492 šestihranných segmentů a právě jeho průměr bude 98 stop, čili 30 metrů. 
 
 
Toto zrcadlo má dokázat "posbírat" téměř desetkrát více světla než Keckovy teleskopy s průměrem zrcadla 10 metrů. Adaptivní podloží těchto zrcadel také umožní je nastavit tak, aby šlo kompenzovat měnící se atmosférické podmínky a dosáhnout nejlepšího možného rozlišení. TMT je tak vedle vesmírného JWST další velice nadějné zařízení, které nám slibuje nahlédnutí do okolního vesmíru s nebývalými možnostmi. 
 
Co se týče dodatečných podmínek, které stavitelé budou muset splnit, je i systém pro odpadní vodu, který nebude vůbec nijak znečišťovat okolí a pak budou muset tamní pracovníci projít několika školeními ohledně přirodních zdrojů a kultury. Jenomže oponenti nesložili zbraně a chystají se opět apelovat u nejvyššího soudu, ale lze čekat, že u něj už to budou mít daleko těžší než dříve. 
 
Na druhou stranu, mohou přijít se zdržovací taktikou, neboť stavitelé TMT si zvolili nejzazší termín nového počátku výstavby na duben 2018 a pokud se s ní ani tehdy nezačne, může teleskop nakonec přeci jen vyrůst na Kanárech, i když tam nejsou tak dobré podmínky pro sledování oblohy. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře