www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice

TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice
, , aktualita
Dalo by se říci, že aktuální souboj firem AMD a Intel je také soubojem mezi TSMC a Intelem, pokud jde o výrobní technologie a kapacity. A právě v tomto ohledu to začíná vypadat pro AMD mnohem lépe než kdy dříve. 
K oblíbeným
reklama
Když se podíváme na níže uvedený graf, pak hodnota společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company na trhu postupně dospěla do stavu, kdy je plně srovnatelná s Intelem, takže se pohybuje mezi 200 a 250 miliardami dolarů. A z posledních zpráv to vypadá, že TSMC může Intel brzy předhonit, ovšem pro AMD je důležité především něco jiného. 
 
 
AMD se může zajímat především o to, jaké má TSMC či potenciálně Samsung k dispozici výrobní technologie a kapacity. Pokud má být schopno opravdu vážně zaútočit na Intel, bude potřebovat právě především odpovídající kapacity linek. Intel má přitom tu výhodu, že jeho továrny pracují (nyní už pouze) pro něj, zatímco AMD se musí o kapacity výrobců dělit s jinými firmami. Nicméně dobře víme, jak je na tom nyní Intel s výrobními technologiemi a jak je na tom TSMC, to nám pomohou osvětlit i nové informace o finanční kondici společnosti. 
 
TSMC dokázalo za třetí kvartál utržit 9,4 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o více než 10 procent a mezikvartální o 21 procent. Především pak jde o výsledky, které předčily očekávání a může za to hlavně zájem o výrobu 7nm procesem, který se už podílel na celkových tržbách 17 procenty (16nm - 22 procent, 10nm - pouze 2 procenta). 
 
Právě kvůli silnému zájmu o 7nm čipy se TSMC rozhodlo, že prudce navýší své investiční náklady z 10 až 11 miliard dolarů na 14 až 15. Z tohoto navýšení pak půjde 1,5 miliardy do rozšíření výroby 7nm procesem a co je pro AMD možná důležitější, 2,5 miliardy navíc půjde do 5nm procesu. Ten by se právě pro AMD měl stát aktuální přinejlepším v roce 2021, neboť v příštím roce AMD počítá se 7N+ (7nm proces s EUV). 
 
Analytička Stacy Rasgon (Bernstein) připomíná, že Intel chce mít na trhu své 7nm produkty právě v roce 2021, ovšem rovněž uvádí to, co samotný Intel nedávno prozradil. Mainstreamové 7nm produkty přijdou přinejlepším na konci daného roku, pokud ne až v roce 2022, kdy už TSMC počítá s nasazením 3nm procesu. Vychází nepochybně z toho, že dle Intelu budou mít v případě nových procesů přednost podnikové produkty, což je logické, neboť z nich koukají nejvyšší marže.
 
To jsou ale všechno jen předpoklady a jak ukázala historie, náhle se může objevit problém, který plány firem zcela překope, ale to platí jak pro TSMC, tak pro Intel. Ovšem zatímco N7+ je pro AMD u TSMC už připraven, v případě 10nm procesu Intelu a jeho vývoje panuje nejistota.
 
Zdroj: Barrons 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala