www.svethardware.cz
>
>
>
>

TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice

TSMC dohání Intel v hodnotě společnosti a navyšuje investice
, , aktualita
Dalo by se říci, že aktuální souboj firem AMD a Intel je také soubojem mezi TSMC a Intelem, pokud jde o výrobní technologie a kapacity. A právě v tomto ohledu to začíná vypadat pro AMD mnohem lépe než kdy dříve. 
K oblíbeným
reklama
Když se podíváme na níže uvedený graf, pak hodnota společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company na trhu postupně dospěla do stavu, kdy je plně srovnatelná s Intelem, takže se pohybuje mezi 200 a 250 miliardami dolarů. A z posledních zpráv to vypadá, že TSMC může Intel brzy předhonit, ovšem pro AMD je důležité především něco jiného. 
 
 
AMD se může zajímat především o to, jaké má TSMC či potenciálně Samsung k dispozici výrobní technologie a kapacity. Pokud má být schopno opravdu vážně zaútočit na Intel, bude potřebovat právě především odpovídající kapacity linek. Intel má přitom tu výhodu, že jeho továrny pracují (nyní už pouze) pro něj, zatímco AMD se musí o kapacity výrobců dělit s jinými firmami. Nicméně dobře víme, jak je na tom nyní Intel s výrobními technologiemi a jak je na tom TSMC, to nám pomohou osvětlit i nové informace o finanční kondici společnosti. 
 
TSMC dokázalo za třetí kvartál utržit 9,4 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o více než 10 procent a mezikvartální o 21 procent. Především pak jde o výsledky, které předčily očekávání a může za to hlavně zájem o výrobu 7nm procesem, který se už podílel na celkových tržbách 17 procenty (16nm - 22 procent, 10nm - pouze 2 procenta). 
 
Právě kvůli silnému zájmu o 7nm čipy se TSMC rozhodlo, že prudce navýší své investiční náklady z 10 až 11 miliard dolarů na 14 až 15. Z tohoto navýšení pak půjde 1,5 miliardy do rozšíření výroby 7nm procesem a co je pro AMD možná důležitější, 2,5 miliardy navíc půjde do 5nm procesu. Ten by se právě pro AMD měl stát aktuální přinejlepším v roce 2021, neboť v příštím roce AMD počítá se 7N+ (7nm proces s EUV). 
 
Analytička Stacy Rasgon (Bernstein) připomíná, že Intel chce mít na trhu své 7nm produkty právě v roce 2021, ovšem rovněž uvádí to, co samotný Intel nedávno prozradil. Mainstreamové 7nm produkty přijdou přinejlepším na konci daného roku, pokud ne až v roce 2022, kdy už TSMC počítá s nasazením 3nm procesu. Vychází nepochybně z toho, že dle Intelu budou mít v případě nových procesů přednost podnikové produkty, což je logické, neboť z nich koukají nejvyšší marže.
 
To jsou ale všechno jen předpoklady a jak ukázala historie, náhle se může objevit problém, který plány firem zcela překope, ale to platí jak pro TSMC, tak pro Intel. Ovšem zatímco N7+ je pro AMD u TSMC už připraven, v případě 10nm procesu Intelu a jeho vývoje panuje nejistota.
 
Zdroj: Barrons 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů