www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?

TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?
, , aktualita
Ve světě počítačů PC neexistuje jiná firma než AMD, která by dokázala využít 7nm proces firmy TSMC. Na něm je AMD nyní už v podstatě závislé, a tak se jej přímo dotýká to, jak se TSMC prohýbá pod objednávkami právě na výrobu 7nm čipů.
K oblíbeným
reklama
7nm proces (neboli N7) společnosti TSMC je velice úspěšný a jak se předpokládalo, v druhé polovině tohoto roku značně vzrostly objednávky a nyní se od serveru DigiTimes dozvídáme, co to způsobuje. Firma totiž oznámila, že v případě objednávek 7nm čipů budou od této doby dodací lhůty třikrát delší. 
 
 
Je velká otázka, co to bude znamenat pro AMD a dostupnost jeho produktů na trhu. I když si AMD u TSMC nechává vyrábět v podstatě jen tři produkty, a sice 7nm procesorové čiplety, grafické čipy Navi 10 a Vega 20, objednávky jsou to velké, a to zvláště v případě čipletů potřebných pro desktopové, serverové a brzy i HEDT procesory. 
 
Lze tak předpokládat, že právě AMD je pro TSMC a jeho 7nm linky velice důležitý zákazník a je velká otázka, jak se právě tohoto partnerství dotkne oznámené prodloužení dodacích lhůt. Konkrétně jde o změnu ze dvou na šest měsíců.
 
Odpověď je zatím ta, že to jednoduše nevíme a vědět nemůžeme, když neznáme podrobnosti o vztahu a smlouvách obou firem. Můžeme se jen ptát, jak to ovlivní dostupnost aktuálních produktů, ale i nástup těch budoucích chystaných pro příští rok, které budou tvořeny procesem N7+ (7nm+ s EUV). Ovšem s tím by aktuální N7 neměl mít moc společného, takže nástup Navi 20 (či Navi 12?) snad tímto ovlivněn nebude. 
 
Očekáváme ale ještě nové 7nm produkty, a to právě HEDT procesory Threadripper 3. generace, ještě před nimi zbývající 16jádrový Ryzen 9 3950X plus možná nějaké modely z opačného konce výkonnostního spektra a pak také slabší čipy Navi pro nový mainstream. 
 
 
To vše může být ohroženo přetížením 7nm linek firmy TSMC, ostatně už jsme zjistili, že AMD asi uvede slíbený Ryzen 9 3950X na trh až v poslední den tohoto měsíce. Před pár měsíci jej totiž naplánovalo právě na září, které tak asi využije bezezbytku a lze očekávat, že těchto procesorů bude nedostatek.
 
V případě 7nm Threadripperů nic podobného slíbeno nebylo, i když se očekávají v říjnu, takže bychom se vůbec nedivili, kdyby nakonec dorazily později a podobné je to v případě slabších Navi jen s tím rozdílem, že od jejich nástupu nevíme a ani netušíme vůbec nic. Mezitím pokračuje zoufalý nedostatek 12jádrových Ryzen 9 3900X, který ukazuje, že AMD stále nestíhá uspokojovat poptávku, což ale neplatí pro nové Radeony Navi. Podobné by to mohlo být i s novými procesory a grafickými kartami, ale uvidíme.
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře