www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?

TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?
, , aktualita
Ve světě počítačů PC neexistuje jiná firma než AMD, která by dokázala využít 7nm proces firmy TSMC. Na něm je AMD nyní už v podstatě závislé, a tak se jej přímo dotýká to, jak se TSMC prohýbá pod objednávkami právě na výrobu 7nm čipů.
K oblíbeným
reklama
7nm proces (neboli N7) společnosti TSMC je velice úspěšný a jak se předpokládalo, v druhé polovině tohoto roku značně vzrostly objednávky a nyní se od serveru DigiTimes dozvídáme, co to způsobuje. Firma totiž oznámila, že v případě objednávek 7nm čipů budou od této doby dodací lhůty třikrát delší. 
 
 
Je velká otázka, co to bude znamenat pro AMD a dostupnost jeho produktů na trhu. I když si AMD u TSMC nechává vyrábět v podstatě jen tři produkty, a sice 7nm procesorové čiplety, grafické čipy Navi 10 a Vega 20, objednávky jsou to velké, a to zvláště v případě čipletů potřebných pro desktopové, serverové a brzy i HEDT procesory. 
 
Lze tak předpokládat, že právě AMD je pro TSMC a jeho 7nm linky velice důležitý zákazník a je velká otázka, jak se právě tohoto partnerství dotkne oznámené prodloužení dodacích lhůt. Konkrétně jde o změnu ze dvou na šest měsíců.
 
Odpověď je zatím ta, že to jednoduše nevíme a vědět nemůžeme, když neznáme podrobnosti o vztahu a smlouvách obou firem. Můžeme se jen ptát, jak to ovlivní dostupnost aktuálních produktů, ale i nástup těch budoucích chystaných pro příští rok, které budou tvořeny procesem N7+ (7nm+ s EUV). Ovšem s tím by aktuální N7 neměl mít moc společného, takže nástup Navi 20 (či Navi 12?) snad tímto ovlivněn nebude. 
 
Očekáváme ale ještě nové 7nm produkty, a to právě HEDT procesory Threadripper 3. generace, ještě před nimi zbývající 16jádrový Ryzen 9 3950X plus možná nějaké modely z opačného konce výkonnostního spektra a pak také slabší čipy Navi pro nový mainstream. 
 
 
To vše může být ohroženo přetížením 7nm linek firmy TSMC, ostatně už jsme zjistili, že AMD asi uvede slíbený Ryzen 9 3950X na trh až v poslední den tohoto měsíce. Před pár měsíci jej totiž naplánovalo právě na září, které tak asi využije bezezbytku a lze očekávat, že těchto procesorů bude nedostatek.
 
V případě 7nm Threadripperů nic podobného slíbeno nebylo, i když se očekávají v říjnu, takže bychom se vůbec nedivili, kdyby nakonec dorazily později a podobné je to v případě slabších Navi jen s tím rozdílem, že od jejich nástupu nevíme a ani netušíme vůbec nic. Mezitím pokračuje zoufalý nedostatek 12jádrových Ryzen 9 3900X, který ukazuje, že AMD stále nestíhá uspokojovat poptávku, což ale neplatí pro nové Radeony Navi. Podobné by to mohlo být i s novými procesory a grafickými kartami, ale uvidíme.
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů