www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?

TSMC nestíhá vyrábět 7nm čipy, ohrozí to dostupnost produktů AMD?
, , aktualita
Ve světě počítačů PC neexistuje jiná firma než AMD, která by dokázala využít 7nm proces firmy TSMC. Na něm je AMD nyní už v podstatě závislé, a tak se jej přímo dotýká to, jak se TSMC prohýbá pod objednávkami právě na výrobu 7nm čipů.
K oblíbeným
reklama
7nm proces (neboli N7) společnosti TSMC je velice úspěšný a jak se předpokládalo, v druhé polovině tohoto roku značně vzrostly objednávky a nyní se od serveru DigiTimes dozvídáme, co to způsobuje. Firma totiž oznámila, že v případě objednávek 7nm čipů budou od této doby dodací lhůty třikrát delší. 
 
 
Je velká otázka, co to bude znamenat pro AMD a dostupnost jeho produktů na trhu. I když si AMD u TSMC nechává vyrábět v podstatě jen tři produkty, a sice 7nm procesorové čiplety, grafické čipy Navi 10 a Vega 20, objednávky jsou to velké, a to zvláště v případě čipletů potřebných pro desktopové, serverové a brzy i HEDT procesory. 
 
Lze tak předpokládat, že právě AMD je pro TSMC a jeho 7nm linky velice důležitý zákazník a je velká otázka, jak se právě tohoto partnerství dotkne oznámené prodloužení dodacích lhůt. Konkrétně jde o změnu ze dvou na šest měsíců.
 
Odpověď je zatím ta, že to jednoduše nevíme a vědět nemůžeme, když neznáme podrobnosti o vztahu a smlouvách obou firem. Můžeme se jen ptát, jak to ovlivní dostupnost aktuálních produktů, ale i nástup těch budoucích chystaných pro příští rok, které budou tvořeny procesem N7+ (7nm+ s EUV). Ovšem s tím by aktuální N7 neměl mít moc společného, takže nástup Navi 20 (či Navi 12?) snad tímto ovlivněn nebude. 
 
Očekáváme ale ještě nové 7nm produkty, a to právě HEDT procesory Threadripper 3. generace, ještě před nimi zbývající 16jádrový Ryzen 9 3950X plus možná nějaké modely z opačného konce výkonnostního spektra a pak také slabší čipy Navi pro nový mainstream. 
 
 
To vše může být ohroženo přetížením 7nm linek firmy TSMC, ostatně už jsme zjistili, že AMD asi uvede slíbený Ryzen 9 3950X na trh až v poslední den tohoto měsíce. Před pár měsíci jej totiž naplánovalo právě na září, které tak asi využije bezezbytku a lze očekávat, že těchto procesorů bude nedostatek.
 
V případě 7nm Threadripperů nic podobného slíbeno nebylo, i když se očekávají v říjnu, takže bychom se vůbec nedivili, kdyby nakonec dorazily později a podobné je to v případě slabších Navi jen s tím rozdílem, že od jejich nástupu nevíme a ani netušíme vůbec nic. Mezitím pokračuje zoufalý nedostatek 12jádrových Ryzen 9 3900X, který ukazuje, že AMD stále nestíhá uspokojovat poptávku, což ale neplatí pro nové Radeony Navi. Podobné by to mohlo být i s novými procesory a grafickými kartami, ale uvidíme.
 
Zdroj: Digitimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře