Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Uber zaplatil hackerům, aby mlčeli o úniku dat 57 milionů lidí

23.11.2017, Milan Šurkala, aktualita
Uber zaplatil hackerům, aby mlčeli o úniku dat 57 milionů lidí
Uber má pořádný průšvih. Před rokem jej hacknuli a ukradli mu data 57 milionů uživatelů. Místo toho, aby o úniku informoval veřejnost, zaplatil hackerům 100 tisíc dolarů, aby data smazali a o celém incidentu mlčeli. 
Společnost Uber má další problémy. Ty se firmě poslední dobou rozhodně nevyhýbají. Z poslední doby můžeme vzpomenout na různé stížnosti na sexuální obtěžování nebo soudní spor se společností Waymo o 1,86 miliardy dolarů. Nyní se k tomu přidává obrovský hackerský útok z loňského října, kdy byla ukradena data 57 milionů uživatelů. Toto tvořilo okolo 50 milionů dat v podobě jména, e-mailu a telefonního čísla. Podobné osobní informace byly zjištěny u dalších 7 milionů řidičů a u 600 tisíců z nich se hackeři dostali i k číslům registračních značek. Naštěstí neunikla čísla sociálního pojištění, kreditních karet nebo údaje o ujetých trasách. 
 
Uber logo
 
Ze zákona se takové úniky musí hlásit, což ale Uber neučinil. Ten raději hackerům zaplatil 100 tisíc dolarů, aby ukradená data smazali a o úniku mlčeli. Uber tedy nejenže neinformoval řidiče o úniku dat, ale neřekl ani žádné nápomocné informace policii. CEO Uberu Dara Khosrowshahi, který jej řídí teprve od září, prohlásil, že tohle se rozhodně nemělo stát a není pro to omluva. Dva zaměstnanci, kteří byli za krytí úniku zodpovědni (CEO Travis Kalanick a CSO Joe Sullivan), už byli z Uberu propuštěni. 
 
Hackeři se přes veřejný repozitář na GitHubu dostali k přihlašovacím údajům na cloudové servery Amazonu. To jim pak umožnilo dostat se ke výše zmíněným údajům. Uber tak mimo propuštění zaměstnanců také zvýšil zabezpečení, aby se už další neautorizované osoby k těmto údajům nedostaly. 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.