www.svethardware.cz
>
>
>
>

Uniklá roadmap ukazuje, že do roku 2022 nepřijdou žádná desktopová 10nm CPU Intel

Uniklá roadmap ukazuje, že do roku 2022 nepřijdou žádná desktopová 10nm CPU Intel
, , aktualita
Na úvod dnešního dne tu máme velice zajímavou roadmap firmy Intel, jejíž příznivci mohou jen doufat, že jde o nějaký škodolibý podvrh. Pokud totiž ne, pak se v příštím roce dočkáme 14nm Comet Lake-S, pak Rocket Lake-S a 10nm CPU možná až v roce 2022.
K oblíbeným
reklama
O procesorech Comet Lake jsme už slyšeli a očekáváme je jako další refresh 14nm Core vybavený až deseti jádry. Jen by se dalo usuzovat, že Intel je chystá jen jako hi-end bonbónek pro LGA 1151, který se bude snažit zachytit nástup 7nm Zen 2 v tomto roce. Jenomže to vypadá, že to může být spíše celá generace desktopových Comet Lake-S, které přijdou na trh až v příštím roce. 
 
 
A co víc, ani po Comet Lake by nenásledovaly 10nm desktopové procesory, ale v roce 2021 opět 14nm, a to dosud neznámé Rocket Lake-S. Až pak možná v roce 2022 se dá uvažovat o opuštění 14nm procesu. 
 
 - klikněte pro zvětšení -
 
Dle této roadmap mají Comet Lake-S nastoupit až ke konci prvního kvartálu 2020 a ostatně proč by ne. První Coffee Lake S Refresh sice přišly už loni, ale teprve během tohoto týdne byly doplněny o nové modely. Nástup Rocket Lake-S pak přijde přesně o rok později a jejich maximem má být také 10jádrový model. 
 
Co se týče 10nm procesorů Intel, pak tu vidíme pouze Tiger Lake-Y a Tiger Lake-U, čili úspornější verze mobilních procesorů, což by se logicky dalo čekat, ovšem v jejich případě je tu ještě poznámka TBD, která značí, že o tom všem ještě teprve bude rozhodnuto. 
 
Roadmap sahá až do konce roku 2021 a co se týče mobilních procesorů H a G i desktopových S či Xeonů, nemáme tu vůbec žádné 10nm procesory. Zatím ještě není radno vynášet soudy na základě jednoho obrázku, který mohl být celkem snadno podvržen, takže uvidíme. Intel stejně dříve či později bude muset své plány investorům prezentovat a my se dozvíme, jak to skutečně bude. Stejně tak se mohou objevit ještě podobné informace z jiných zdrojů a víceméně by stačilo potvrzení, že 14nm Rocket Lake jsou reálné. 
 
 
Server Tweakers ale ukázal ještě jednu novou roadmap, která se týká jen mobilních procesorů mezi lety 2018 a 2020 a osobně bych se přikláněl spíše k tomu, že o podvrhy zde nejde. Dle serveru Tweakers je jejich zdrojem prezentace firmy Dell. Vidíme tu 10nm Ice Lake Y chystaná na letošek s omezenou dostupností a stejně tak Ice Lake U, takže skutečně ne to, co by zákazníci po Intelu opravdu chtěli. Ostatně 10nm úsporný mobilní procesor Intel uvedl na trh už dávno a ten rozhodně žádný rozruch nezpůsobil. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
15.11.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
15.11.2019, aktualita, Jan Vítek