www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Univerzální aplikace pro Windows 10 přejmenovány na Windows Apps

Univerzální aplikace pro Windows 10 přejmenovány na Windows Apps
, , aktualita
Microsoft změnil označení Universal Apps určených pro Windows 10 pro všechny typy zařízení na Windows Apps. Redmond se evidentně snaží všemi silami zajistit, aby se tato kategorie aplikací prosadila. Má ale reálnou šanci?
K oblíbeným
reklama
Tato snaha je navýsost pochopitelná. Windows aplikace – říkejme jim od teď takto počeštěně – mají klíčovou roli ve snaze Microsoftu dostat Windows 10 úplně všude. Počínaje mobilními telefony, přes phablety, malé a velké tablety, zařízení 2-in-1 (tj. hybridní), notebooky, desktopy, all-in-one počítače, po novinky jako je čtyřiaosmdesátipalcový nástěnný Surface Hub a brýle HoloLens. A samozřejmě zařízení třídy IoT (Internet of Things). Celá tahle snaha má marketingový název One Windows Platform (psali jsme o ní tady).


One Windows Platform


Ještě pro jistotu připomínáme, že jde třídu aplikací, které vývojáři jednou navrhnou a ony s mírnými úpravami poběží na všech uvedených typech zařízení. Ovládání bude proměnné podle typu konkrétního zařízení od doteku, přes stylus až po klasickou klávesnici a myš, stejně jako bude podle typu zařízení proměnné grafické uživatelské rozhraní.

Takový krok (ono přejmenování) spadá do oblasti brand managementu (řízení značky), která je nedílnou a velmi důležitou součástí efektivního marketingu každé úspěšné firmy. Když se nad tím zamyslíte, tak nový název asociuje, či aspoň má asociovat něco v duchu „ty pravé aplikace pro Windows“. Mimochodem aplikace pro desktop Microsoft označuje jako Windows desktop applications, tedy Windows desktopové aplikace.


Windows app a Windows desktop aplication


Tahle tradiční třída aplikací je zavedená a (staro)nový název jí nejspíš nijak neublíží, ani nepomůže. A samotný důraz Redmondu právě na nové (univerzální) aplikace je zcela pochopitelný, protože mohou zásadním způsobem podpořit penetraci nových Windows na mobilní zařízení, kde jsou tradiční aplikace pro desktop zcela nepoužitelné.

A prosadit se právě v tomto segmentu, který dominantně ovládají Android a iOS, s vlastním operačním systémem je velkou touhou Microsoftu a určitě jde o důležitou součást jeho nové strategie „mobile first, cloud first“. Až dosud si Microsoft ze segmentu mobilních zařízení mnoho neukousl a přitom jde o sousto velmi lákavé, takže společnost laboruje úplně ve všem, včetně detailů jako je název dané třídy aplikací.


Mobile first, cloud first


Dokonce prý má v záloze plán B, kterým má být emulace Androidu ve Windows v případě, že vývojáři nezačnou chrlit dost Windows aplikací (psali jsme o tom tady). Ostatně si jistě umíte představit fungování obou plánů současně – tj. Windows aplikace vedle emulace Androidu.

Jazyková poznámka na závěr - uvedené způsoby překladu obou tříd aplikací berte, prosím, s jistou rezervou, určitě je víc možností. Takže radši počkejme, s jakým oficiálním českým názvem přijde česká pobočka společnosti.

Myslíte, že Windows aplikace (Windows apps) se skutečně hromadně či dokonce masově prosadí? V tomhle kontextu připomínáme ještě náš starší článek o dosavadní relativní neúspěšnosti předchůdců této aplikací – tzv. Metro aplikací.

Zdroj: Windows Central
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek