www.svethardware.cz
>
>
>
>

USA ztratily už i třetí místo v seznamu nejvýkonnějších superpočítačů

USA ztratily už i třetí místo v seznamu nejvýkonnějších superpočítačů
, , aktualita
Už po 49. byl vydán seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, v němž po dlouhé době chybí na předních třech místech americký systém. USA totiž doposud držely po Číně alespoň třetí místo, ale to už neplatí. 
K oblíbeným
reklama
Nový seznam nejvýkonnějších superpočítačů byl představen při příležitosti konference ISC High Performance ve Frankfurtu. První dvě místa zůstávají nezměněna, takže na prvním místě je Sunway TaihuLight instalovaný v National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology (NRCPC) s výkonem 93 petaFLOPS dle Linpacku. Druhý pak je Tianhe-2 v National University of Defense Technology (NUDT), a ten už má výkon 33,9 petaFLOPS. 
 
 
Amerika se doposud těšila alespoň z třetího místa, na němž sídlil Titan, systém Cray XK7 v Oak Ridge National Laboratory Ministerstva energetiky, který má výkon 17,6 petaFLOPS. Toto místo mu uzmul švýcarský Piz Daint, který měl doposud jen 9,8 petaFLOPS, ale prošel významným upgradem. Spoléhá se totiž i na akcelerátory s GPU, a to konkrétně karty Tesla od NVIDIE. Své Tesla K20X tak vyměnil za moderní Tesla P100 generace Pascal, což mu navýšilo výkon na 19,6 petaFLOPS. 
 

Rozhodně se ale nedá říci, že by USA neměly v TOP500 dostatečné zastoupení, spíše naopak a co se týče amerických firem, ty na tomto poli přímo dominují. Však celkem 464 z 500 systémů je založeno na platformách Intelu, IBM POWER pohání 21 systémů a v šesti ještě najdeme Opterony od AMD, takže celkově to je 491 počítačů. 
 
Američané však už nejsou v čele, a to poprvé od roku 1996, kdy byly všechna tři přední místa zabrána Japonskem, ale to pouze nakrátko. USA už mají svůj plán, ale ten ještě nějakou dobu nepřinese své ovoce, a tak uvidíme, na jak dlouho budou sesazeny tentokrát. 
 
Zdroj: TOP500
reklama
Nejnovější články
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše 2020 AV2: objeven byl první asteroid obíhající Slunce blíže než Venuše
Astronomové hlásí zajímavý objev, který může být pro leckoho podivný. Jedná se totiž o první známý asteroid, jehož oběžná dráha ani v jednom bodě nesahá za dráhu Venuše. Proč takových neznáme víc?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde Cyberpunk 2077 letos na jaře na trh nepřijde
Nemilá zpráva pro natěšené zákazníky přichází od vývojářského studia CD Projekt Red, které ohlásilo, že očekávaný titul Cyberpunk 2077 nepřijde na trh na jaře, jak bylo původně slíbeno, ale o několik měsíců později. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář