www.svethardware.cz
>
>
>
>

USA ztratily už i třetí místo v seznamu nejvýkonnějších superpočítačů

USA ztratily už i třetí místo v seznamu nejvýkonnějších superpočítačů
, , aktualita
Už po 49. byl vydán seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, v němž po dlouhé době chybí na předních třech místech americký systém. USA totiž doposud držely po Číně alespoň třetí místo, ale to už neplatí. 
K oblíbeným
reklama
Nový seznam nejvýkonnějších superpočítačů byl představen při příležitosti konference ISC High Performance ve Frankfurtu. První dvě místa zůstávají nezměněna, takže na prvním místě je Sunway TaihuLight instalovaný v National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology (NRCPC) s výkonem 93 petaFLOPS dle Linpacku. Druhý pak je Tianhe-2 v National University of Defense Technology (NUDT), a ten už má výkon 33,9 petaFLOPS. 
 
 
Amerika se doposud těšila alespoň z třetího místa, na němž sídlil Titan, systém Cray XK7 v Oak Ridge National Laboratory Ministerstva energetiky, který má výkon 17,6 petaFLOPS. Toto místo mu uzmul švýcarský Piz Daint, který měl doposud jen 9,8 petaFLOPS, ale prošel významným upgradem. Spoléhá se totiž i na akcelerátory s GPU, a to konkrétně karty Tesla od NVIDIE. Své Tesla K20X tak vyměnil za moderní Tesla P100 generace Pascal, což mu navýšilo výkon na 19,6 petaFLOPS. 
 

Rozhodně se ale nedá říci, že by USA neměly v TOP500 dostatečné zastoupení, spíše naopak a co se týče amerických firem, ty na tomto poli přímo dominují. Však celkem 464 z 500 systémů je založeno na platformách Intelu, IBM POWER pohání 21 systémů a v šesti ještě najdeme Opterony od AMD, takže celkově to je 491 počítačů. 
 
Američané však už nejsou v čele, a to poprvé od roku 1996, kdy byly všechna tři přední místa zabrána Japonskem, ale to pouze nakrátko. USA už mají svůj plán, ale ten ještě nějakou dobu nepřinese své ovoce, a tak uvidíme, na jak dlouho budou sesazeny tentokrát. 
 
Zdroj: TOP500
reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek