reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů

21.9.2018, Jan Vítek, aktualita
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
Výkon nových grafických karet NVIDIA GeForce RTX 2000 je zklamáním, jak uvádí společnost Morgan Stanley. Tvrdí tak jistě na základě prvních recenzí těchto karet, které byly vypuštěny do světa tento týden a dá se říci, že mluvit rovnou o zklamání je poněkud krátkozraké. 
 
 
V prvé řadě je třeba říci, že NVIDIA má nyní ten luxus, že si může dovolit nastoupit na trnitou cestu grafické revoluce, kterou podpora ray tracingu v reálném čase bezesporu představuje. AMD nemá a ještě přinejmenším dlouhou řadu měsíců nebude mít k dispozici nic, čím by mohlo NVIDII ohrozit a Intel je na tom ještě hůře, neboť tomu bude vývoj prvních samostatných grafických karet od dob Intel 740 trvat alespoň do roku 2020.
 
Čili NVIDIA si v podstatě může v hi-endu nastavit takové ceny, jaké chce a potřebuje a k zamyšlení ji může přimět leda reakce zákazníků a jejich rozhodnutí nekupovat. Firma přitom bude ještě dlouho doprodávat své zásoby karet Pascal po boku Turingů, takže nelze očekávat výrazný pokles v tržbách a rozhodně má prostor pracovat s cenami svých karet. 
 
A pak je tu ten nezanedbatelný fakt, že GeForce RTX ještě nedostaly plnou příležitost předvést, co v nich skutečně vězí. Jistě, byli jsme natěšeni na novou generaci, která posune výkon za stejné peníze o notný kus dále než Pascaly, které přišly na trh více než dva roky před ní. Tento výkon byl posunut, ale za proporčně vyšší peníze, což pochopitelně představuje pro analytiky Morgan Stanley zklamání. 
 
Jenomže ray tracing podporovaný na těchto kartách ještě nemohl samotné recenzenty, natož pak uživatele, v praxi oslnit a jakkoliv to z dostupných videí vypadá či nevypadá dobře, jistá je jedna věc. Je předčasné už nyní řadu RTX 2000 odsuzovat. To samé pak platí pro technologii DLSS, která rozhodně má v moci posunout výkon nových RTX 2080 ve stávajících titulech mnohem dále a právě v jejím případě lze očekávat celkem širokou podporu herních studií. 
 
akcie NVIDIE a jejich vývoj v posledních dnech
 
Ostatně NVIDIA nám klidně mohla teoreticky naservírovat čip GT102, který by nesl při své velikosti cca 5700 shaderových jader namísto 4352 v reálném TU102. To by poskytlo i vzhledem k jejich vylepšené architektuře mnohem lepší výkon v rasterizaci klasických her. Firma se ale rozhodla nasadit jádra Tensor pro anti-aliasing a RT pro ray tracing, čili v herních kartách zcela nové technologie, které mají rozhodně něco do sebe a mohou posunout v reálném čase zobrazovanou grafiku o velký kus dál. Potřebují k tomu ale pochopitelně podporu vývojářů softwaru stejně jako jakékoliv jiné hardwarové technologie.
 
Z tohoto pohledu osobně považuji zklamání analytiků Morgan Stanley za velice krátkozraké, nicméně je pochopitelné, že oni mluví především o krátkodobém výhledu a o nižších počátečních prodejích nových Turingů ve srovnání s generací Pascal. Ale to je v podstatě zřejmé už jen z jejich cen. 
 


reklama