www.svethardware.cz
>
>
>
>

V obchodech se objevuje Samsung 860 QVO s QLC čipy

V obchodech se objevuje Samsung 860 QVO s QLC čipy
, , aktualita
O připravovaném spotřebitelském SSD společnosti Samsung se mluví už nějakou dobu. Nese název Samsung 860 QVO a už nyní se začíná objevovat v nabídkách některých evropských obchodů. Ceny vyšších kapacit jsou znatelně nižší než u 860 EVO.
reklama
Nová SSD Samsung 860 QVO (Quality and Value Oriented) jsme už na stránkách SHW zmiňovali před měsícem. Nyní to vypadá, že je oficiální představení těchto disků na spadnutí. Začali se totiž objevovat v nabídkách některých evropských obchodů, nicméně ještě nejsou dostupné, reálný prodej by totiž měl začít v letošním prosinci. Zároveň s tím jsme se ale dozvěděli trochu více informací. Už dávno víme, že jde o první spotřebitelské SSD značky Samsung vybavené QLC čipy. Takové jsou schopny v jedné buňce udržet až 4 bity, což snižuje jejich cenu ve srovnání s TLC čipy. Na druhou stranu je nutné počítat s horší životností takových disků a znatelně nižšími rychlostmi.
 
Samsung 860 QVO
 
Ty částečně řeší technologie TurboWrite aneb SLC cache. Jakmile se ale tato cache vyčerpá při kopírování velkých souborů, výkon se u QLC obvykle dramaticky propadá (někam na úroveň klasických HDD). Samsung však díky této cache slibuje sekvenční přenosy se standardními rychlostmi 550 MB/s u čtení a 520 MB/s u zápisu, využito je tradičně SATA III rozhraní. Pokud jde o náhodné přístupy, ani zde to není zlé s hodnotami 96K IOPS u čtení a 89K IOPS při náhodném zápisu.
 
Hovoří se o cenách cca 118 EUR bez DPH za 1TB verzi, 226 EUR za 2TB variantu a 452 EUR za největší SSD s kapacitou 4 TB. Zatímco u 1TB verze se ceny až tak extrémně neliší od ceny Samsungu 860 EVO (cca 15-20 %), u větších kapacit jsou rozdíly výraznější. Např. u 4TB verze má být QVO levnější o nějakých 35-40 % (EVO stojí bez DPH cca 760 EUR).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek