www.svethardware.cz
>
>
>
>

V obchodech se objevuje Samsung 860 QVO s QLC čipy

V obchodech se objevuje Samsung 860 QVO s QLC čipy
, , aktualita
O připravovaném spotřebitelském SSD společnosti Samsung se mluví už nějakou dobu. Nese název Samsung 860 QVO a už nyní se začíná objevovat v nabídkách některých evropských obchodů. Ceny vyšších kapacit jsou znatelně nižší než u 860 EVO.
K oblíbeným
reklama
Nová SSD Samsung 860 QVO (Quality and Value Oriented) jsme už na stránkách SHW zmiňovali před měsícem. Nyní to vypadá, že je oficiální představení těchto disků na spadnutí. Začali se totiž objevovat v nabídkách některých evropských obchodů, nicméně ještě nejsou dostupné, reálný prodej by totiž měl začít v letošním prosinci. Zároveň s tím jsme se ale dozvěděli trochu více informací. Už dávno víme, že jde o první spotřebitelské SSD značky Samsung vybavené QLC čipy. Takové jsou schopny v jedné buňce udržet až 4 bity, což snižuje jejich cenu ve srovnání s TLC čipy. Na druhou stranu je nutné počítat s horší životností takových disků a znatelně nižšími rychlostmi.
 
Samsung 860 QVO
 
Ty částečně řeší technologie TurboWrite aneb SLC cache. Jakmile se ale tato cache vyčerpá při kopírování velkých souborů, výkon se u QLC obvykle dramaticky propadá (někam na úroveň klasických HDD). Samsung však díky této cache slibuje sekvenční přenosy se standardními rychlostmi 550 MB/s u čtení a 520 MB/s u zápisu, využito je tradičně SATA III rozhraní. Pokud jde o náhodné přístupy, ani zde to není zlé s hodnotami 96K IOPS u čtení a 89K IOPS při náhodném zápisu.
 
Hovoří se o cenách cca 118 EUR bez DPH za 1TB verzi, 226 EUR za 2TB variantu a 452 EUR za největší SSD s kapacitou 4 TB. Zatímco u 1TB verze se ceny až tak extrémně neliší od ceny Samsungu 860 EVO (cca 15-20 %), u větších kapacit jsou rozdíly výraznější. Např. u 4TB verze má být QVO levnější o nějakých 35-40 % (EVO stojí bez DPH cca 760 EUR).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10 Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10
Microsoft ohlašuje, že po instalaci nové verze Windows 10, takzvaného květnového update z tohoto roku, budeme mít k dispozici také nový Game Bar. Podívejme se na to, co ten nám nabídne nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší
Studio CD Projekt Red už ohlásilo, že jejich toužebně očekávaný titul Cyberpunk 2077 se objeví v červnu na E3, takže se můžeme těšit na novinky. Ještě nikomu z návštěvníků ale nebude umožněno si jej vyzkoušet.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec
Brazilští astronomové s využitím dat Hubbleova vesmírného dalekohledu vytvořili model, v němž vznikl prstenec kolem vzdálené trpasličí planety Haumea. Nahrazují si tak to, co jim upírá obrovská vzdálenost ztěžující přímé pozorování.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek