reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V obchodech se objevuje Samsung 860 QVO s QLC čipy

22.11.2018, Milan Šurkala, aktualita
V obchodech se objevuje Samsung 860 QVO s QLC čipy
O připravovaném spotřebitelském SSD společnosti Samsung se mluví už nějakou dobu. Nese název Samsung 860 QVO a už nyní se začíná objevovat v nabídkách některých evropských obchodů. Ceny vyšších kapacit jsou znatelně nižší než u 860 EVO.
Nová SSD Samsung 860 QVO (Quality and Value Oriented) jsme už na stránkách SHW zmiňovali před měsícem. Nyní to vypadá, že je oficiální představení těchto disků na spadnutí. Začali se totiž objevovat v nabídkách některých evropských obchodů, nicméně ještě nejsou dostupné, reálný prodej by totiž měl začít v letošním prosinci. Zároveň s tím jsme se ale dozvěděli trochu více informací. Už dávno víme, že jde o první spotřebitelské SSD značky Samsung vybavené QLC čipy. Takové jsou schopny v jedné buňce udržet až 4 bity, což snižuje jejich cenu ve srovnání s TLC čipy. Na druhou stranu je nutné počítat s horší životností takových disků a znatelně nižšími rychlostmi.
 
Samsung 860 QVO
 
Ty částečně řeší technologie TurboWrite aneb SLC cache. Jakmile se ale tato cache vyčerpá při kopírování velkých souborů, výkon se u QLC obvykle dramaticky propadá (někam na úroveň klasických HDD). Samsung však díky této cache slibuje sekvenční přenosy se standardními rychlostmi 550 MB/s u čtení a 520 MB/s u zápisu, využito je tradičně SATA III rozhraní. Pokud jde o náhodné přístupy, ani zde to není zlé s hodnotami 96K IOPS u čtení a 89K IOPS při náhodném zápisu.
 
Hovoří se o cenách cca 118 EUR bez DPH za 1TB verzi, 226 EUR za 2TB variantu a 452 EUR za největší SSD s kapacitou 4 TB. Zatímco u 1TB verze se ceny až tak extrémně neliší od ceny Samsungu 860 EVO (cca 15-20 %), u větších kapacit jsou rozdíly výraznější. Např. u 4TB verze má být QVO levnější o nějakých 35-40 % (EVO stojí bez DPH cca 760 EUR).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama