www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci si už jsou jistí, uprostřed galaxie opravdu máme supermasivní černou díru

Vědci si už jsou jistí, uprostřed galaxie opravdu máme supermasivní černou díru
, , aktualita
Supermasivní černá díra uprostřed Mléčné dráhy známá jako Sagittarius A* je notoricky známý objekt, ovšem jeho existence byla vždy spíše jen předpokládaná, než by ji vědci považovali za potvrzenou. To se však nyní změnilo. 
reklama
Mohou to prohlásit díky pozorování provedeném v European Southern Observatory (ESO), kde byl na Very Large Telescope (VLT) namontován přístroj GRAVITY. Ten mohl sledovat v infračerveném spektru záři materiálu požíraného objektem Sagittarius A* (SgrA*), takže má jít jako obvykle o akreční disky či disky. Jde o materiál postupně přitahovaný do černé díry, který se v tomto procesu zahřívá a emituje záření.  
 
 Sagittarius A* zachycený nástrojem GRAVITY
 
Cílem tak bylo změřit sílu gravitace poblíž uvažované supermasivní černé díry a pro tento účel je třeba sledovat objekty pohybující se co nejblíž ní. Jeden takový, jejž se mohli chytnout, nakonec astronomové našli, a sice malou hvězdu pojmenovanou pro dané účely S2 (či S0-2), jež na své eliptické dráze oběhne SgrA* jednou za 16 let a tak se pravidelně dostává velice blízko gravitační studni černé díry. Jak tuto hvězdu pozorovali, uviděli také tři oblasti jasně zářícího materiálu, který se pohyboval blízko předpokládaného horizontu událostí asi 30% rychlostí světla, což je neuvěřitelných 350 milionů kilometrů v hodině. 
 
 Sagittarius A* pozorovaly také teleskopy MeerKAT
 
To celé přesně zapadá do Einsteinovy teorie obecné relativity, pokud uvažujeme i o tom, že Sagittarius A* má mít hmotnost přibližně 4 milionům Sluncí (uvádí se i přesnější odhad 4,14 milionů) a takový objekt pozorovaných rozměrů dle našich znalostí prostě nemůže být nic jiného než černá díra. 
 
O tomto pokusu jsme informovali už dříve, jak ukazuje výše uvedený odkaz a v daném článku také naleznete následující snímek ukazující dráhu hvězdy S0-2. Jednotlivé body pak naznačují, jak moc tato hvězda v blízkosti Sgr2* zrychluje, však se má dostat až na vzdálenost pouhých 19 milionů kilometrů od černé díry, zatímco zmíněný zářící materiál měl být ještě blíž. 
 
 
Zařízení GRAVITY tak stanovilo i rekord v pozorování materiálu obíhajícího černou díru tak blízko, že se měl pohybovat hned u samotného práhu horizontu událostí. Reinhard Genzel, který studii vedl, označil její výsledky za jednoznačné potvrzení paradigmatu o supermasivní černé díře. 
 
Zdroj: ESO


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek