www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci si už jsou jistí, uprostřed galaxie opravdu máme supermasivní černou díru

Vědci si už jsou jistí, uprostřed galaxie opravdu máme supermasivní černou díru
, , aktualita
Supermasivní černá díra uprostřed Mléčné dráhy známá jako Sagittarius A* je notoricky známý objekt, ovšem jeho existence byla vždy spíše jen předpokládaná, než by ji vědci považovali za potvrzenou. To se však nyní změnilo. 
K oblíbeným
reklama
Mohou to prohlásit díky pozorování provedeném v European Southern Observatory (ESO), kde byl na Very Large Telescope (VLT) namontován přístroj GRAVITY. Ten mohl sledovat v infračerveném spektru záři materiálu požíraného objektem Sagittarius A* (SgrA*), takže má jít jako obvykle o akreční disky či disky. Jde o materiál postupně přitahovaný do černé díry, který se v tomto procesu zahřívá a emituje záření.  
 
 Sagittarius A* zachycený nástrojem GRAVITY
 
Cílem tak bylo změřit sílu gravitace poblíž uvažované supermasivní černé díry a pro tento účel je třeba sledovat objekty pohybující se co nejblíž ní. Jeden takový, jejž se mohli chytnout, nakonec astronomové našli, a sice malou hvězdu pojmenovanou pro dané účely S2 (či S0-2), jež na své eliptické dráze oběhne SgrA* jednou za 16 let a tak se pravidelně dostává velice blízko gravitační studni černé díry. Jak tuto hvězdu pozorovali, uviděli také tři oblasti jasně zářícího materiálu, který se pohyboval blízko předpokládaného horizontu událostí asi 30% rychlostí světla, což je neuvěřitelných 350 milionů kilometrů v hodině. 
 
 Sagittarius A* pozorovaly také teleskopy MeerKAT
 
To celé přesně zapadá do Einsteinovy teorie obecné relativity, pokud uvažujeme i o tom, že Sagittarius A* má mít hmotnost přibližně 4 milionům Sluncí (uvádí se i přesnější odhad 4,14 milionů) a takový objekt pozorovaných rozměrů dle našich znalostí prostě nemůže být nic jiného než černá díra. 
 
O tomto pokusu jsme informovali už dříve, jak ukazuje výše uvedený odkaz a v daném článku také naleznete následující snímek ukazující dráhu hvězdy S0-2. Jednotlivé body pak naznačují, jak moc tato hvězda v blízkosti Sgr2* zrychluje, však se má dostat až na vzdálenost pouhých 19 milionů kilometrů od černé díry, zatímco zmíněný zářící materiál měl být ještě blíž. 
 
 
Zařízení GRAVITY tak stanovilo i rekord v pozorování materiálu obíhajícího černou díru tak blízko, že se měl pohybovat hned u samotného práhu horizontu událostí. Reinhard Genzel, který studii vedl, označil její výsledky za jednoznačné potvrzení paradigmatu o supermasivní černé díře. 
 
Zdroj: ESO


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková