www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci si už jsou jistí, uprostřed galaxie opravdu máme supermasivní černou díru

Vědci si už jsou jistí, uprostřed galaxie opravdu máme supermasivní černou díru
, , aktualita
Supermasivní černá díra uprostřed Mléčné dráhy známá jako Sagittarius A* je notoricky známý objekt, ovšem jeho existence byla vždy spíše jen předpokládaná, než by ji vědci považovali za potvrzenou. To se však nyní změnilo. 
reklama
Mohou to prohlásit díky pozorování provedeném v European Southern Observatory (ESO), kde byl na Very Large Telescope (VLT) namontován přístroj GRAVITY. Ten mohl sledovat v infračerveném spektru záři materiálu požíraného objektem Sagittarius A* (SgrA*), takže má jít jako obvykle o akreční disky či disky. Jde o materiál postupně přitahovaný do černé díry, který se v tomto procesu zahřívá a emituje záření.  
 
 Sagittarius A* zachycený nástrojem GRAVITY
 
Cílem tak bylo změřit sílu gravitace poblíž uvažované supermasivní černé díry a pro tento účel je třeba sledovat objekty pohybující se co nejblíž ní. Jeden takový, jejž se mohli chytnout, nakonec astronomové našli, a sice malou hvězdu pojmenovanou pro dané účely S2 (či S0-2), jež na své eliptické dráze oběhne SgrA* jednou za 16 let a tak se pravidelně dostává velice blízko gravitační studni černé díry. Jak tuto hvězdu pozorovali, uviděli také tři oblasti jasně zářícího materiálu, který se pohyboval blízko předpokládaného horizontu událostí asi 30% rychlostí světla, což je neuvěřitelných 350 milionů kilometrů v hodině. 
 
 Sagittarius A* pozorovaly také teleskopy MeerKAT
 
To celé přesně zapadá do Einsteinovy teorie obecné relativity, pokud uvažujeme i o tom, že Sagittarius A* má mít hmotnost přibližně 4 milionům Sluncí (uvádí se i přesnější odhad 4,14 milionů) a takový objekt pozorovaných rozměrů dle našich znalostí prostě nemůže být nic jiného než černá díra. 
 
O tomto pokusu jsme informovali už dříve, jak ukazuje výše uvedený odkaz a v daném článku také naleznete následující snímek ukazující dráhu hvězdy S0-2. Jednotlivé body pak naznačují, jak moc tato hvězda v blízkosti Sgr2* zrychluje, však se má dostat až na vzdálenost pouhých 19 milionů kilometrů od černé díry, zatímco zmíněný zářící materiál měl být ještě blíž. 
 
 
Zařízení GRAVITY tak stanovilo i rekord v pozorování materiálu obíhajícího černou díru tak blízko, že se měl pohybovat hned u samotného práhu horizontu událostí. Reinhard Genzel, který studii vedl, označil její výsledky za jednoznačné potvrzení paradigmatu o supermasivní černé díře. 
 
Zdroj: ESO


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů