reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Virgin Galactic překonává svůj rekord, vesmír je na dohled

25.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Virgin Galactic překonává svůj rekord, vesmír je na dohled
Virgin Galactic postupně posunuje své možnosti a schopnosti. Richard Branson nyní po posledním testu SpaceShipTwo doufá, že na oslavu 50 let výročí přistání Apolla 11 na Měsíci se jeho loď podívá už do vesmíru. 
Z hlediska úspěchů soukromých firem čistě s ohledem na dosaženou výšku není počin firmy Virgin Galactic nijak zajímavý. Však její SpaceShipTwo dosáhla výšky 89,8 kilometrů nad mořem, což je stále více než deset kilometrů pod oficiálně stanovenou Kármánovou hranicí, za níž už končí atmosféra Země a začíná vesmírný prostor. Jenomže SpaceShipTwo / VSS Unity není raketa, ale spíše malý raketoplán, který nestartuje ze země, ale ze speciálního okřídleného nosiče WhiteKnightTwo. 
 
 
Stejně jako v předchozích testech i nyní se začalo na zemi v Mojave Air & Space Port severně od Los Angeles, odkud minulý týden v pátek startoval WhiteKnightTwo s VSS Unity na palubě. Právě chvíli před polednem lokálního času se VSS Unity oddělila, spustila svůj raketový motor, nabrala rychlost a zamířila strmě vzhůru. 
 
 
Na palubě VSS Unity byl pilot Dave Mackay, kopilot Mike Masucci a také hlavní instruktorka firmy Virgin, Beth Moses. Ta si měla v tomto letu sama vyzkoušet, jaké to je, aby byla připravena provést instruktáž budoucích pasažérů. I kvůli ní byla raketa příslušně vybavena pro delší zážeh raketového motoru, jaký bude potřebovat s dodatečnou zátěží. 
 
Virgin Galactic tak vyskoušela VSS Unity s raketovým pohonem už popáté. Nejdříve vyletěla do výšky jen 26 km, pak to bylo 35 km, 52 km, 82,7 km a nyní tedy 89,8 km. Rekordní byla i nejvyšší dosažená rychlost mach 3,04, čili cca 3750 km/h. 
 
Konečným cílem pro lodě typu VSS Unity bude dostat platící zákazníky na okraj vesmíru, či spíše mírně nad něj. Za to si chce firma Virgin Galactic účtovat čtvrt milionu dolarů na jednoho a pokud by snad někdo měl čerstvý zájem, musí si počkat, protože všechny lety jsou zamluveny až do roku 2021. Nebo si může šetřit dál, aby se se SpaceX podíval za půl milionu dolarů na Mars, ovšem nabídka Virgin Galactic je oproti tomu (zatím) mnohem reálnější.  
 
Zdroj: Extremetech 


reklama