reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vlastní zaměstnanci Applu nevěří, že by jeho AR/VR brýle mohly být úspěšné

28.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Vlastní zaměstnanci Applu nevěří, že by jeho AR/VR brýle mohly být úspěšné
Brýle pro virtuální, rozšířenou nebo smíšenou realitu od Applu jsou ve vývoji už hodně dlouho. Jejich uvedení se údajně už blíží, nicméně téměř nikdo nevěří v to, že by mohlo jít o prodejní úspěch. Nevěří tomu dokonce ani v Applu.
Na virtuální nebo rozšířené realitě si vylámaly zuby snad všechny společnosti, které se o to snažily. Zatím žádná neslavila prodejní úspěch a některé projekty se nakonec obrátily jen na průmysl nebo armádu. Běžní spotřebitelé se tak v podstatě pořádně nesetkali ani s Microsoft Hololens, ani s Google Glass, které byly po letech strádání poslány na smetiště dějin. Pokud jde o společnost Meta, ta se o jejich nasazení do spotřebitelské kategorie hodně snaží, nedávno své brýle výrazně zlevnila, nicméně divize společnosti stále vytváří obrovské ztráty (zatímco příjmy divize byly 0,73 mld. USD, náklady dosáhly 5,0 mld. USD). A nyní by se nám tu měl přidat Apple, jehož nové brýle pravděpodobně pro smíšenou realitu by se měly představit na WWDC v červnu letošního roku. Ale ani zde skoro nikdo nevěří v úspěch, a to ani mezi samotnými zaměstnanci společnosti (což hodně připomíná Metu, která musí do užívání Metaversu své zaměstnance nutit).
 
Apple VR brýle
ilustrační foto, zdroj: stock.adobe.com (Tierney)
 
Podle zákulisních informací měly být nové brýle (patrně pojmenované Reality Pro) prezentovány zhruba stovce představitelů vedení firmy v Divadle Steva Jobse. Už od osmi lidí zevnitř Applu ale prosákly na povrch negativní názory na brýle. Výtek je hodně. Někteří si nemyslí, že jsou připraveny, jiní říkají, že je trápí velmi nízká výdrž na baterie, pro další je problémem nízký komfort při nošení, další zmiňují nedostatek aplikací, velkým problémem může být astronomická cena okolo 3000 USD. A v neposlední řadě se lidé stále pozastavují nad tím, jaký problém mají vlastně takové brýle řešit? Budou vůbec nějak užitečné, nebo se podobně jako u Mety vymyslí hardware a pak se jen bude násilně hledat nějaké využití? Proslýchá se, že někteří zaměstnanci vyvíjející tyto brýle raději dali výpověď, než by měli pokračovat na jejich vývoji, někteří byli údajně propuštěni kvůli nedostatečnému pokroku ve vývoji.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama