www.svethardware.cz
>
>
>
>

Wi-Fi 6 oficiálně odstartovalo, Alliance už vydává certifikace

Wi-Fi 6 oficiálně odstartovalo, Alliance už vydává certifikace
, , aktualita
Wi-Fi Alliance od včerejšího dne začala firmám udělovat certifikace pro rozhraní Wi-Fi 6, které slibuje až trojnásobnou propustnost oproti Wi-Fi 5, které známe ještě spíše jako 802.11ac. Očekávat tak můžeme novou vlnu síťových produktů. 
K oblíbeným
reklama
Wi-Fi Alliance si na rozdíl od organizace USB-IF uvědomila, že jí spravovaná technologie potřebuje jasnou posloupnost značení, které ukáže, s čím máme tu čest. Zpětně tak označila rozhraní 802.11n jako Wi-Fi 4, nyní tu máme 802.11ac jako Wi-Fi 5 a právě rozběhnutý certifikační program se týká 802.11ax, čili Wi-Fi 6. V blízké budoucnosti bychom tak měli na trhu uvidět novou vlnu zařízení s Wi-Fi 6, takže o čem to je? 
 
 
Wi-Fi 6 je vytvořeno tak, aby do stejného frekvenčního pásma nacpalo více Wi-Fi signálů a dosáhlo vyšší reálné propustnosti, a to reálně až čtyřnásobné v porovnání s Wi-Fi 5, a to v zarušeném prostředí. Nominální propustnost jednotlivých streamů se přitom zvýšila přinejlepším o 37 procent. 
 
Nový standard totiž využívá funkci OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access), která umožní dostupné spektrum sdílet mnoha uživateli současně, a to při současně zapnutém MU-MIMO. Jde tak především o to, jak se poprat se zarušeným prostředím v moderních domácnostech, a to už nejen v městském prostředí. Však dnes se k Wi-Fi připojuje už velké spektrum zařízení, nejen počítače, telefony či televizory, ale třeba také termostaty, chytré reproduktory, svítidla a různá jiná IoT zařízení. Čili i domácnosti, které v seznamu Wi-Fi sítí nevidí desítky AP sousedů, si mohou svou síť snadno zarušit samy vlastními silami. 
 
Další hlavní novinkou je bezpečnostní protokol WPA3, který nahradí už dlouho používaný WPA2. Jenomže už dnes je jasné, že WPA3 neposkytne potřebnou úroveň ochrany a že má v některých případech ty samé problémy právě jako WPA2, což vyplývá i ze stejného procesu certifikace. Jde o výsledky dříve provedeného výzkumu, dle jehož závěrů WPA3 nesplňuje standard moderního bezpečnostního protokolu a Wi-Fi Alliance by příště měla být ve vývoji více otevřená. Nicméně WPA3 i tak poskytuje silnější ochranu než předešlé standardy.
 
Jak se dalo očekávat, mezi první produkty s podporou Wi-Fi 6 patří moderní chytré telefony. Jde konkrétně třeba o Galaxy Note 10 nebo Galaxy S10 od Samsungu a také o nedávno ohlášenou novou řadu iPhone. To ale bude uživatelům na nic, pokud si zároveň nekoupí přinejmenším i nový domácí router a takový nebude za babku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala