www.svethardware.cz
>
>
>
>

Wi-Fi 6 oficiálně odstartovalo, Alliance už vydává certifikace

Wi-Fi 6 oficiálně odstartovalo, Alliance už vydává certifikace
, , aktualita
Wi-Fi Alliance od včerejšího dne začala firmám udělovat certifikace pro rozhraní Wi-Fi 6, které slibuje až trojnásobnou propustnost oproti Wi-Fi 5, které známe ještě spíše jako 802.11ac. Očekávat tak můžeme novou vlnu síťových produktů. 
K oblíbeným
reklama
Wi-Fi Alliance si na rozdíl od organizace USB-IF uvědomila, že jí spravovaná technologie potřebuje jasnou posloupnost značení, které ukáže, s čím máme tu čest. Zpětně tak označila rozhraní 802.11n jako Wi-Fi 4, nyní tu máme 802.11ac jako Wi-Fi 5 a právě rozběhnutý certifikační program se týká 802.11ax, čili Wi-Fi 6. V blízké budoucnosti bychom tak měli na trhu uvidět novou vlnu zařízení s Wi-Fi 6, takže o čem to je? 
 
 
Wi-Fi 6 je vytvořeno tak, aby do stejného frekvenčního pásma nacpalo více Wi-Fi signálů a dosáhlo vyšší reálné propustnosti, a to reálně až čtyřnásobné v porovnání s Wi-Fi 5, a to v zarušeném prostředí. Nominální propustnost jednotlivých streamů se přitom zvýšila přinejlepším o 37 procent. 
 
Nový standard totiž využívá funkci OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access), která umožní dostupné spektrum sdílet mnoha uživateli současně, a to při současně zapnutém MU-MIMO. Jde tak především o to, jak se poprat se zarušeným prostředím v moderních domácnostech, a to už nejen v městském prostředí. Však dnes se k Wi-Fi připojuje už velké spektrum zařízení, nejen počítače, telefony či televizory, ale třeba také termostaty, chytré reproduktory, svítidla a různá jiná IoT zařízení. Čili i domácnosti, které v seznamu Wi-Fi sítí nevidí desítky AP sousedů, si mohou svou síť snadno zarušit samy vlastními silami. 
 
Další hlavní novinkou je bezpečnostní protokol WPA3, který nahradí už dlouho používaný WPA2. Jenomže už dnes je jasné, že WPA3 neposkytne potřebnou úroveň ochrany a že má v některých případech ty samé problémy právě jako WPA2, což vyplývá i ze stejného procesu certifikace. Jde o výsledky dříve provedeného výzkumu, dle jehož závěrů WPA3 nesplňuje standard moderního bezpečnostního protokolu a Wi-Fi Alliance by příště měla být ve vývoji více otevřená. Nicméně WPA3 i tak poskytuje silnější ochranu než předešlé standardy.
 
Jak se dalo očekávat, mezi první produkty s podporou Wi-Fi 6 patří moderní chytré telefony. Jde konkrétně třeba o Galaxy Note 10 nebo Galaxy S10 od Samsungu a také o nedávno ohlášenou novou řadu iPhone. To ale bude uživatelům na nic, pokud si zároveň nekoupí přinejmenším i nový domácí router a takový nebude za babku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft hlásí 775% nárůst zájmu o své cloudové služby Microsoft hlásí 775% nárůst zájmu o své cloudové služby
Množství lidí pracujících z domu se kvůli koronavirové pandemii extrémně rychle navýšilo. Společnost Microsoft tak dokonce zaznamenala 775% nárůst využití cloudových služeb v zemích, kde je omezeno vycházení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lidé zapínají staré počítače, jak ukázal nárůst podílu starších verzí Windows 10 Lidé zapínají staré počítače, jak ukázal nárůst podílu starších verzí Windows 10
Data sítě AdDuplex ukazují na to, že postupem času se rychlost rozšiřování nových verzí Windows 10 zpomalila a nejnověji se dokonce tento trend nakrátko obrátil. To ale neznamená, že lidé začali přecházet na starší verze. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Američané utahují šrouby: TSMC nebude moci dodávat firmě Huawei Američané utahují šrouby: TSMC nebude moci dodávat firmě Huawei
Společnost Huawei upadla v nemilost vlády USA, dle níž její produkty představují bezpečnostní riziko. Už dlouho se přitom mluví o tlaku na tchaj-wanskou společnost TSMC, který by měl přinést konec jejích dodávek pro Huawei. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce GTX 480: relikvie z minulosti ukazuje plný GF100 s 512 jádry GeForce GTX 480: relikvie z minulosti ukazuje plný GF100 s 512 jádry
Spekulace o nástupu nových verzí grafických karet mohou být zažehnuty různými způsoby a jedním z nich je to, když se objeví nový prototyp dosud neznámého modelu. Bylo to i v případě karty nazývané GeForce GTX 480 Core 512. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SpaceX představuje loď Dragon XL pro cesty k Měsíci SpaceX představuje loď Dragon XL pro cesty k Měsíci
Společnost SpaceX sice už chtěla vyvíjet především koncept Starship, ovšem my se nyní dozvídáme, že nastoupí další Dragon v podobě velké lodi určené pro rakety Falcon Heavy a lety k Měsíci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek