reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Wi-Fi 6 oficiálně odstartovalo, Alliance už vydává certifikace

17.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Wi-Fi 6 oficiálně odstartovalo, Alliance už vydává certifikace
Wi-Fi Alliance od včerejšího dne začala firmám udělovat certifikace pro rozhraní Wi-Fi 6, které slibuje až trojnásobnou propustnost oproti Wi-Fi 5, které známe ještě spíše jako 802.11ac. Očekávat tak můžeme novou vlnu síťových produktů. 
Wi-Fi Alliance si na rozdíl od organizace USB-IF uvědomila, že jí spravovaná technologie potřebuje jasnou posloupnost značení, které ukáže, s čím máme tu čest. Zpětně tak označila rozhraní 802.11n jako Wi-Fi 4, nyní tu máme 802.11ac jako Wi-Fi 5 a právě rozběhnutý certifikační program se týká 802.11ax, čili Wi-Fi 6. V blízké budoucnosti bychom tak měli na trhu uvidět novou vlnu zařízení s Wi-Fi 6, takže o čem to je? 
 
 
Wi-Fi 6 je vytvořeno tak, aby do stejného frekvenčního pásma nacpalo více Wi-Fi signálů a dosáhlo vyšší reálné propustnosti, a to reálně až čtyřnásobné v porovnání s Wi-Fi 5, a to v zarušeném prostředí. Nominální propustnost jednotlivých streamů se přitom zvýšila přinejlepším o 37 procent. 
 
Nový standard totiž využívá funkci OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access), která umožní dostupné spektrum sdílet mnoha uživateli současně, a to při současně zapnutém MU-MIMO. Jde tak především o to, jak se poprat se zarušeným prostředím v moderních domácnostech, a to už nejen v městském prostředí. Však dnes se k Wi-Fi připojuje už velké spektrum zařízení, nejen počítače, telefony či televizory, ale třeba také termostaty, chytré reproduktory, svítidla a různá jiná IoT zařízení. Čili i domácnosti, které v seznamu Wi-Fi sítí nevidí desítky AP sousedů, si mohou svou síť snadno zarušit samy vlastními silami. 
 
Další hlavní novinkou je bezpečnostní protokol WPA3, který nahradí už dlouho používaný WPA2. Jenomže už dnes je jasné, že WPA3 neposkytne potřebnou úroveň ochrany a že má v některých případech ty samé problémy právě jako WPA2, což vyplývá i ze stejného procesu certifikace. Jde o výsledky dříve provedeného výzkumu, dle jehož závěrů WPA3 nesplňuje standard moderního bezpečnostního protokolu a Wi-Fi Alliance by příště měla být ve vývoji více otevřená. Nicméně WPA3 i tak poskytuje silnější ochranu než předešlé standardy.
 
Jak se dalo očekávat, mezi první produkty s podporou Wi-Fi 6 patří moderní chytré telefony. Jde konkrétně třeba o Galaxy Note 10 nebo Galaxy S10 od Samsungu a také o nedávno ohlášenou novou řadu iPhone. To ale bude uživatelům na nic, pokud si zároveň nekoupí přinejmenším i nový domácí router a takový nebude za babku. 
 


reklama