Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle

Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle
, , aktualita
Zrovna včera jsme se zaměřili na otázky kolem počítačů Raspberry Pi a přišla řeč i na podporu Windows 10. Tu by tvůrce těchto počítačů jednoznačně uvítal a nyní se dozvídáme, že je k dispozici nástroj, který to snadno zařídí. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi je v posledních týdnech horké téma, i když se nestalo nic, čím by si to nadace Raspberry zasloužila, pokud nám jde o nový hardware. Přišel pouze pro běžné uživatele nezajímavý Raspberry Pi Module 3+ a co se týče Raspberry Pi 4, ten se v tomto roce na trh nedostane. 
 
 
Po zakoupení počítače Raspberry Pi obvykle následuje instalace a zprovoznění systému Raspbian, čili verze Debianu upravené na míru těmto počítačům, která je ostatně oficiálně podporovaný systém. Lidé ale mají často zájem i o to, aby na Pi mohli rozběhnout Windows s příslušnými aplikacemi, k čemuž jim může posloužit už známá verze Windows 10 on ARM. Čili není tu speciální verze Windows 10 přímo pro Pi, ale aspoň něco. 
 
Právě pro tento případ nyní přichází na řadu jednoduchý nástroj, kterým lze vytvořit bootovací image Windows 10 on ARM pro Raspberry Pi. Vytvořil jej vývojář José Manuel Nieto, jehož záměrem bylo nabídnout opravdu snadno použitelný nástroj, v jehož případě se samotný uživatel nebude muset starat o ovladače, UEFI a nic podobného. Prostě si jen vytvoří image, z něj nabootují a nainstalují systém. 
 
 
Aplikace je k dispozici na GitHubu, kde najdete odkazy na vše, co budete potřebovat - poslední verzi WoA Installeru a Core Package. V rozšířených volbách WoA pak stačí stisknout Import Core Package a vybrat si daný soubor. 
 
Je třeba si ale uvědomit, že Windows on ARM byly vytvořeny speciálně pro procesory Qualcomm Snapdragon a jde především o to, že ty jsou na poněkud jiné výkonnostní úrovni než SoC na počítačích Raspberry Pi a také jde o kapacitu operační paměti. I to je důvod toho, že pro instalaci WoA je z celého srdce doporučen nejnovější Pi 3 Model B či B+ a ani pak si asi nebudeme užívat bleskurychlého operačního systému. K tomu můžeme ještě přispět tím, že pro systém využijeme co možná nejrychlejší SD kartu, ale i tak může snaha rozjet Windows 10 s emulovanými x86 aplikacemi na Raspberry Pi vypadat jako nová forma sebemrskačství. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Včera, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková