Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle

Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle
, , aktualita
Zrovna včera jsme se zaměřili na otázky kolem počítačů Raspberry Pi a přišla řeč i na podporu Windows 10. Tu by tvůrce těchto počítačů jednoznačně uvítal a nyní se dozvídáme, že je k dispozici nástroj, který to snadno zařídí. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi je v posledních týdnech horké téma, i když se nestalo nic, čím by si to nadace Raspberry zasloužila, pokud nám jde o nový hardware. Přišel pouze pro běžné uživatele nezajímavý Raspberry Pi Module 3+ a co se týče Raspberry Pi 4, ten se v tomto roce na trh nedostane. 
 
 
Po zakoupení počítače Raspberry Pi obvykle následuje instalace a zprovoznění systému Raspbian, čili verze Debianu upravené na míru těmto počítačům, která je ostatně oficiálně podporovaný systém. Lidé ale mají často zájem i o to, aby na Pi mohli rozběhnout Windows s příslušnými aplikacemi, k čemuž jim může posloužit už známá verze Windows 10 on ARM. Čili není tu speciální verze Windows 10 přímo pro Pi, ale aspoň něco. 
 
Právě pro tento případ nyní přichází na řadu jednoduchý nástroj, kterým lze vytvořit bootovací image Windows 10 on ARM pro Raspberry Pi. Vytvořil jej vývojář José Manuel Nieto, jehož záměrem bylo nabídnout opravdu snadno použitelný nástroj, v jehož případě se samotný uživatel nebude muset starat o ovladače, UEFI a nic podobného. Prostě si jen vytvoří image, z něj nabootují a nainstalují systém. 
 
 
Aplikace je k dispozici na GitHubu, kde najdete odkazy na vše, co budete potřebovat - poslední verzi WoA Installeru a Core Package. V rozšířených volbách WoA pak stačí stisknout Import Core Package a vybrat si daný soubor. 
 
Je třeba si ale uvědomit, že Windows on ARM byly vytvořeny speciálně pro procesory Qualcomm Snapdragon a jde především o to, že ty jsou na poněkud jiné výkonnostní úrovni než SoC na počítačích Raspberry Pi a také jde o kapacitu operační paměti. I to je důvod toho, že pro instalaci WoA je z celého srdce doporučen nejnovější Pi 3 Model B či B+ a ani pak si asi nebudeme užívat bleskurychlého operačního systému. K tomu můžeme ještě přispět tím, že pro systém využijeme co možná nejrychlejší SD kartu, ale i tak může snaha rozjet Windows 10 s emulovanými x86 aplikacemi na Raspberry Pi vypadat jako nová forma sebemrskačství. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor Starship firmy SpaceX bude mít celkem 41 motorů Raptor
V případě velkých společností zabývajících se letectvím a kosmonautikou není zrovna obvyklé, že se o jejich novinkách dozvídáme z pilných tweetů jejich šéfa. Ale když tak dnes už komunikují i státníci, tak proč ne Elon Musk? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě Nintendo kvůli driftujícímu ukazateli čelí v USA hromadné žalobě
Uživatelé herních konzolí Nintendo Switch si stěžují na to, že po čase začne driftovat, čili ujíždět ukazatel spojený s ovladačem Joy-Con. A nyní si už jen nestěžují, dali se dohromady a podali hromadnou žalobu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde? AMD Flute spatřen v UserBenchmark, o co jde?
V databázi výsledků testů UserBenchmark byl spatřen jistý inženýrský vzorek produktu AMD s kódovým označením Flute. Je jasné, že půjde o SoC, a to velice moderní a založené na architektuře Zen 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek