Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle

Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle
, , aktualita
Zrovna včera jsme se zaměřili na otázky kolem počítačů Raspberry Pi a přišla řeč i na podporu Windows 10. Tu by tvůrce těchto počítačů jednoznačně uvítal a nyní se dozvídáme, že je k dispozici nástroj, který to snadno zařídí. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi je v posledních týdnech horké téma, i když se nestalo nic, čím by si to nadace Raspberry zasloužila, pokud nám jde o nový hardware. Přišel pouze pro běžné uživatele nezajímavý Raspberry Pi Module 3+ a co se týče Raspberry Pi 4, ten se v tomto roce na trh nedostane. 
 
 
Po zakoupení počítače Raspberry Pi obvykle následuje instalace a zprovoznění systému Raspbian, čili verze Debianu upravené na míru těmto počítačům, která je ostatně oficiálně podporovaný systém. Lidé ale mají často zájem i o to, aby na Pi mohli rozběhnout Windows s příslušnými aplikacemi, k čemuž jim může posloužit už známá verze Windows 10 on ARM. Čili není tu speciální verze Windows 10 přímo pro Pi, ale aspoň něco. 
 
Právě pro tento případ nyní přichází na řadu jednoduchý nástroj, kterým lze vytvořit bootovací image Windows 10 on ARM pro Raspberry Pi. Vytvořil jej vývojář José Manuel Nieto, jehož záměrem bylo nabídnout opravdu snadno použitelný nástroj, v jehož případě se samotný uživatel nebude muset starat o ovladače, UEFI a nic podobného. Prostě si jen vytvoří image, z něj nabootují a nainstalují systém. 
 
 
Aplikace je k dispozici na GitHubu, kde najdete odkazy na vše, co budete potřebovat - poslední verzi WoA Installeru a Core Package. V rozšířených volbách WoA pak stačí stisknout Import Core Package a vybrat si daný soubor. 
 
Je třeba si ale uvědomit, že Windows on ARM byly vytvořeny speciálně pro procesory Qualcomm Snapdragon a jde především o to, že ty jsou na poněkud jiné výkonnostní úrovni než SoC na počítačích Raspberry Pi a také jde o kapacitu operační paměti. I to je důvod toho, že pro instalaci WoA je z celého srdce doporučen nejnovější Pi 3 Model B či B+ a ani pak si asi nebudeme užívat bleskurychlého operačního systému. K tomu můžeme ještě přispět tím, že pro systém využijeme co možná nejrychlejší SD kartu, ale i tak může snaha rozjet Windows 10 s emulovanými x86 aplikacemi na Raspberry Pi vypadat jako nová forma sebemrskačství. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků Britské Tesco nechalo na internetu snímky desítek milionů RZ aut zákazníků
Citlivým údajem může být i fotografie registrační značky. To postihlo obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii, který měl nedávno problém s tím, že databázi snímků RZ svých zákazníků nechal povalovat volně na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek