Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle

Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle
, , aktualita
Zrovna včera jsme se zaměřili na otázky kolem počítačů Raspberry Pi a přišla řeč i na podporu Windows 10. Tu by tvůrce těchto počítačů jednoznačně uvítal a nyní se dozvídáme, že je k dispozici nástroj, který to snadno zařídí. 
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi je v posledních týdnech horké téma, i když se nestalo nic, čím by si to nadace Raspberry zasloužila, pokud nám jde o nový hardware. Přišel pouze pro běžné uživatele nezajímavý Raspberry Pi Module 3+ a co se týče Raspberry Pi 4, ten se v tomto roce na trh nedostane. 
 
 
Po zakoupení počítače Raspberry Pi obvykle následuje instalace a zprovoznění systému Raspbian, čili verze Debianu upravené na míru těmto počítačům, která je ostatně oficiálně podporovaný systém. Lidé ale mají často zájem i o to, aby na Pi mohli rozběhnout Windows s příslušnými aplikacemi, k čemuž jim může posloužit už známá verze Windows 10 on ARM. Čili není tu speciální verze Windows 10 přímo pro Pi, ale aspoň něco. 
 
Právě pro tento případ nyní přichází na řadu jednoduchý nástroj, kterým lze vytvořit bootovací image Windows 10 on ARM pro Raspberry Pi. Vytvořil jej vývojář José Manuel Nieto, jehož záměrem bylo nabídnout opravdu snadno použitelný nástroj, v jehož případě se samotný uživatel nebude muset starat o ovladače, UEFI a nic podobného. Prostě si jen vytvoří image, z něj nabootují a nainstalují systém. 
 
 
Aplikace je k dispozici na GitHubu, kde najdete odkazy na vše, co budete potřebovat - poslední verzi WoA Installeru a Core Package. V rozšířených volbách WoA pak stačí stisknout Import Core Package a vybrat si daný soubor. 
 
Je třeba si ale uvědomit, že Windows on ARM byly vytvořeny speciálně pro procesory Qualcomm Snapdragon a jde především o to, že ty jsou na poněkud jiné výkonnostní úrovni než SoC na počítačích Raspberry Pi a také jde o kapacitu operační paměti. I to je důvod toho, že pro instalaci WoA je z celého srdce doporučen nejnovější Pi 3 Model B či B+ a ani pak si asi nebudeme užívat bleskurychlého operačního systému. K tomu můžeme ještě přispět tím, že pro systém využijeme co možná nejrychlejší SD kartu, ale i tak může snaha rozjet Windows 10 s emulovanými x86 aplikacemi na Raspberry Pi vypadat jako nová forma sebemrskačství. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou
Center for Energy Storage Research v Korea Institute of Science and Technology (KIST) je jedním z mnoha týmů, které se snaží vyvíjet lepší akumulátory. Vyvinuli baterie s křemíkovou anodou, která slibuje větší kapacitu i rychlejší nabíjení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
THQ Nordic přepracuje původní Gothic THQ Nordic přepracuje původní Gothic
Na konci předchozího roku studio THQ Nordic přineslo překvapivé demo přepracovaného původního dílu hry Gothic. Vývojáři tímto způsobem sondovali, zda by o případný remake byl mezi hráči dostatečný zájem. Byl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář