Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle

Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle
, , aktualita
Zrovna včera jsme se zaměřili na otázky kolem počítačů Raspberry Pi a přišla řeč i na podporu Windows 10. Tu by tvůrce těchto počítačů jednoznačně uvítal a nyní se dozvídáme, že je k dispozici nástroj, který to snadno zařídí. 
reklama
Raspberry Pi je v posledních týdnech horké téma, i když se nestalo nic, čím by si to nadace Raspberry zasloužila, pokud nám jde o nový hardware. Přišel pouze pro běžné uživatele nezajímavý Raspberry Pi Module 3+ a co se týče Raspberry Pi 4, ten se v tomto roce na trh nedostane. 
 
 
Po zakoupení počítače Raspberry Pi obvykle následuje instalace a zprovoznění systému Raspbian, čili verze Debianu upravené na míru těmto počítačům, která je ostatně oficiálně podporovaný systém. Lidé ale mají často zájem i o to, aby na Pi mohli rozběhnout Windows s příslušnými aplikacemi, k čemuž jim může posloužit už známá verze Windows 10 on ARM. Čili není tu speciální verze Windows 10 přímo pro Pi, ale aspoň něco. 
 
Právě pro tento případ nyní přichází na řadu jednoduchý nástroj, kterým lze vytvořit bootovací image Windows 10 on ARM pro Raspberry Pi. Vytvořil jej vývojář José Manuel Nieto, jehož záměrem bylo nabídnout opravdu snadno použitelný nástroj, v jehož případě se samotný uživatel nebude muset starat o ovladače, UEFI a nic podobného. Prostě si jen vytvoří image, z něj nabootují a nainstalují systém. 
 
 
Aplikace je k dispozici na GitHubu, kde najdete odkazy na vše, co budete potřebovat - poslední verzi WoA Installeru a Core Package. V rozšířených volbách WoA pak stačí stisknout Import Core Package a vybrat si daný soubor. 
 
Je třeba si ale uvědomit, že Windows on ARM byly vytvořeny speciálně pro procesory Qualcomm Snapdragon a jde především o to, že ty jsou na poněkud jiné výkonnostní úrovni než SoC na počítačích Raspberry Pi a také jde o kapacitu operační paměti. I to je důvod toho, že pro instalaci WoA je z celého srdce doporučen nejnovější Pi 3 Model B či B+ a ani pak si asi nebudeme užívat bleskurychlého operačního systému. K tomu můžeme ještě přispět tím, že pro systém využijeme co možná nejrychlejší SD kartu, ale i tak může snaha rozjet Windows 10 s emulovanými x86 aplikacemi na Raspberry Pi vypadat jako nová forma sebemrskačství. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety Wacom uvedl tenčí pero Pen Pro Slim pro tablety
Společnost Wacom uvedla novou verzi svého pera pro tablety. Nese název Pen Pro Slim a už podle svého názvu je jasné, že je užší než výchozí verze. Výrobce tak slibuje nižší únavu prstů při dlouhodobé práci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI Yi Home Camera 3: bezpečnost ohlídá pomocí zdokonaleného AI
Nejnovější domácí bezpečnostní kamera od Yi Technology přichází s vylepšeným systémem umělé inteligence, který by měl spolehlivěji rozpoznat osobu. Hlavním lákadlem bude i tentokrát atraktivní cena.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem Microsoft Store obsahoval aplikace s cryptojackingem
Závadné aplikace se nevyskytují jen na oficiálních obchodech s mobilními aplikacemi, ale také na obchodech pro desktopy. Na Microsoft Store se totiž objevilo hned 8 aplikací, které prováděly tajnou těžbu kryptoměn.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala
Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím Logitech uvádí webkameru C920s s vyšším soukromím
Společnost Logitech aktualizovala svou oblíbenu webkameru a připravila novou verzi C920s. Ta umí natáčet Full HD videosekvence a jak velí dnešní doba se zájmem o vyšší soukromí, má i krytku objektivu.
16.2.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní Opera R3 přináší nové uživatelské rozhraní
Chystaná verze internetového prohlížeče Opera R3 nabídne přepracované uživatelské rozhraní s možností přepínání mezi tmavým a světlým motivem. Integrována byla také peněženka pro kryptoměny.
16.2.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář