Windows 10 na Raspberry Pi v praxi

Windows 10 na Raspberry Pi v praxi
, , aktualita
Když jsem psal článek Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle, neuvědomil jsem si, jak může jeho nadpis v kombinaci s opravdovými zkušenostmi vypadat nepatřičně. Na Tom's Hardware ale asi neví, co se svým časem, takže tuto kombinaci vyzkoušeli.
K oblíbeným
reklama
Zmíněný článek byl však o tom, že nyní je možné si na moderní Raspberry Pi 3 Model B či B+ nainstalovat Windows 10 for ARM díky speciálnímu instalačnímu programu, který zařídí nejdůležitější kroky. Nicméně to v žádném případě nezaručí, že se při instalaci neobjeví problémy a že tato kombinace bude použitelná. 
 
 
Ostatně máme provozovat desktopový systém na slaboučkém počítači s procesorem ARM, 1 GB RAM a z karty microSD, a to včetně Win32 aplikací, které neběží na svém nativním hardwaru. 
 
Redaktorovi zabralo téměř dva pracovní dny, než dokázal na Raspberry Pi 3B nainstalovat a zprovoznit plnohodnotné Windows 10 Professional (Build 17134), i když poprvé je dokázal nabootovat za tři či čtyři hodiny. Zažil přitom alespoň tucet BSOD a musel se poprat s nefunkčním Wi-Fi i Ethernetem, takže měl počítač bez síťové konektivity. Nutné tak bylo přímo do instalace přidat ovladač z těchto stránek a pak byl zprovozněn alespoň Ethernet. 
 
Ve výsledku se Windows 10 na Raspberry Pi chovají dle očekávání, jsou velice, velice pomalé. Boot do desktopu trvá přibližně pět minut, první otevření Start menu zabere až 20 sekund a třeba start prohlížeče Edge zabere dobrou půlminutu. 
 
 
Tím se však nemyslí i nahrání a vykreslení webové stránky, což může zabrat další minutu a půl, takže pak se ani nelze divit tomu, že se musí trpělivě čekat i jen na umístění kurzoru do adresové řádky, takže samotná odezva systému je tak pomalá, že ten je neovladatelný. Vzniká klasická situace, kdy uživatel klikne třeba na menu a ono nic. Může pak znejistělý zkusit kliknout ještě jednou či párkrát, aby se menu pak za několik sekund několikrát rychle otevřelo a zavřelo. Ostatně to se dá běžně zažít i se slabšími tablety s Atomy a Windows 10, a to jde o výrazně silnější počítače, pokud se to takto dá říci. Však výsledek testu Geekbench vypovídá za vše. 
 
 
Zajímavé bylo také využití dostupné paměti RAM. Z 1 GB zbývala po nabootování systému jen cca čtvrtina, která byla využitelná pro aplikace. Webový prohlížeč sám si však dnes může s deseti otevřenými okny vzít třeba dva gigabajty a co není k dispozici v RAM, to musí být na disku, či zde na kartě microSD. Čili Windows 10 na Raspberry Pi fungují, ale reálně použitelná kombinace to může být leda pro lenochoda zkříženého se želvou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů