reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 10 na Raspberry Pi v praxi

18.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Windows 10 na Raspberry Pi v praxi
Když jsem psal článek Windows 10 na Raspberry Pi snadno a rychle, neuvědomil jsem si, jak může jeho nadpis v kombinaci s opravdovými zkušenostmi vypadat nepatřičně. Na Tom's Hardware ale asi neví, co se svým časem, takže tuto kombinaci vyzkoušeli.
Zmíněný článek byl však o tom, že nyní je možné si na moderní Raspberry Pi 3 Model B či B+ nainstalovat Windows 10 for ARM díky speciálnímu instalačnímu programu, který zařídí nejdůležitější kroky. Nicméně to v žádném případě nezaručí, že se při instalaci neobjeví problémy a že tato kombinace bude použitelná. 
 
 
Ostatně máme provozovat desktopový systém na slaboučkém počítači s procesorem ARM, 1 GB RAM a z karty microSD, a to včetně Win32 aplikací, které neběží na svém nativním hardwaru. 
 
Redaktorovi zabralo téměř dva pracovní dny, než dokázal na Raspberry Pi 3B nainstalovat a zprovoznit plnohodnotné Windows 10 Professional (Build 17134), i když poprvé je dokázal nabootovat za tři či čtyři hodiny. Zažil přitom alespoň tucet BSOD a musel se poprat s nefunkčním Wi-Fi i Ethernetem, takže měl počítač bez síťové konektivity. Nutné tak bylo přímo do instalace přidat ovladač z těchto stránek a pak byl zprovozněn alespoň Ethernet. 
 
Ve výsledku se Windows 10 na Raspberry Pi chovají dle očekávání, jsou velice, velice pomalé. Boot do desktopu trvá přibližně pět minut, první otevření Start menu zabere až 20 sekund a třeba start prohlížeče Edge zabere dobrou půlminutu. 
 
 
Tím se však nemyslí i nahrání a vykreslení webové stránky, což může zabrat další minutu a půl, takže pak se ani nelze divit tomu, že se musí trpělivě čekat i jen na umístění kurzoru do adresové řádky, takže samotná odezva systému je tak pomalá, že ten je neovladatelný. Vzniká klasická situace, kdy uživatel klikne třeba na menu a ono nic. Může pak znejistělý zkusit kliknout ještě jednou či párkrát, aby se menu pak za několik sekund několikrát rychle otevřelo a zavřelo. Ostatně to se dá běžně zažít i se slabšími tablety s Atomy a Windows 10, a to jde o výrazně silnější počítače, pokud se to takto dá říci. Však výsledek testu Geekbench vypovídá za vše. 
 
 
Zajímavé bylo také využití dostupné paměti RAM. Z 1 GB zbývala po nabootování systému jen cca čtvrtina, která byla využitelná pro aplikace. Webový prohlížeč sám si však dnes může s deseti otevřenými okny vzít třeba dva gigabajty a co není k dispozici v RAM, to musí být na disku, či zde na kartě microSD. Čili Windows 10 na Raspberry Pi fungují, ale reálně použitelná kombinace to může být leda pro lenochoda zkříženého se želvou. 
 


reklama